Workshop Program

7:30-8:00AM BREAKFAST
Time
8:00-9:15AM

Introduction:
Chairs
: R. Baheti, Program Director, Division of Electrical, Communications and Cyber Systems
D. Corman, Program Director, Division of Computer and Network Systems

8:00-8:50AM

Opening Remarks by:
James Kurose, Assistant Director of NSF, Computer and Information Science and Engineering (CISE/NSF)

Fay Cook, Assistant Director, Social, Behavioral and Economic Sciences (SBE/NSF)

Samir El-Ghazaly, Division Director, Division of Electrical, Communications and Cyber Systems (ECCS/ENG/NSF)

Deborah Goodings, Division Director, Civil, Mechanical and Manufacturing Innovations (CMMI/ENG/NSF)

Christos Cassandras, Workshop Chair

8:50-9:15AM

Keynote:
Dan Correa, Senior Advisor for Innovation Policy, White House Office of Science and Technology Policy
“Smart and Connected Communities”

9:15-10:45AM

Plenary 1: Smart Cities – City, Industry and Government Perspectives
Chair: M. Ruzzene, Program Director, ENG/NSF     Co-chair: I. Paschalidis 

9:159:30AM A. Mashariki (NYC)

Title TBA

9:309:45AM

D. Hoffman (Montgomery County)

Pilot – Prototype – Proof of Concept: Making Smart Cities Real for Residents
9:45-10:00AM M. Pincus (DOT)

Connected Cities Research Program

10:00-10:15AM

A. Mai (CISCO)

Digitization of Transportation – Value at Stake

10:15-10:30AM

S. Garces, (S. Bend)

From Data to Decisions: How South Bend Redefines Itself as a Smart City
10:30-10:45AM

C. Osgood (Boston)

Go Boston 2030 – Improving Mobility In The City of Boston
10:45-11:15AM BREAK
11:15-12:15PM

Plenary 2: Smart Cities – Academic Perspective
Chair: D. Corman, CISE/ENG      Co-Chair: D. Work

11:15-11:30AM

A. Smyth (Columbia U.)

Smart Cities: Meeting Urban Challenges through Sensing and Data-Driven Modeling

11:30-11:45AM

S. Koonin (NYU)

Lessons Learned from Three Years of CUSP
11:45-12:00PM

C. Catlett (Argonne National Laboratory, U. of Chicago)

The Quantified City: Understanding Cities Through Instrumentation and Integrated Data
12:00-12:15PM

C. Cassandras (Boston U.)

Smart Cities as Cyber-Physical Systems

12:15-1:15PM LUNCH
1:15-2:45PM

Breakout 1: Infrastructure and Technologies for Smart Cities
Chair: D. Work

Location: Ernest Hemingway Salon 1

Participants: M. Caramanis, C. Cassandras, P. Culligan, I. Hiskens, D. Hoffman, K. Johansson, B. Kerkez, A. Mai, C. Osgood, F. Pooran, S. Rhee, K. Roth, C. Samaras, A. Smyth, D. Work

1:15-1:25PM

P. Culligan (Columbia U.)

The Role of Distributed Infrastructure and the Internet of Things

1:25-1:35PM

C. Samaras (Carnegie Mellon U.)

Automated Vehicles in Smart Cities: Energy and Environmental Impacts

1:35-1:45PM

K. Johansson (KTH)

Freight Transport and Logistics for Smart Cities

1:45-2:45PM

Discussion (notes will be taken)

1:15-2:45PM

Breakout 2: Data Collection and Management in Smart Cities
Chair: I. Paschalidis

Location: Ernest Hemingway Salon 2

Participants: A. Aussieker, A. Bestavros, C. Catlett, R. Clarke, S. Garces, N. Jacob, S. Koonin, C. Langbort, J. Levine, A. Malikopoulos, A. Mashariki, I. Paschalidis, M. Pincus, S. Sassen, W. Stewart

1:15-1:25PM

A. Bestavros (Boston U.)

A Smart-City Needs an Open Cloud
1:25-1:35PM

C. Langbort (U. Illinois)

Challenges and Opportunities of People-Centric Data-Driven Systems in the Smart City
1:35-1:45PM

I. Paschalidis (Boston U.)

Show Me the Data! Smart Analytics Enabling Inference and Predictions
1:45-2:45PM Discussion (notes will be taken)

2:45 – 3:00PM

BREAK

3:00-4:30PM

Breakout 3: Transportation
Chair: A. Malikopoulos

Location: F. Scott Fitzgerald DE (Main Workshop Room)

Participants: C. Cassandras, K. Johansson, C. Langbort, J. Levine, A. Mai, A. Malikopoulos, C. Osgood, M. Pincus, F. Pooran, D. Work

3:00-3:10PM

J. Levine (U. Michigan)

Smart Policies, Smart Transportation

3:10-3:20PM

D. Work (U. Illinois)

Building Smarter Transportation Systems

3:20-3:30PM

A. Malikopoulos (ORNL.)

Coordination of Connected and Automated Vehicles at Urban Traffic Intersections

3:30-4:30PM

Discussion (notes will be taken)

3:00-4:30PM

Breakout 4: Sustainability
Chair: M. Caramanis

Location: Ernest Hemingway Salon 1

Participants: M. Caramanis, C. Catlett, P. Culligan, I. Hiskens, B. Kerkez, S. Koonin, S. Rhee, K. Roth, C. Samaras, A. Smyth

3:00-3:10PM

I. Hiskens (U. Michigan)

Sustainable Electricity Supply
3:10-3:20PM

M. Caramanis (Boston U.)

Smart Power Distribution Networks: Adaptive Flexible Loads and Resources

3:20-3:30PM

B. Kerkez (U. Michigan)

Building the Internet of Water
3:30-4:30PM Discussion (notes will be taken)
3:00-4:30PM

Breakout 5: Health, Social Factors
Chair: I. Paschalidis

Location: Ernest Hemingway Salon 2

Participants: A. Aussieker, A. Bestavros, R. Clarke, S. Garces, D. Hoffman, N. Jacob, A. Mashariki, I. Paschalidis, S. Sassen, W. Stewart

3:00-3:10PM

S. Sassen (Columbia U.)

Title TBA
3:10-3:20PM

N. Jacob (Boston)

Building Learning Cities: Enabling Experimentation in Local Government

3:20-3:30PM

W. Stewart (Sutter Health)

Building Sustainable Models of Care for the Underserved

3:30-4:30PM

Discussion (notes will be taken)

4:30-5:00PM

Plenary 3: Wrap-Up for Day 1
Chair: R. Baheti, ENG/NSF     Co-chair: C. Cassandras

DAY 2

8:30-9:00AM

BREAKFAST

9:00-10:30AM

Plenary 4: Smart Cities – City, Industry and Government Perspectives
Chair: H. Xu, Program Director, SBE/NSF     Co-chair: A. Malikopouplos

9:00-9:15AM

D. Lam (Pittsburgh)

Pittsburgh Inclusive Innovation Roadmap

9:159:30AM

A. Aussieker (Charlotte)

Transforming Charlotte into a Smart City by Using the Public Private Plus Partnership Foundation

9:30-9:45AM

F. Pooran (Schneider Electric)

Smart Mobility for Arterial IT

9:45-10:00AM

K. Roth (Fraunhofer)

Smart Buildings: Opportunities and Challenges

10:00-10:15AM

S. Rhee (NIST)

Cyber-Physical Systems and Global City Teams Challenge 2016

10:15-10:30 AM

R. Clarke (IDC)

A Process for Successful Projects: How to Keep the City at the Center of the IoT Partner Ecosystem
10:30-11:00AM BREAK
11:00-12:00PM

Plenary 5: Breakout Reports 1-2
Chairs: I. Paschalidis, D. Work

12:00-1:00PM LUNCH
1:00-2:30PM

Plenary 6: Breakout Reports 3-5
Chairs: M. Caramanis, A. Malikopoulos, I. Paschalidis

2:30-3:00PM

BREAK

3:00-4:00PM

Wrap-Up and Future Perspectives
Chair: C. Cassandras
NSF Program Directors