Contributors to the Hub

Many members of the BU community contributed to the development of the Hub. Hundreds of faculty and staff were actively engaged in the numerous committees that played a central role throughout the process. Among these committees were the following:

  • General Education Committee
  • Task Force on General Education
  • BU Hub Implementation Task Force
  • The 10 Satellite Committees of the BU Hub Implementation Task Force

Below is a list of all of those who participated in the above committees from 2014-2018.

We are sincerely grateful for the time, diligence, and consideration of all of the contributors to the BU Hub.

General Education Committee (GEC)

The General Education Committee (GEC) is a standing subcommittee of the University Council Committee on Undergraduate Academic Programs and Policies. It considers and approves courses and cocurricular learning experiences that are proposed for inclusion in the Hub, Boston University’s university-wide general education program.

GEC Co-Chairs 2017-2018

Elizabeth Loizeaux, Associate Provost for Undergraduate Affairs, and Professor of English, College of Arts & Sciences

Tom Tullius, Professor of Chemistry, College of Arts & Sciences

GEC Members 2017-2018

Dana Clancy, Associate Professor of Painting, College of Fine Arts

Cutler Cleveland, Professor of Earth & Environment, College of Arts & Sciences

Sandra Deacon-Carr, Master Lecturer in Organizational Behavior, Questrom School of Business

Uri Eden, Professor of Mathematics & Statistics, College of Arts & Sciences

Solomon Eisenberg, Professor of Biomedical Engineering and Electrical & Computer Engineering, College of Engineering

Lynn Eustis, Associate Professor of Music, College of Fine Arts

Peter Garik, Clinical Associate Professor of Science Education, School of Education

Walter Hopp, Associate Professor of Philosophy, College of Arts & Sciences

Sarah Madsen Hardy, Senior Lecturer, Arts & Sciences Writing Program, College of Arts & Sciences

Megan Sullivan, Associate Professor of Rhetoric, College of General Studies

Susan Walker, Associate Professor of Journalism, College of Communication

GEC Subcommittee 2017-2018

Hugh Baxter, Professor of Philosophy, College of Arts & Sciences, and Professor of Law, School of Law

Sara Brown, Clinical Associate Professor, Sargent College

David Eckel, Professor of Religion, College of Arts & Sciences

John Fawell, Professor of Humanities, College of General Studies

Ivan Fernandez-Val, Professor of Economics, College of Arts & Sciences

June Grasso, Associate Professor of Social Sciences, College of General Studies

Nancy Harrowitz, Associate Professor of Romance Studies, College of Arts & Sciences

Irena Vodenska, Associate Professor of Administrative Sciences, Metropolitan College

The Task Force on General Education, 2014-2016

The Task Force on General Education led the BU community in developing a vision for general education: a set of core competencies—knowledge, skills, and habits of mind—to equip BU graduates to thrive in their personal, professional, and civic lives in an increasingly interconnected world.

Co-Chairs:

Elizabeth Loizeaux, Associate Provost for Undergraduate Affairs, and Professor of English, College of Arts & Sciences

Bruce Schulman, William E. Huntington Professor of History, College of Arts & Sciences

Members:

Daniel Dahlstrom, John R. Silber Professor of Philosophy, College of Arts & Sciences

John Fawell, Professor of Humanities, College of General Studies

Susan Jackson, Assistant Provost for General Education, and Associate Professor of Romance Studies, College of Arts & Sciences

Samantha Kaplan, Assistant Professor of Obstetrics & Gynecology, and Assistant Dean for Diversity & Multicultural Affairs, School of Medicine

Dorothy Kelly, Professor and Associate Chair of Romance Studies, College of Arts & Sciences

Douglas Kriner, Associate Professor of Political Science, College of Arts & Sciences

Margaret Litvin, Associate Professor of Arabic & Comparative Literature, World Languages & Literatures, College of Arts & Sciences

Charles Merzbacher, Associate Professor of Film & Television, College of Communication

Dana Robert, Truman Collins Professor of World Christianity & History of Mission, School of Theology

Michael Salinger, Jacqueline J. and Arthur S. Bahr Professor in Management, Markets, Public Policy & Law, Questrom School of Business

Lisa Sullivan, Professor of Biostatistics, School of Public Health

Tom Tullius, Professor of Chemistry, College of Arts & Sciences

Alice White, Professor and Chair of Mechanical Engineering, College of Engineering

Staff:

PJ Jorgensen, Programs and Events Specialist, Office of the Provost

BU Hub Implementation Task Force, 2016-2017

The Implementation Task Force led the BU community in the significant, multidimensional work required to implement the vision and intellectual framework for the BU Hub, the university-wide general education program approved in May 2016.

Co-Chairs:

Elizabeth Loizeaux, Associate Provost for Undergraduate Affairs, and Professor of English, College of Arts & Sciences

Bruce Schulman, William E. Huntington Professor of History, College of Arts & Sciences

Members:

Frederic Brunel, Associate Professor of Marketing, Questrom School of Business

Peter Busher, Professor of Natural Sciences & Mathematics, College of General Studies

Dennis Carlberg, Director, Sustainability

Victor Coelho, Professor of Musicology, College of Fine Arts

Daniel Dahlstrom, John R. Silber Professor of Philosophy, College of Arts & Sciences

Christopher Daly, Professor of Journalism, College of Communication

Kenneth Elmore, Associate Provost and Dean of Students

John Finnerty, Associate Professor of Biology, College of Arts & Sciences

Kevin Gallagher, Professor of Global Development Policy, Pardee School of Global Studies, College of Arts & Sciences

Susan Jackson, Assistant Provost for General Education, and Associate Professor of Romance Studies, College of Arts & Sciences

Katherine Kennedy, Director, Howard Thurman Center

Margaret Litvin, Associate Professor of Arabic & Comparative Literature, World Languages & Literatures, College of Arts & Sciences

Gareth McFeely, Executive Director, Study Abroad

Elise Morgan, Professor of Mechanical Engineering, Biomedical Engineering, Electrical and Computer Engineering, College of Engineering

Christine Paal, University Registrar

Gillian Pierce, Director of Learning Assessment

Tracy Schroeder, Vice President, Information Services & Technology

Stan Sclaroff, Associate Dean of the Faculty, Mathematical and Computational Sciences, and Professor of Computer Science, College of Arts & Sciences

Kelly Walter, Associate Vice President and Executive Director, Admissions

Staff:

Sarah Theurkauf, General Education Specialist, Office of the Provost

The 10 Satellite Committees of the BU Hub Implementation Task Force, 2016-2017

Reporting to the BU Hub Implementation Task Force and consulting with the Task Force, each other, and the BU community, these satellite committees developed key structures and processes for the new university-wide general education program.

Philosophical, Aesthetic, and Historical Interpretation Learning Outcomes

Hugh Baxter (LAW/CAS Philosophy)

Barb Bickart (Questrom Marketing)

Robert Chodat (CAS English)

Dana Clancy (CFA Visual Arts)

Jodi Cranston (CAS History of Art & Architecture)

Ty Furman (Arts Initiative)

Roy Grundmann (COM Film & Television)

Jim Johnson (CAS History)

Sunil Sharma (CAS World Languages & Literatures)

Nina Silber (CAS History, American & New England Studies) – Chair

Allen Speight (CAS Philosophy)

Robert Wexelblatt (CGS Humanities)

Alice White (ENG Mechnical Engineering)

Scientific and Social Inquiry Learning Outcomes

Emily Barman (CAS Sociology)

Sara Brown (SAR Athletic Training)

David Carballo (CAS Archaeology) – Chair

Dan Clemens (CAS Astronomy)

Linda Doerrer (CAS Chemistry)

Ray Fisman (CAS Economics)

Wally Fulweiler (CAS Earth & Environment and Biology)

Peter Garik (SED Science Education)

Manher Jariwala (CAS Physics)

Michael Kaye (CFA Theatre)

Edmund Russell (CAS History)

Paul Schneider (COM Film & Television)

Kamal Sen (ENG Biomedical Engineering)

Peter Szende (SHA)

Pam Templer (CAS Biology)

Quantitative Reasoning Learning Outcomes

Luis Carvalho (CAS Math & Statistics)

Mark Crovella (CAS Computer Science)

Lou Ferleger (CAS History)

Iván Fernández-Val (CAS Economics)

Hyeouk Hahm (SSW Social Research)

Gregg Jaeger (CGS Natural Sciences & Mathematics)

Doug Kriner (CAS Political Science)—Chair

Eve Manz (SED Science Education)

Erol Peköz (Questrom Operations & Technology Management)

Irena Vodenska (MET Administrative Sciences)

John White (ENG Biomedical Engineering)

Jason Yust, (CFA Music)

Diversity, Civic Engagement, and Global Citizenship Learning Outcomes

Deborah Belle (CAS Psychological & Brain Sciences and Women’s, Gender, & Sexuality Studies)

Yoo Jin Chung (Questrom)

Cutler Cleveland (CAS E&E)

Harold Cox (SPH)

David Eckel (CAS Religion)

Gretchen Fougere (ENG Outreach & Diversity)

Susan Griffin (CAS Romance Studies)

Linda Heywood (CAS African American Studies and History)

Gisela Hoecherl-Alden, (CAS Director of Language Instruction)

Margaret Litvin (CAS World Languages & Literatures) – Chair

Luz López (SSW Clinical Practice)

Jeanne Paratore (SED Literacy)

Dana Robert (STH)

Susanne Sreedhar (CAS Philosophy)

Courtney Suess-Raeisinafchi (SHA)

Megan Sullivan (CGS Rhetoric)

Catherine Yeh (CAS World Languages & Literatures)

Communication Learning Outcomes

Binyomin Abrams (CAS Chemistry)

Andrea Berlin (CAS Archaeology)

Joe Bizup (CAS Writing Program) – Chair

Michele Ehrenreich (Questrom)

Laura Grey (CFA Visual Arts)

Charles Merzbacher (COM Film & Television)

Marisa Milanese (CAS Writing Program)

Matt Parfitt (CGS Rhetoric)

Anita Patterson (CAS English)

Steve Scully (CAS Classical Studies)

Michael Smith (ENG Biomedical Engineering)

Tom Underwood (CAS Writing Program)

Intellectual Toolkit Learning Outcomes

Judy Braha (CFA Theatre)

Thomas Casserly (Mugar)

Bethany Ellis (Athletics)

Gerry Fine (ENG Mechanical Engineering)

Phil Haberkern (CAS History)

Anna Henchman (CAS English)

Laura Johnson (SED Student Affairs) – Chair

Shiela Kibbe (CFA Music)

Larry Kotlikoff (CAS Economics)

Paul Lipton (CAS Neuroscience, UROP)

Jesse Ohrenberger (Center for Career Development)

Russell Powell (CAS Philosophy)

Kate Snodgrass, (CAS Playwriting)

Stacy Ulrich (CAS Student Programs & Leadership)

Cross-College Challenge

Sarah Frederick (CAS)

Jonathan Hibbard (Questrom)

Clem Karl (ENG)

Pamela Lightsey (STH)

Nicholas Rock (CFA)

Bruce Schulman (CAS) – Chair

Adam Sweeting (CGS)

Joyce Walsh (COM)

Operations

Bob Graham (IS&T)

Daryl Healea (CAS)

Susan Jackson (CAS)

Debbie Macalintal (OUR)

Melanie Madaio-O’Brien (IR)

Marylou O’Donnell-Rundlett (ENSA) – Chair

Kenneth Parker (OUR)

Brad Peloquin (IS&T)

Undergraduate Council 2016-2017

Joseph Bizup (CAS)

Thomas Casserly (Affiliate – Library)

Steve Davidson (Questrom)

Solomon Eisenberg (ENG)

Stacy Godnick (CGS)

Pete Groustra (Affiliate – IS&T)

Steve Jarvi (CAS)

Sue Kennedy (Provost)

Donna Lehr (SED)

Beth Loizeaux (Provost)

Melanie Matthies (SAR)

Gareth McFeely (Affiliate – Study Abroad)

Patricia Mitro (CFA)

Denise Mooney (Affiliate – Enrollment & Student Affairs)

Marylou O’Donnell-Rundlett (Workflow)

Chris Paal (Registrar)

Gillian Pierce (Affiliate – Provost)

Carl Sessa (MET)

Peter Szende (SHA)

William A. Taylor (COM)

Matthew Trevett-Smith (Affiliate – Provost)

Advising

Arianne Chernock (CAS)

Stacy Godnick (CGS)

Daryl Healea (CAS)

Karin Hendricks (CFA)

Steve Jarvi (CAS)

Ruth Jean (ENG)

Laura Johnson (SED)

Ajay Joshi (ENG)

Sue Kennedy (Office of the Provost) – Chair

Rachel Reiser (Questrom)

Peter Southwick (COM)

Bill Taylor (COM)

James Traniello (CAS)