2016-2017 course description and schedule information are also available via PDF.

Fall 2016

CourseStartEndRoom
A/A1: 8:30 am - 10:30 am
Corporations (David I. Walker)8:30 am10:30 am103
Health Law (Kevin Outterson)8:30 am10:30 am101
Intellectual Property (Michael J. Meurer)8:30 am10:30 am414
C/C1: 10:40 am - 12:40 pm
Administrative Law II (Jack M. Beermann)10:45 am12:10 pm420
Administrative Law (Colin S. Diver)10:40 am12:40 pm209
Affordable Housing Law (S) (Peter L. Freeman)10:40 am12:40 pm513
Evidence (Gary S. Lawson)10:40 am12:40 pm103
Information Privacy Law: Big Data Collection & Use (TBA)10:40 am12:50 pm417
Secured Transactions (Maureen A. O’Rourke)11:00 am12:25 pm414
Trademark and Unfair Competition (Stacey Dogan)10:45 am12:10 pm101
F/F1: 2:10 pm - 4:10 pm
Corporate Finance (Kathryn Griner)2:10 pm3:40 pm413
Critical Race Theory (S) (Khiara M. Bridges)2:10 pm4:10 pm416
Energy Law & Policy (S) (Alan L. Feld)2:10 pm4:10 pm417
Federal Habeas Corpus (S) (Larry Yackle)2:10 pm4:10 pm419
Immigrants & the Law: The Regulated Immigrant(S) (Karen Pita Loor)2:10 pm4:10 pm513
International Business Arbitration (S) (William W. Park)2:10 pm4:10 pm418
Introduction to Risk Management and Compliance (Babak Boghraty)2:15 pm3:45 pm209
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm508
Professional Responsibility (Stephen M. Donweber)2:15 pm3:40 pm103
H/H1: 4:20 pm - 6:20 pm
Civil Rights Litigation (Jack M. Beermann)4:20 pm6:20 pm204
Contract Drafting (Emmy Hessler)4:20 pm6:20 pm519
Contract Drafting (Jonathan Guest)4:20 pm6:20 pm508
Financial Reporting for Lawyers (Raymond Wilson)4:20 pm6:20 pm103
Immigration Law (Sarah R. Sherman-Stokes)4:30 pm6:00 pm413
Local Government Law (Robert A. DiAdamo)4:20 pm6:20 pm203
Tax Aspects of International Business & Finance (William W. Park)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (Jack Lu)4:20 pm7:20 pm512
K/K1: 6:30 pm - 8:30 pm
Legal Writing for Civil Litigation (S) (Mr. Valente)6:30 pm8:30 pm513

CourseStartEndRoom
B/B1: 8:30 am - 10:30 am
Criminal Procedure: Investigatory Process (Tracey Maclin)9:15 am10:30 am413
Introduction to Federal Income Taxation (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am414
D/D1: 10:40 am - 12:40 pm
Copyright Law (Wendy J. Gordon)11:00 am12:15 pm
English Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm203
Evidence (Gary S. Lawson)10:40 am12:40 pm103
Federal Courts (Larry Yackle)11:00 am12:15 pm204
Introduction to Federal Income Taxation (Alan L. Feld)10:40 am12:40 pm101
Professional Responsibility (Maria O’Brien Hylton)10:40 am12:05 pm209
Securities Regulation (David H. Webber)10:40 am12:40 pm605
The Holocaust & Transitional Justice (S) (Professor Bilsky)10:40 am12:40 pm417
E: 12:50 pm - 2:00 pm
Environmental Law (Jay D. Wexler)12:50 pm2:00 pm101
G/G1: 2:10 pm - 4:10 pm
Corporations (Stephen G. Marks)2:10 pm4:10 pm103
Election Law (Hugh W. Baxter)2:30 pm3:55 pm420
Government Regulation of Financial Services (Eric D. Roiter)2:30 pm3:55 pm209
Health Care Fraud and Abuse (S) (Robert M. Thomas)2:10 pm4:10 pm419
Human Trafficking Clinic: Seminar (S) (Julie A. Dahlstrom)2:10 pm4:10 pm520
International Business Agreements: Negotiating, Structuring and Drafting (S) (Virginia Greiman)2:10 pm4:10 pm418
International Law (Rebecca Ingber)2:10 pm4:10 pm413
Negotiation (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm410
The Economics of Intellectual Property Law (S) (Keith N. Hylton)2:10 pm4:10 pm417
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (David J. Seipp)2:10 pm4:10 pm414
J/J1: 4:20 pm - 6:20 pm
Civil Litigation Program/Pretrial Advocacy (Robert G. Burdick, Constance A. Browne)4:20 pm7:20 pm418
Contract Drafting (Neal S. Winneg)4:20 pm6:20 pm519
Criminal Trial Practice I (C) (David Rossman, Brian A. Wilson)4:20 pm6:20 pm702
L/L1: 6:30 pm - 8:30 pm
Criminal Motion Practice and Advocacy (Michael Vitali)6:30 pm9:00 pm512

CourseStartEndRoom
A/A2: 8:30 am - 10:30 am
Corporations (David I. Walker)8:30 am10:30 am103
Health Law (Kevin Outterson)8:30 am10:30 am101
Intellectual Property (Michael J. Meurer)8:30 am10:30 am414
C/C2: 10:40 am - 12:40 pm
Administrative Law II (Jack M. Beermann)10:45 am12:10 pm420
Administrative Law (Colin S. Diver)10:40 am12:40 pm209
Advanced Trial Practice (S) (William G. Young)12:00 pm2:00 pmARR
Evidence (Gary S. Lawson)10:40 am12:40 pm103
Federal Civil Practice (S) (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm418
Secured Transactions (Maureen A. O’Rourke)11:00 am12:25 pm414
Tax Law Research (Stefanie B. Weigmann)10:40 am1:00 pmARR
Trademark and Unfair Competition (Stacey Dogan)10:45 am12:10 pm101
E: 12:50 pm - 2:00 pm
Environmental Law (Jay D. Wexler)12:50 pm2:00 pm101
F/F2: 2:10 pm - 4:10 pm
Corporate Finance (Kathryn Griner)2:10 pm3:40 pm413
Entrepreneurship & IP Clinic Seminar 1 (Gerard P. O’Connor)2:10 pm4:10 pm702
Food, Drug and Cosmetic Law (S) (Frances H. Miller)2:10 pm4:10 pm513
Immigrants' Rights Clinic: Core Lawyering Skills (C) (Laila Hlass)2:10 pm4:10 pm519
International & Comparative Legal Research (Steven Alexandre da Costa)2:10 pm4:10 pm
Introduction to Risk Management and Compliance (Babak Boghraty)2:15 pm3:45 pm209
Law and Sports (S) (Michael C. Harper)2:10 pm4:10 pm418
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm508
Professional Responsibility (Stephen M. Donweber)2:15 pm3:40 pm103
Prosecutorial Ethics (S) (Brian A. Wilson)2:10 pm4:10 pm417
Technology & Cyberlaw Clinic: Seminar 1 (Andrew Sellars)2:10 pm4:10 pm520
Transaction Simulation: Sale of a Family Business and Related Real Estate (Richard Blankstein, Richard H. Goldman)2:10 pm4:10 pm416
H/H2: 4:20 pm - 6:20 pm
Civil Rights Litigation (Jack M. Beermann)4:20 pm6:20 pm204
Climate Change Law and Policy (S) (Pamela A. Hill)4:20 pm6:20 pm419
Contract Drafting (Thomas P. Harrison)4:20 pm6:20 pm519
Criminal Trial Practice/Professional Responsibility (Stuart Hurowitz)5:00 pm7:00 pm420
Immigration Law (Sarah R. Sherman-Stokes)4:30 pm6:00 pm413
Judicial Externship: Judicial Process Seminar (Sean J. Kealy)5:30 pm7:30 pm417
Law & Economics Workshop (S) (Kathryn Zeiler)4:20 pm6:20 pm410
Legal Externship Program: Legal Ethics (Peggy Maisel, Adrienne N. Smith)4:20 pm6:20 pm513
K/K2: 6:30 pm - 8:30 pm
Contract Drafting (Carla Moynihan)6:30 pm8:30 pm518
Sex Crimes (S) (Eric Tennen)6:30 pm8:30 pm419

CourseStartEndRoom
B/B2: 8:30 am - 10:30 am
Criminal Procedure: Investigatory Process (Tracey Maclin)9:15 am10:30 am413
Introduction to Federal Income Taxation (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am414
D/D2: 10:40 am - 12:40 pm
Complex Litigation (S) (Mr. Barylick)10:40 am12:40 pm416
Copyright Law (Wendy J. Gordon)11:00 am12:15 pm
English Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm203
Evidence (Gary S. Lawson)10:40 am12:40 pm103
Federal Courts (Larry Yackle)11:00 am12:15 pm204
Introduction to Federal Income Taxation (Alan L. Feld)10:40 am12:40 pm101
Juvenile Delinquency (S) (Wendy Kaplan)10:40 am12:40 pm513
Professional Responsibility (Maria O’Brien Hylton)10:40 am12:05 pm209
Securities Regulation (David H. Webber)10:40 am12:40 pm605
G/G2: 2:10 pm - 4:10 pm
Advanced Legal Writing and Editing Workshop (S) (Robert Volk, Constance A. Browne)2:10 pm4:10 pm513
Corporations (Stephen G. Marks)2:10 pm4:10 pm103
Election Law (Hugh W. Baxter)2:30 pm3:55 pm420
Government Regulation of Financial Services (Eric D. Roiter)2:30 pm3:55 pm209
International Human Rights (S) (Susan M. Akram)2:10 pm4:10 pm419
International Law (Rebecca Ingber)2:10 pm4:10 pm413
Introduction to Financial Restructuring Practice (S) (Zachary H. Smith, Mark P. Kronfeld)2:10 pm4:10 pm418
Negotiation (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm410
Patent Litigation (S) (Paul R. Gugliuzza)2:10 pm4:10 pm417
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (David J. Seipp)2:10 pm4:10 pm414
J/J2: 4:20 pm - 6:20 pm
Alternative Dispute Resolution (Kenneth A. Reich)4:20 pm7:20 pm410
Comparative Law (S) (Anna di Robilant)4:20 pm6:20 pm417
Contract Drafting (Young M. Park)4:20 pm6:20 pm519
Entertainment Law (S) (Jerrold G. Neeff)4:20 pm6:20 pm513
Issues in Criminal Justice (David Rossman)4:20 pm6:20 pm702
L/L2: 6:30 pm - 8:30 pm
Construction Law (Kenneth E. Rubinstein)6:30 pm8:30 pm418
Writing Supplements (Ingrid K. Houghton)6:30 pm7:30 pm508

CourseStartEndRoom
B: 9:00 am - 10:20 am
Criminal Procedure: Investigatory Process (Tracey Maclin)9:00 am10:15 am413
Introduction to Federal Income Taxation (Theodore S. Sims)9:00 am10:15 am414
D3: 10:30 am - 11:50 am
Copyright Law (Wendy J. Gordon)10:30 am11:45 am
Criminal Trial Practice II (C) (David Rossman, Brian A. Wilson)10:30 am12:30 pmARR
Federal Courts (Larry Yackle)10:30 am11:45 am204
E: 12:00 pm - 1:20 pm
Environmental Law (Jay D. Wexler)12:00 pm1:20 pm101
M1: 1:30 pm - 2:50 pm
Legal Writing Fellows (Robert Volk)1:30 pm2:30 pm513

Spring 2017

CourseStartEndRoom
A/A1: 8:30 am - 10:30 am
Corporate Finance (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am
Mergers and Acquisitions (Stephen G. Marks)9:00 am10:25 am
Patent Law (Michael J. Meurer)9:00 am10:25 am
C/C1: 10:40 am - 12:40 pm
Corporations (Stephen G. Marks)10:40 am12:40 pm
Creating the Constitution (S) (Aaron Knapp)10:40 am12:40 pm
Evidence (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Family Law (Katharine B. Silbaugh)11:00 am12:25 pm
Mutual Funds (Investment Companies) (Tamar Frankel)11:00 am12:25 pm
Taxation of Corporations and Shareholders (Alan L. Feld)10:45 am12:15 pm
F/F1: 2:10 pm - 4:10 pm
Bankruptcy & Creditors' Rights (Frederick Tung)2:10 pm4:10 pm
Compliance in Financial Services Companies (S) (Tamar Frankel)2:10 pm3:35 pm
Criminal Procedure: Comprehensive (David Rossman)2:10 pm4:10 pm
Effective & Ethical Depositions (S) (Constance A. Browne)2:10 pm4:10 pm
European Union Law (Daniela Caruso)2:30 pm3:55 pm
Intellectual Property (Paul R. Gugliuzza)2:15 pm3:40 pm
Legislative Policy & Drafting Externship: Seminar (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm508
Tax Policy (S) (Theodore S. Sims)2:10 pm4:10 pm
H/H1: 4:20 pm - 6:20 pm
Contract Drafting (Jonathan Guest)4:20 pm6:20 pm
Corporate Governance (S) (Eric D. Roiter)4:20 pm6:20 pm
Evidence (TBA)5:00 pm7:00 pm
Health Care Transactions (S) (Diane McCarthy, Michael Lampert)4:20 pm6:20 pm
Privacy (S) (Kenneth P. Mortensen)4:20 pm6:20 pm
K/K1: 6:30 pm - 8:30 pm
Private Equity and Venture Capital Transactions (S) (Michael J. Kendall, William D. Collins)6:30 pm8:30 pm
Restorative Justice: Principles and Practices (Porter)6:30 pm9:30 pm

CourseStartEndRoom
B/B1: 8:30 am - 10:30 am
Introduction to Federal Income Taxation (David I. Walker)9:00 am10:30 am
D/D1: 10:40 am - 12:40 pm
American Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm
Antitrust Law (Keith N. Hylton)10:40 am12:40 pm
Discovery: Theory & Practice (S) (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Education Law and Policy (S) (Katharine B. Silbaugh)10:40 am12:40 pm
Employment Discrimination and Employment Law (Maria O’Brien Hylton)10:40 am12:40 pm
International Trade Regulation (S) (Daniela Caruso)10:40 am12:40 pm
Professional Responsibility (Mark Pettit)10:45 am12:10 pm
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (Ilana Hurwitz)10:40 am12:40 pm
G/G1: 2:10 pm - 4:10 pm
Africa i-Parliaments Drafting & Policy Clinic (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Alternative Dispute Resolution (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm
Client Counseling (S) (Tbd)2:10 pm4:10 pm
Criminal Trial Advocacy (David Rossman, Brian A. Wilson)2:10 pm4:10 pm
Criminal Trial Practice I (C) (David Rossman, Brian A. Wilson)2:10 pm4:10 pm
International Business Transactions (Rebecca Ingber)2:10 pm3:35 pm
International Development and Project Finance (S) (Virginia Greiman)2:10 pm4:10 pm
J/J1: 4:20 pm - 6:20 pm
Advanced Constitutional Law: Citizenship, Immigration & the Constitution (S) (Kristin Collins)4:20 pm6:20 pm
Advanced Human Trafficking Clinic: Seminar (S) (Julie A. Dahlstrom)4:20 pm6:20 pm
Civil Litigation Program/Trial Advocacy (Robert G. Burdick, Constance A. Browne)4:20 pm6:20 pm
Homicide Investigations and Trials: Theory and Practice (S) (David Meier)4:20 pm6:20 pm
Judicial Externship: Judicial Process Seminar (Selena Fitanides)5:30 pm7:30 pm
Topics in Environmental Law: Current Hot Button Issues (S) (Kenneth A. Reich)4:20 pm6:20 pm
Transaction Simulation: Int'l Business Collaboration (Stephen J. Doyle, Claudia J. Gilman)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (Fred Wyshak)5:00 pm7:50 pm
L/L1: 6:30 pm - 8:30 pm
Compliance and Risk Management (Maggie Weir)6:30 pm8:30 pm
Contract Drafting (Mr. Cohan)6:30 pm8:30 pm
Trade Secrets and Restrictive Covenants (Russell Beck)6:30 pm8:30 pm
Wrongful Convictions and the US Criminal Justice System (S) (Michael R. Schneider, TBA)6:30 pm9:30 pm

CourseStartEndRoom
A/A2: 8:30 am - 10:30 am
Corporate Finance (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am
Law of Consumer Markets (S) (Professor Van Loo)8:30 am10:30 am
Mergers and Acquisitions (Stephen G. Marks)9:00 am10:25 am
Patent Law (Michael J. Meurer)9:00 am10:25 am
C/C2: 10:40 am - 12:40 pm
Corporations (Stephen G. Marks)10:40 am12:40 pm
Evidence (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Family Law (Katharine B. Silbaugh)11:00 am12:25 pm
Intellectual Property Law Research (Jenna Fegreus)10:40 am1:00 pm
Mediation: Theory & Practice (S) (Bette Roth)10:40 am1:40 pm
Mutual Funds (Investment Companies) (Tamar Frankel)11:00 am12:25 pm
Persuasive Writing (S) (Jennifer Taylor McCloskey)10:40 am12:40 pm
Taxation of Corporations and Shareholders (Alan L. Feld)10:45 am12:15 pm
F/F2: 2:10 pm - 4:10 pm
Bankruptcy & Creditors' Rights (Frederick Tung)2:10 pm4:10 pm
Compliance in Financial Services Companies (S) (Tamar Frankel)2:10 pm3:35 pm
Criminal Procedure: Comprehensive (David Rossman)2:10 pm4:10 pm
Entrepreneurship & IP Clinic Seminar 2 (Gerard P. O’Connor)2:10 pm4:10 pm
European Union Law (Daniela Caruso)2:30 pm3:55 pm
Immigrants' Rights Clinic: Adv. Advocacy & Trial Theory (C) (Laila Hlass)2:10 pm4:10 pm
Int'l Human Rights Clinic: Human Rights Advocacy (S) (Susan M. Akram)2:10 pm4:10 pm
Intellectual Property (Paul R. Gugliuzza)2:15 pm3:40 pm
Judging in the American Legal System (S) (William G. Young)2:10 pm4:10 pm
Legislative Policy & Drafting Externship: Seminar (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm508
Technology & Cyberlaw Clinic: Seminar 2 (Andrew Sellars)2:10 pm4:10 pm
The Color Line and the Problem of Reparations (S) (David B. Lyons)2:10 pm4:10 pm
Transaction Simulation: Auction and Sale of a Private Company (Kent A. Coit, Alan MacEwan)2:10 pm4:10 pm
H/H2: 4:20 pm - 6:20 pm
Contract Drafting (Carla Moynihan)4:20 pm6:20 pm
Evidence (TBA)5:00 pm7:00 pm
Health Law Externship Seminar (Ben Moulton)5:30 pm6:30 pm
Intellectual Property Workshop (S) (Michael J. Meurer)4:20 pm6:20 pm
Law and War: Contemporary Issues (S) (Rebecca Ingber)4:20 pm6:20 pm
Legal Externship Program: Legal Ethics (Peggy Maisel, Adrienne N. Smith)4:20 pm6:20 pm
Transaction Simulation: Acquisition of Urban Real Estate for Major Commercial Re-Development (Lawrence Uchill)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (F. Dennis Saylor)4:30 pm7:20 pm
K/K2: 6:30 pm - 8:30 pm
Negotiated Mergers & Acquisitions (S) (Wendell C. Taylor, Michael J. LaCascia)6:30 pm8:30 pm
Representing Life Sciences Companies: Biotechnology, Pharmaceuticals and Medical Devices (S) (Luba Greenwood)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEndRoom
B/B2: 8:30 am - 10:30 am
Advanced Legal Research (Stefanie B. Weigmann)8:30 am10:30 am
Introduction to Federal Income Taxation (David I. Walker)9:00 am10:30 am
Public Health Law (S) (George J. Annas)8:30 am10:30 am
D/D2: 10:40 am - 12:40 pm
American Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm
Antitrust Law (Keith N. Hylton)10:40 am12:40 pm
Employment Discrimination and Employment Law (Maria O’Brien Hylton)10:40 am12:40 pm
Intellectual Property and the Internet (S) (Stacey Dogan)10:40 am12:40 pm
Professional Responsibility (Mark Pettit)10:45 am12:10 pm
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (Ilana Hurwitz)10:40 am12:40 pm
G/G2: 2:10 pm - 4:10 pm
Administrative Law Research (Steven Alexandre da Costa)2:10 pm4:10 pm
Africa i-Parliaments Drafting & Policy Clinic (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Alternative Dispute Resolution (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm
Constitution & Foreign Affairs (S) (Pnina Lahav)2:10 pm4:10 pm
International Business Transactions (Rebecca Ingber)2:10 pm3:35 pm
Law & Regulation of Cannabis (S) (Jay D. Wexler)2:10 pm4:10 pm
Law and Sexual Minorities (S) (Robert Volk)2:10 pm4:10 pm
J/J2: 4:20 pm - 6:20 pm
American Indian Law (Jonathan D. Witten)4:20 pm7:20 pm
Criminal Trial Practice II/Defenders (C) (Wendy Kaplan, David Rossman)4:20 pm6:20 pm
Criminal Trial Practice II/Prosecutors (C) (Brian A. Wilson, David Rossman)4:20 pm6:20 pm
Historical Perspectives on Law, Constitutions and Culture (S) (Anna di Robilant)4:20 pm6:20 pm
International Criminal Law (S) (Robert D. Sloane)4:20 pm6:20 pm
Judicial Writing (S) (Leslie F. Su)4:20 pm6:20 pm
Supreme Court 2016 Term: Criminal Law, Criminal Procedure and Habeas Cases (S) (Tracey Maclin)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (Advanced) (Elizabeth M. Fahey)4:30 pm7:20 pm
L/L2: 6:30 pm - 8:30 pm
Compliance and Risk Management (Maggie Weir)6:30 pm8:30 pm
Contract Drafting (Robert M. Schlein)6:30 pm8:30 pm
Transaction Simulation: Forming & Financing a Start-Up Business (Victoria Elman, Daniel P. White)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEndRoom
B: 9:00 am - 10:20 am
Introduction to Federal Income Taxation (David I. Walker)9:00 am10:20 am
D3: 10:30 am - 11:50 am
Criminal Trial Advocacy (David Rossman, Brian A. Wilson)10:30 am1:30 pm
Criminal Trial Practice I (C) (David Rossman, Brian A. Wilson)10:30 am1:30 pm
M1: 1:30 pm - 2:50 pm
Legal Writing Fellows (Robert Volk)1:30 pm2:30 pm