More in 5-on-5 Basketball

5-on-5 Basketball

Fee: $70/team
Divisions: Men’s, Women’s, Co-Rec (A = Average, AA = Above Average)
Days of Play: Sunday through Thursday (See roster form below)
Entry/Roster Deadline: Fri – 1/22, 5:00pm
Captains Meeting: Wed. 1/27, 5:30pm – FitRec Center Room 222
Location of Games: FitRec, 4-Court Gym

More Information

  • 5 on 5 Basketball Roster Form
  • 5-on-5 Rules 2016
  • Register early, spots are limited!
  • Teams must have a minimum of 5 players to register, 8–10 players is recommended.
  • Make sure your team has some subs; you’re not in as good of shape as you used to be!
    *In the Co-Rec division teams must have a minimum male-to-female ratio of 3:2 on the court at all times
  • Make sure to arrive 15 minutes prior to game time to sign in.
  • Teams and players are responsible for knowing and abiding by league rules, policies, and sportsmanship guidelines.
  • Any team who forfeits two games will be removed from the league, along with their results and standings,
  • Please report any issues or errors in scores/standings to IMSports@bu.edu

 

Basketball Playoff Brackets 2016

 

Co-Rec 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Chocolate Thunder (#1 seed) 4 0
2) G-Eunice 0 4
3) BU PA 1 3
4) Scoregasms (#2 seed) 3 1
Date Time Matchup
Sun. 1/31 5:00pm 4 def. 3 (51-29)
6:00pm 1 def. 2 (48-13)
Sun. 2/21 5:00pm 4 def. 2 (57-26)
6:00pm 1 def. 3 (49-38)
Sun. 2/28 5:00pm 1 def. 4 (56-37)
6:00pm 3 def. 2 (41-31)
Sun. 3/20 5:00pm 1 def. 2 (46-31)
6:00pm 4 def. 3 (wbf)

Co-Rec 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Preventative Measures 0 4
2) Hoops I Did It Again (#2 seed) 3 1
3) I Think, Therefore I Slam 2 2
4) Konoha 1 3
5) Fire Goodell (#1 seed) 4 0
Date Time Matchup
Sun. 1/31 9:00pm 4 def. 1 (28-25)
Tues. 2/2 8:00pm 2 def. 3 (62-45)
Tues. 2/9 8:00pm 5 def. 4 (53-18)
9:00pm 3 def. 1 (59-54)
Sun. 2/21 9:00pm 2 def. 1 (68-40)
Tues. 2/23 8:00pm 5 def.3 (56-43)
Sun. 2/28 9:00pm 5 def. 1 (48-46)
Tues. 3/1 8:00pm 2 def. 4 (66-31)
Tues. 3/15 8:00pm 5 def. 2 (59-43)
Sun. 3/20 9:00pm 3 def. 4 (38-34)

Co-Rec 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Spicy Sirachas (#2 seed) 3 1
2) Business Is Boomin (#1 seed) 3 1
3) BUCCets 0 4
4) HKSA 2 2
Date Time Matchup
Thurs. 2/4 9:00pm 1 def. 2 (45-35)
10:00pm 4 def. 3 (39-13)
Thurs. 2/11 9:00pm 2 def. 4 (37-31)
10:00pm 1 def. 3 (40-22)
Thurs. 2/25 9:00pm 1 def. 4 (33-29)
10:00pm 2 def. 3 (55-33)
Thurs. 3/17 9:00pm 2 def. 1 (46-41)
10:00pm 4 def. 3 (44-29)

Men’s “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Cash Brothers (#1 seed) 4 0
2) Niko Chu (#2 seed) 3 1
3) The 69ers 1 3
4) Salty Daltys 0 4
5) The Green Freaks 2 2
Date Time Matchup
Sun. 1/31 7:00pm 1 def. 4 (49-38)
8:00pm 2 def. 3 (48-43)
Wed. 2/17 6:00pm 5 def. 3 (43-37)
9:00pm 1 def. 2 (40-37)
Sun. 2/21 7:00pm 1 def. 3 (61-37)
8:00pm 5 def. 4 (53-30)
Sun. 2/28 7:00pm 2 def. 4 (45-41)
8:00pm 1 def. 5 (48-43)
Sun. 3/20 7:00pm 2 def. 5 (43-37)
8:00pm 3 def. 4 (65-50)

Men’s “A” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Ooh Kill Em (#2 seed) 2 1
2) Chi Phi (#1 seed) 3 0
3) The Avengers – forfeited out 0 0
4) Phis B 1 2
5) Brozone Ballers 0 3
Date Time Matchup
Mon. 2/1 6:00pm 1 def. 4 (wbf 35-0)
Mon. 2/15 8:00pm 4 def. 5 (37-27)
Mon. 2/22 8:00pm 2 def. 1 (44-38)
Mon. 2/29 7:00pm 2 def. 4 (39-23)
8:00pm 1 def. 5 (38-17)
Mon. 3/14 7:00pm 2 def. 5 (58-40)

Men’s “A” 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Hotline Zing 2 2
2) Chicken Parm You Taste So Good (#2 seed) 2 2
3) Big Subpoenas (#1 seed) 4 0
4) Shmoney Team 2 2
5) MOD Prep 0 4
Date Time Matchup
Tues. 2/2 9:00pm 4 def. 1 (26-16)
10:00pm 3 def. 2 (56-19)
Tues. 2/9 10:00pm 4 def. 5 (41-29)
Wed. 2/17 10:00pm 3 def. 1 (40-24)
Tues. 2/23 9:00pm 3 def. 5 (40-37)
10:00pm 1 def. 2 (40-37)
Tues. 3/1 9:00pm 2 def. 4 (54-34)
10:00pm 1 def. 5 (47-35)
Tues. 3/15 9:00pm 2 def. 5 (wbf 35-0)
10:00pm 3 def. 4 (40-30)

Men’s “A” 4 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) SigEp (#1 seed) 3 1
2) The Nerve Blocks (#2 seed) 3 1
3) S.O.C. 0 4
4) Grand Theft Rondo 1 3
5) Phis 3 1
Date Time Matchup
Wed. 2/3 7:00pm 1 def. 4 (56-25)
8:00pm 2 def. 3 (39-4)
Wed. 2/10 7:00pm 1 def. 3 (52-17)
8:00pm 5 def. 4 (57-55)
Wed. 2/17 7:00pm 5 def. 3 (50-15)
8:00pm 1 def. 2 (41-34)
Wed. 3/2 7:00pm 2 def. 4 (56-31)
8:00pm 5 def. 1 (55-44)
Wed. 3/16 7:00pm 2 def. 5 (54-49)
8:00pm 4 def. 3 (51-35)

Men’s “A” 5 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) 808’s and Fastbreaks 3 1
2) Designated Drivers (#2 seed) 3 1
3) The Canine Unit (#1 seed) 3 1
4) SAGE- Balsamic Vinaigrette 1 3
5) Hardwood and Balls 0 4
Date Time Matchup
Thur. 2/4 7:00pm 1 def. 4 (49-18)
8:00pm 2 def. 3 (50-45)
Thur. 2/11 7:00pm 4 def. 5 (55-30)
8:00pm 3 def. 1 (61-54)
Thur. 2/18 7:00pm 1 def. 2 (40-35)
8:00pm 3 def. 5 (63-26)
Thur. 2/25 7:00pm 2 def. 4 (55-38)
8:00pm 1 def. 5 (54-51)
Thur. 3/17 7:00pm 2 def. 5 (85-65)
8:00pm 3 def. 4 (48-24)

Men’s “AA” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Team Steal Yo Girl Part V 2 2
2) Rondo (#2 seed) 2 2
3) Just Facts 1 3
4) FC BU (#1 seed) 3 1
Date Time Matchup
Tues. 2/2 6:00pm 1 def. 2 (63-47)
7:00pm 4 def. 3 (wbf)
Tues. 2/9 6:00pm 4 def. 2 (54-51)
7:00pm 1 def. 3 (57-43)
Tues. 2/23 6:00pm 4 def. 1 (63-47)
7:00pm 2 def. 3 (62-34)
Tues. 3/15 6:00pm 2 def. 1 (59-53)
7:00pm 3 def. 4 (wbf 35-0)

Men’s “AA” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Yung Rich Nation (#2 seed) 3 1
2) Mush Squad 0 4
3) Marshmallows 2.0 2 2
4) The Longest Dictum (#1 seed) 3 1
Date Time Matchup
Wed. 2/3 9:00pm 1(3) def. 2(3) (37-20)
10:00pm 3 def. 4 (63-47)
Wed. 2/10 9:00pm 4 def. 2 (56-32)
10:00pm 1 def. 3 (60-57)
Wed. 3/2 9:00pm 4 def. 1 (54-42)
10:00pm 3 def. 2 (wbf)
Wed. 3/16 9:00pm 1 def. 2 (wbf)
10:00pm 4 def. 3 (44-40)

 

Updates direct to your inbox

Connect with us on: