More in Flag Football

Register for Flag Football


Fee: $60/team
Location of Games: New Balance Field
Entry/Roster Deadline: September 5 – 5pm
Captains’ Meeting: September 10 – 7pm, Room MU5

More Information

 

Fall 2014 Flag Football Playoff Brackets

 

Men’s “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Penthouse (#2 seed) 4 1
2) Lodgemen (# 3 seed) 3 2
3) Victorious Secret 1 4
4) BUCC em up (#4 seed) 2 2
5) M.I.T. Party Bus 0 5
6) Tort that Pass (#1 seed) 4 0

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Mon. 9/15 6:00 PM – NB 1 def. 4 (40-12)
Mon. 9/15 7:00 PM – NB 2 def. 3 (37-19)
Mon. 9/22 6:00 PM – NB 1 def. 3 (34-18)
Mon. 9/22 7:00 PM – NB 4 def. 5 (24-12)
Sun. 9/28 4:30 PM – NB 6 def. 3 (32-0)
Mon. 9/29 6:00 PM – NB 3 def. 5 (20-14)
Mon. 9/29 7:00 PM – NB 1 def. 2 (20-6)
Sun 10/5 5:30 PM – NB 6 def. 2 (wbf)
Mon. 10/6 6:00 PM – NB 2 def. 5 (39-6)
Mon. 10/6 7:00 PM – NB 4 def. 3 (29-21)
Mon. 10/13 6:00 PM – NB 2 def. 4 (35-6)
Mon. 10/13 7:00 PM – NB 1(2) def. 5 (32-12)
Mon 10/13 8:00 PM – NB 6(3) def. 5 (29-0)
Sun 10/19 2:30 PM – NB 6 def. 1 (15-12)

Men’s “A” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) BUMSquad (#1 seed) 2 0
2) Man Touchdowns 0 2
3) Fishing Club Football – forfeited out 0 0
4) SAGE-B – forfeited out 0 0
5) Dirty Mike & The Boys (#2 seed) 1 1

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Wed. 10/1 7:00 PM – NB 1 def. 2 (wbf)
Wed. 10/8 6:00 PM – NB 5 def. 2 (38-6)
Wed. 10/15 7:00 PM – NB 1(2) def. 5 (14-6)

 Men’s “A” 3 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses
1) Borborygmi (#2 seed) 3 1
2) Woo Tang Clan 2 2
3) Team of Men (#1 seed) 4 0
4) Show Us Your TDs (#3 seed) 2 2
5) SigEp 1 3
6) Violent Relaxation 0 4
7) Belichick Magnets (#4 seed) 2 2

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Wed. 9/17 8:00 PM – NB 3 def. 5 (40-6)
Thurs. 9/18 6:00 PM – NB 2 def. 6 (32-12)
Thurs. 9/18 7:00 PM – NB 1 def. 7 (19-7)
Tues. 9/23 6:00 PM – NB 1 def. 6 (32-0)
Tues. 9/23 7:00 PM – NB 3 def. 4 (16-6)
Thurs. 9/25 6:00 PM – NB 2 def. 5 (26-18)
Tues. 9/30 6:00 PM – NB 1 def. 5 (20-14)
Thurs. 10/2 6:00 PM – NB 4 def. 2 (40-7)
Thurs. 10/2 7:00 PM – NB 7 def. 6 (30-0)
Tues. 10/7 7:00 PM – NB 3 def. 1 (21-0)
Thurs. 10/9 6:00 PM – NB 4 def. 7 (36-0)
Tues. 10/14 6:00 PM – NB 3 def. 6 (39-18)
Sun. 10/19 4:30 PM – NB 7 def. 2 (12-9)
Mon. 10/20 7:00 PM – NB 5 def. 4 (15-12)

Men’s “AA” Standings and Schedule

 

Team Name Wins Losses
1) Dental Dams (#3 seed) 2 1
2) Nothing Personal (#1 seed) 3 0
3) Revis and Butthead (#4 seed) 2 2
4) SAGE-A (#5 seed) 1 2
5) PIKE (#6 seed) 0 4
6) Action Bronsons (#2 seed) 2 1
7) Kappa Sigma Raiders – forfeited out 0 0

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Sun. 9/14 6:30 PM – NB 6 def. 3(3) (32-6)
Wed. 9/17 7:00 PM – NB 4 def. 5 (14-6)
Mon. 9/22 8:00 PM – NB 2 def. 6 (34-0)
Wed. 9/24 8:00 PM – NB 3 def. 5 (28-12)
Mon. 9/29 8:00 PM – NB 2 def. 5 (31-0)
Wed. 10/1 8:00 PM – NB 2(2) def. 4 (28-25)
Wed. 10/8 8:00 PM – NB 1 def. 3(3) (14-8)
Wed. 10/15 8:00 PM – NB 1 def. 5 (wbf)
Sun. 10/19 1:30 PM – NB 3 def. 4 (24-8)
Mon. 10/20 8:00 PM – NB 6 def. 1 (27-20)

Co-Rec “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Violators 1 3
2) A Different Team 0 4
3) Team Nightmare (#2 seed) 3 1
4) Illegal Touching 2 2
5) Touchdown Michael Chu (#1 seed) 4 0

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Sun. 9/14 5:30 PM – NB 3 def. 2 (36-24)
Sun. 9/14 7:30 PM – NB 4 def. 1 (62-0)
Tues. 9/16 6:00 PM – NB 3 def. 1 (24-6)
Sun. 9/21 6:30 PM – NB 5 def. 4 (38-0)
Sun. 9/28 6:30 PM – NB 4 def. 2 (43-3)
Sun. 9/28 7:30 PM – NB 5 def. 1 (47-9)
Sun. 10/12 5:30 PM – NB 1 def. 2 (wbf)
Sun. 10/12 7:30 PM – NB 5 def. 3 (22-6)
Sun. 10/19 5:30 PM – NB 3 def. 4 (9-0)
Sun. 10/19 7:30 PM – NB 5 def. 2 (61-18)

Co-Rec “A” 2 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses
1) Hung Jurists (#1 seed) 2 1
2) Little Brown Filipino Warriors 2 1
3) The Mouthguards 0 3
4) Detention (#2 seed) 2 1
5) SigEp/GPhiB – forfeited out 0 0

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Sun. 9/21 7:30 PM – NB 1 def. 3 (37-3)
Sun. 9/28 5:30 PM – NB 4 def. 2 (wbf 36-0)
Sun. 10/5 7:30 PM – NB 2 def. 1 (17-13)
Tues. 10/14 7:00 PM – NB 4 def. 3(3) (24-15)
Sun. 10/19 6:30 PM – NB 2 def. 3 (14-13)
Sun. 10/19 8:30 PM – NB 1 def. 4 (24-12)

Co-Rec “AA” Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses
1) Nothing Personal (#1 seed) 4
2) Stiff Arm of the Law 1 3
3) Victorious Secret (#2 seed) 1 3

 

Date Time/Location Matchup (first team listed wears dark)
Thurs. 9/18 8:00 PM – NB 3 def. 2 (6-0)
Tues. 9/23 8:00 PM – NB 1 def. 2 (40-0)
Tues. 9/30 8:00 PM – NB 1 def. 3 (34-0)
Thurs. 10/2 8:00 PM – NB 1 def. 3 (15-7)
Tues. 10/7 8:00 PM – NB 1 def. 2 (29-0)
Thurs. 10/9 7:00 PM – NB 2 def. 3 (22-9)

 

Updates direct to your inbox

Connect with us on: