More in Fall Volleyball

Fall Volleyball

Registration for fall volleyball is now closed.

Fee: $65/team
Location of Games:
Fitrec, 4-Court Gym
Entry/Roster Deadline:
 September 23 – 5pm
Captains’ Meeting:
September 28 – 5:30pm, FitRec Room 221

More Information

  • Volleyball Rules
  • Volleyball Roster
  • Faculty/Staff Volleyball Roster
  • Game is played six on six, sub either individually or through the back line.
  • Games on Sundays, Mondays, and Wednesdays are played on Court 4.
  • Games on Tuesdays and Thursdays are played on Court 3.
  • Co-Rec games include a rule where a player of each sex must contact the ball at least once prior to volleying the ball back over the net.
  • Balls are provided; bring knee pads if you choose.
  • Make sure to arrive 15 minutes prior to game time to sign in.
  • Teams and players are responsible for knowing and abiding by league rules, policies, and sportsmanship guidelines.
  • Please report any issues or errors in scores/standings to IMSports@bu.edu.

 

Volleyball Playoff Brackets

Please note that playoff game times do not move by request unless they conflict with another intramural sport. It is each captain’s responsibility to assemble a team that can compete at their listed potential playoff game times.

Co-Rec “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) How I Set Your Mother (Young) 8 7
2) Struck By Whitening (#1 seed) 14 1
3) Spikers 2 13
4) Breadline (#2 seed) 8 7
5) Sassy Fitness 6 9
6) LBSR HARDHATS 7 8
Date Time Matchup
Sun. 10/2 7:00 PM 6 def. 3 (25-19, 25-10, 25-19)
8:00 PM 2 def. 1 (25-11, 25-17, 25-18)
9:00 PM 4 def. 5 (25-10, 23-25, 25-16)
Sun. 10/16 6:00 PM 2 def. 6 (wbf)
7:00 PM 4 def. 1 (wbf, 25-17, 20-25)
Sun. 10/23 6:00 PM 1 def. 6 (25-5, 25-22, 21-25)
7:00 PM 4 def. 3 (25-18, 25-22, 11-25)
8:00 PM 2 def. 5 (25-11, 25-15, 25-12)
Tues. 10/25 7:00 PM 5 def. 3 (wbf)
Sun. 10/30 7:00 PM 2 def. 3 (25-5, 25-17, 25-17)
8:00 PM 6 def. 4 (16-25, 25-21, 27-25)
9:00 PM 1 def. 5 (25-13, 25-16, 25-9)
Sun. 11/6 5:00 PM 2 def. 4 (25-23, 25-15, 23-25)
6:00 PM 5 def. 6 (wbf, 23-25, 25-14)
7:00 PM 1 def. 3 (21-25, 25-18, 25-23)

Co-Rec “A” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Notorious D.I.G. (#2 seed) 9 3
2) Spiked Punch (Lovell) 4 8
3) The NAVS 5 7
4) Volleyball Too Hard (#1 seed) 10 2
5) BUCC Em Up 2 10
Date Time Matchup
Sun. 10/2 5:00 PM 3 def. 2 (25-20, 25-12, 24-26)
Mon. 10/3 8:00 PM 4 def. 1 (25-20, 25-19, 25-18)
Mon. 10/10 7:00 PM 3 def. 5 (14-25, 25-21, 25-21)
8:00 PM 1 def. 2 (25-18, 25-19, 25-15)
Mon. 10/17 7:00 PM 2 def. 5 (25-19, 25-7, 25-9)
8:00 PM 4 def. 3 (14-25, 25-18, 25-18)
Mon. 10/24 7:00 PM 4 def. 2 (25-15, 25-11, 25-14)
8:00 PM 1 def. 5 (25-23, 29-27, 28-26)
Mon. 10/31 7:00 PM 1 def. 3 (25-12, 25-21, wbf)
8:00 PM 4 def. 5 (25-12, 25-13, 15-25)

Co-Rec “A” 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) White Iguanas 5 7
2) Spiked Seltzer (#1 seed) 12 0
3) Chi Phi & DG 1 11
4) Little Brown Filipino Warriors 3 9
5) ACE Inhibitors (#2 seed) 9 3
Date Time Matchup
Mon. 10/3 9:00 PM 5 def. 3 (25-19, 25-20, 25-23)
10:00 PM 2 def. 1 (25-15, 25-22, 25-15)
Mon. 10/10 9:00 PM 1 def. 4 (25-15, 25-18, 25-15)
Mon. 10/17 9:00 PM 2 def. 5 (25-11, 25-22, 25-19)
10:00 PM 4 def. 3 (wbf)
Mon. 10/24 9:00 PM 2 def. 4 (25-12, 25-11, 25-5)
10:00 PM 5 def. 1 (25-18, 25-10, 25-16)
Mon. 10/31 9:00 PM 1 def. 3 (wbf, 25-17, 14-16)
Sun. 11/6 4:00 PM 2 def. 3 (wbf, 25-11, 25-9)
Mon. 11/7 10:00 PM 5 def. 4 (25-5, 25-19, 25-20)

Co-Rec “A” 4 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses Ties
1) HKSA (#1 seed) 11 0 1
2) Alpha Kappa Psi 3 3 0
3) Shake and Bake 1 11 0
4) Zeta Theta Tomata 7 5 0
5) Dat Ace Doe (#2 seed) 7 4 1
Date Time Matchup
Tues. 10/4 7:00 PM 1 def. 3 (25-15, 25-15, 25-15)
8:00 PM 4 def. 5 (25-18, 25-18, 10-15)
Tues. 10/11 8:00 PM 5 def. 3 (25-12, 25-21, 25-15)
10:00 PM 1 def. 2 (25-9, 25-14, 25-13)
Tues. 10/18 7:00 PM 4 def. 3 (25-10, 25-19, 25-14)
10:00 PM 5 def. 2 (25-14, 25-17, 15-11)
Sun. 10/23 9:00 PM 1 def. 5 (25-18, 26-24, tie 16-16)
Tues. 10/25 9:00 PM 4 def. 2 (25-19, 25-13, 19-25)
Tues. 11/1 7:00 PM 1 def. 4 (25-23, 25-22, 10-8)
10:00 PM 2 def. 3 (25-21, 25-15, 9-11)

Co-Rec “A” 5 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Not-so-soft Serve (#2 seed) 8 4
2) Ace 3 9
3) I Can’t Believe It’s Not Graduated (#1 seed) 11 1
4) Lord Have MRSA 6 6
5) No BS Broken Hand Ball Hog Bridgets 2 10
Date Time Matchup
Tues. 10/4 9:00 PM 1 def. 4 (25-14, 14-25, 15-12)
10:00 PM 3 def. 2 (25-11, 25-21, 15-17)
Wed. 10/12 8:00 PM 3 def. 1 (25-17, 25-14, 25-9)
9:00 PM 4 def. 5 (26-24, 25-20, 15-6)
Tues. 10/25 10:00 PM 3 def. 5 (25-13, 25-17, 25-10)
Thur. 10/27 9:00 PM 1 def. 2 (wbf)
Tues. 11/1 8:00 PM 5 def. 2 (lbf-lbf, 25-22, 25-16)
9:00 PM 3 def. 4 (25-17, 17-25, 15-12)
Mon. 11/7 8:00 PM 2 def. 4 (25-21, 13-25, 25-12)
9:00 PM 1 def. 5 (25-12, 25-23, 25-12)

Co-Rec “A” 6 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Spiked Punch (Rubio) 6 6
2) SAGE (#2 seed) 7 5
3) Theta Tau 3 8
4) Kreag 2 10
5) How I Set Your Mother (Herzog) (#1 seed) 11 0
Date Time Matchup
Thur. 10/6 7:00 PM 1 def. 4 (25-14, 25-12, 21-25)
8:00 PM 2 def. 3 (lbf, 25-21, 25-22)
Thur. 10/13 7:00 PM 1 def. 3 (wbf)
8:00 PM 5 def. 4 (25-17, 25-21, 25-22)
Thur. 10/20 7:00 PM 5 def. 3 (25-21, 25-19)
8:00 PM 2 def. 1 (25-23, 25-23, 9-25)
Thur. 10/27 7:00 PM 5 def. 2 (25-6, 25-18, 25-11)
8:00 PM 3 def. 4 (25-12, 19-25, 25-23)
Thur. 11/3 7:00 PM 2 def. 4 (wbf)
8:00 PM 5 def. 1 (25-15, 26-24, 25-19)

Co-Rec “AA” Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Tritones (#1 seed) 11 1
2) Spike, that’s the wrong number (#3 seed) 2 10
3) Flossoraptors (#2 seed) 10 2
4) GWISE/SAGE (#4 seed) 1 11
Date Time Matchup
Tues. 10/11 7:00 PM 2 def. 4 (25-21, 20-25, 25-21)
9:00 PM 1 def. 3 (25-20, 22-25, 25-13)
Tues. 10/18 8:00 PM 3 def. 2 (25-22, 25-13, 25-17)
9:00 PM 1 def. 4 (25-3, 25-7, 25-5)
Tues. 10/25 8:00 PM 3 def. 4 (25-23, 25-20, 19-17)
Sun. 11/6 8:00 PM 1 def. 2 (25-9, 25-23, 25-12)
Tues. 11/8 8:00 PM 3 def. 2 (wbf)
9:00 PM 1 def. 4 (wbf)

Open “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Mitchell & Sons Inc. 4 8
2) Back That Pass Up (#1 seed) 12 0
3) Latinos (#2 seed) 5 7
4) The Zookeepers 3 9
Date Time Matchup
Sun. 10/2 4:00 PM 3 def. 4 (wbf, 17-25, 25-13)
6:00 PM 2 def. 1 (25-15, 25-16, 25-13)
Sun. 10/16 4:00 PM 2 def. 4 (25-16, 25-14, 25-10)
5:00 PM 3 def. 1 (25-14, 25-10, 11-25)
Sun. 10/23 4:00 PM 1 def. 4 (25-12, 25-17, 25-18)
5:00 PM 2 def. 3 (25-0, 26-24, 26-24)
Sun. 10/30 4:00 PM 4 def. 3 (lbf, 25-16, 25-22)
6:00 PM 2 def. 1 (25-6, 25-14, 25-17)

Open “A” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Major Key Bumps- forfeited out 0 0
2) Molar Bears (#1 seed) 6 0
3) Victor’s Floor – forfeited out 0 0
4) Delta Kappa Alpha Betas (#2 seed) 0 6
Date Time Matchup
Wed. 10/5 9:00 PM 2 def. 4 (25-9, 25-11, 25-15)
Mon. 10/31 10:00 PM 2 def. 4 (25-13, 25-17, 25-4)

Open “AA” Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Pike 1 11
2) Fury (#4 seed) 4 8
3) Realmamesta (#2 seed) 9 3
4) The Empire Spikes Back (#1 seed) 10 2
5) Tall Ones (#3 seed) 6 6
Date Time Matchup
Wed. 10/5 7:00 PM 5 def. 2 (25-13, 25-18, 25-16)
8:00 PM 4 def. 3 (25-22, 19-25, 25-21)
Wed. 10/12 7:00 PM 3 def. 2 (25-19, 25-18, 11-15)
10:00 PM 4 def. 1 (25-22, 18-25, 15-12)
Wed. 10/19 7:00 PM 3 def. 1 (25-15, 25-19, 21-10)
8:00 PM 4 def. 5 (25-19, 25-18, 15-13)
Wed. 10/26 7:00 PM 3 def. 5 (25-23, 25-12, 15-9)
8:00 PM 2 def. 1 (25-12, 25-15, 25-23)
Wed. 11/2 7:00 PM 5 def. 1 (wbf)
8:00 PM 4 def. 2 (23-25, 25-18, 25-19)

Women’s Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Hitgirls (#1 seed) 8 1
2) Spike It Like It’s Hot (#2 seed) 3 6
3) SigKapp – forfeited out 0 0
4) Too Legit To Hit (#3 seed) 1 5
Date Time Matchup
Thur. 10/6 9:00 PM 1 def. 2 (17-25, 25-22, 25-19)
Thur. 10/13 9:00 PM 2 def. 4 (25-18, 17-25, 16-14)
Thur. 10/20 10:00 PM 1 def. 4 (25-17, 25-18, 25-19)
Thur. 11/3 9:00 PM 1 def. 2 (25-9, 25-5, 25-15)
Tues. 11/8 7:00 PM 2 vs. 3

Updates direct to your inbox

Connect with us on: