2011-2012 Award Winners

 

Undergraduate

Justin Koch- College Prize
Caitlin O’Halloran– John N. Findlay Award
Colleen Cressman– Matchette Prize
Jonathan Burns– Peter A. Bertocci Award for Academic Achievement & Humanitarian Service
Mary Grinman– Peter A. Bertocci Award for Philosophical Excellence
Evan O’Connor– Robert S. Cohen Award in Interdisciplinary Studies
Ignacio Rodriguez Hurtado– Peter M. Nelson Memorial Award for Distinguished Work by a Junior

Graduate

Andreas Elpidorou– Earhart Fellowship


Undergraduate Awards


The College Prize for Excellence in Philosophy

2012
Justin Koch

2011
Elizabeth Glenn

2010
Ethan Rubin

2009
Peter Moore

2008
Juliet Johnson

2007
Tiela Black-Law

2006
Jennifer Sichel

2005
Jared Miller

2004
Brad Berman

2003
Dasha Polzik

2002
Gregory Charak

2001
Vedant A. Kulkarni

2000
David Mogolov

1999
Lisa Edwin

1998
Sebastian Bach

1997
Stephen Yosifon

1996
Rick Furtak

1995
Stephen Foley

1994
Dawn Mann

1993
Keith Whitaker

1992
Craig O’Hara

Back to Top


The John N. Findlay Award

John Findlay, a Borden Parker Bowne Professor of Philosophy at Boston University, died at the age of eighty-three in the fall of 1987. He was known as being an imaginative and comprehensive philosopher in an era that seemed dedicated to restricting the scope and depth of philosophical investigation. Professor Findlay was born in Pretoria, South Africa, in 1903. Educated at Transvaal University College there, he then went to Oxford as a Rhodes scholar, and later to the University of Graz in Austria where he obtained his doctorate in 1933. He taught in South Africa, New Zealand, and England. When he came to the United States, he taught at Texas University and Yale University. In 1972, Professor Findlay came to Boston University where he spent the rest of his career. Professor Findlay believed that modern philosophy had evaded its responsibility to explore the relationship between human behavior and moral values. Not only did he aim to explore and master every major current in American or European philosophy, he also explored Indian, Japanese, and Chinese thought.

2012
Caitlin O’Halloran

2011
Alex Taubes

2010
Aaron DeMay

2009
Ted Stinson

2008
Shanna Slank

2007
Julie Ackerman

2006
Annie Turner

2005
Adam Marushak

2004
Geoffrey Wagner

2003
Erin Frykholm

2002
Johanna Brewer
Patricia Hopkins
Brian Jenkin
Samuel Jenness

2001
Aaron Gacs
Karyn Marcus
Philip Nichols

2000
Monica Michaud

1999
Peter Choi
Kelsey Lemaster
Martha Townsend

1998
Catherine Cavanagh
Erica Kesel

1997
Rahul Anand
Efstathios Antonides
Joshua Sandler

1996
Dina Nichols
Michael Rubin
Nevin Young

1995
Brandon Volbright

1994
Andrew Strombeck

1993
Mark Hamilton

1992
Monica Siems

Back to Top


The Matchette Prize for Excellence in Philosophy

The Matchette Prize is for the most distinguished paper written by an undergraduate for a philosophy course, either present year or last academic year, is awared to a student whose paper is selected by the philosophy department.

2012
Colleen Cressman

2011
Jake Quilty-Dunn

2010
Casey Berger

2009
Peter Moore

2008
Juliet Johnson

2007
Vaughn Blackman

2006
Melissa Vise

2005
No Candidate

2004
No Candidate

2003
No Candidate

2002
Kristen Detsis

2001
Nathan Berthiaume
Rebecca McEntee
Jessica Horst
Gregory Comeau

2000
Giselle Perez

1999
Sivi Baktha
Mary Ellen Pavone
Paul Simpson
Ellen Taylor

1998
Joel Lamere
Amy Moolten

1997
Kyle Kaufman
Eric Pettit

1996
Ryan Taliercio
John Woodruff

1995
Marie Ziemer

1994
Kevin Webb

1993
Peter Emory
Karen Hattaway

1992
Mark Ford
Terry Walsh

Back to Top


The Peter A. Bertocci Award for Academic Achievement and Humanitarian Service

Peter Anthony Bertocci, a Borden Parker Bowne Professor of Philosophy, died on October 13, 1989. For thirty-one years he had been a colleague and friend, both a teacher and a professor of Philosophy at Boston University. Peter Bertocci earned his B.A.at Boston University in 1931, with honors in philosophy and Phi Beta Kappa. The following year he earned an M.A. at Harvard and in 1935, his PhD again from Boston University.” (Taken from a piece written by Erazim Kohak.)

2012
Jonathan Burns

2011
Jonathan Burns & Thomas Hanes

2010
Alex Taubes
Jacqueline Lapsley

2009
Haley Ott
Ashish Premkumar

2008
Alexander Bazazi
Rheanne Wirkkala

2007
Stephanie Ehresman

2006
No Candidate

2005
No Candidate

2004
No Candidate

2003
No Candidate

2002
Elizabeth Milnes

2001
Heidi Blobaum

2000
No Candidate

1999
Hannah Hintze
Justin Pniower
Jason Reichenberg

1998
Vincent Reyes

1997
Deborah MacNamara

1996
Rachel Gleicher

1995
Daniel Finkelstein

1994
Rachel Brasso

1993
Ji Park

1992
Joe McCoy

Back to Top


The Peter A. Bertocci Award for Philosophical Excellence

2012
Mary Grinman

2011
Aaron DeMay & Jenna Kreyche

2010
Caitlin Malone
Rebecca Gordon

2009
Kimberly Winnubst
Lauren Pearl

2008
Gregory Scontras

2007
Daniel Ryan

2006
Frederick Nitsch
Christopher Payne

2005
Jennifer Rosenberg
Aaron Wilson

2004
Nicola Moore
Nina Pomponio

2003
David Marcinkus

2002
Jennifer Singletary

2001
Sean Morris

2000
Victoria Spichlnetsky

1999
Timothy Erlin
Ryan Kane
James LeJeune

1998
Jeffrey Gubbiotti
Hannah Hintze

1997
Douglas Linde

1996
Jeremia Pollard

1995
Amy O’Meara

1994
Brandon Volbright

1993
Laura Zimmerman

1992
Jennifer Masse

Back to Top


Peter M. Nelson Memorial Award for Distinguished Work by a Junior

This is a gift of the family and friends of Peter Marius Nelson, in whose memory the award is named. Mr. Nelson (d. 1968) was a brilliant student of philosophy who graduated magna cum laude from the College of Arts and Sciences in 1964. Income from the fund’s endowment provides an annual award for a Junior who has displayed the highest achievement in philosophy during the junior year. The fund was established in 1968.

2012
Ignacio Rodriguez Hurtado

2011
Aaron Tsang

2010
James Quilty-Dunn
Jenna Kreyche

2009
Ethan Rubin

2008
Ted Stinson

2007
Shanna Slank

2006
Grant Engel

2005
Jennifer Sichel

2004
Stephen Miran
Aleksey Stepnoy

2003
Jessica Craver
Sarah Gold
Nicola Moore
Geoffrey Wagner

2002
Amanda Hollis
Miguel Ley-Pineda
David Marcinkus

2001
Gregory Charak
Kristen Detsis
Jennifer Singletary

2000
Heidi Blobaum
Sean Morris
Jonathon Nicol
Philip Nichols

1999
No Candidate

1998
Lisa Edwin
Ryan Kane

1997
Jeffrey Gubbiotti
Hannah Hintze
Justin Pniower

1996
Tim Freiermuth
Eric Pettit

1995
Jeremia Pollard

1994
Steven Foley

1993
Joan Ritchey

1992
Keith Whitaker

Back to Top


The Robert S. Cohen Award in Interdisciplinary Studies

2012
Evan O’Connor

2011
Christine Anderson

2010
Ryan Stelzer

2009
Matt Bokhari
Christine Heyboer

2008
Veronica Sewards-Rueda

2007
Grant Engel

2006
Shannon White

2005
Stephen Miran

2004
Miguel Ley-Pineda

2003
Rahmat Muhammad

2002
James Zuber

2001
Kristy Ochs
Jessica Stasvlis

2000
Beth Snyder

1999
Robert Claycomb
William Devlin
Peter Riordan
Marcus Trader

1998
Blaine Cooper
Lucas Ralston

1997
Tim Freiermuth
David Whitney

1996
Jonathan Cohen
Rachel Polintan

1995
Lyn Macgregor

1994
Young Hee Pei

1993
Shagor Chatterji

Back to Top


Graduate Awards


American Philosophy Association

2009

Andreas Elpidorou
Winner of a Graduate Student Outstanding Paper Prize awarded by the American Philosophical Association (Central Division), Feb. 2009 for “The Upsurge of Spontaneity: The Role and Place of Merleau-Ponty in the Dreyfus-McDowell Debate.”

2008

Andreas Elpidorou
Winner of a Graduate Student Outstanding Paper Prize awarded by the American Philosophical Association (Pacific Division), Mar. 2008 for “Chasing (Away) the Trace of Dogma: Reconsidering The Role of Presence in Temporally Extended Perception.”

2006

Iskra Fileva
Winner of a Graduate Student Stipend awarded by the American Philosophical Association (Eastern Division), Dec. 2005, for travel to the APA to present “The Neutrality of Rightness and the Indexicality of Goodness: Beyound Objectivity and Back Again.”

2004

Matthew Meyer
Winner of a Graduate Student Stipend awarded by the American Philosophical Association (Central Division), April 2004, for travel to the APA to present “The Unity of Opposites and Nietzsche’s Tragic Philosophy.”

Back to Top


Andrew E. and G. Norman Wigeland Fund

Norway-America/America-Scandinavia Foundation

2006/07
Hege Finholt

Back to Top


Best Teaching Fellow Award

2012-2013
James Kinkaid

2011-2012
Joshua Duclos

2010-2011
MaryCatherine Youmell

2009-2010
Monica Link

2008-2009
Irina Meketa

2007-2008
David Jennings

2006-2007
Ian Blaustein

2005-2006
Lauren Freeman

2004-2005
Alice MacLachlan

2003-2004
Ingvild Torsen

2002-2003
Bret Doyle

2001-2002
Regan Penaluna

2000-2001
Nir Eisikovits

1998-1999
Mary Troxell

1997-1998
Jeffrey Holman

1996-1997
Nicholas DeWarren

1995-1996
Jennifer Hockenberry

1993-1994
Carolyn Montgomery

1992-1993
Marina McCoy

1990-1991
Mark Gedney

Back to Top


The Borden Parker Bowne Fellowship

2010
Lynn Niizawa

2009
Josh Wood

2008
Hege Finholt
Lynn Niizawa

2005
Regan Penaluna
Edward Richards
William Devlin

2004
Lauren Freeman
Timothy Brownlee
Asa Soderman
Bret Doyle

2003
Eran Guter

2002
Tongdong Bai
Colin Heydt

2001
Justin Good
Montgomery Link

2000
John Symons
Jeffrey Holman

1999
Robert McCarthy
Barry Gilbert

1997
No Candidate

1996
James Davis
Gabriela Martinez
Wayne Mastin
Matthew Ostrow
Lawrence Pasternak
Aaron Szymkowiak

Back to Top


British Marshall Scholarship

1992
Anna S. Park

Back to Top


Canadian Government Research Award

1997
Lawrence Pasternak

Back to Top


CAPES Fellowship

2005/06
Luciana Garbayo

Back to Top


C.S. Pierce Essay Prize

(A contest sponsored by The Charles S. Pierce Society)

1994
Wayne Myrvold

Back to Top


Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD) Fellowships

www.daad.org

2003
David Shikiar

2002
Matthew Caswell

2001
Luigi Caranti (Austria)

Joseph McCoy
Tuebingen (Germany)

2000
No Candidate

1999
Nicholas DeWarren;
Univ. of Cologne (Germany)

1998
Stephanie Rocknak;
Univ. Osnabruck (Germany)

Back to Top


Dibner Institute Fellowship (MIT)

2005-2006
Dimitri Constant

2003-2004
Bret Doyle

2002-2003
Montgomery Link

2001-2002
Tong Dong Bai

1998-1999
Rosalind Carey
John Symons
Gerald Ward

1996-1997
John Ongley

1994-1995
George Asteris
Evangelos Geronicolas

1993-1994
George Asteris

1992-1993
Wayne Myrvold

Back to Top


Earhart Fellowship

2011-2012
Andreas Elpidorou

2010-2011
Candice Delmas

2009-2010
John McHugh

2008-2009
David Jennings
Matthew Meyer

2007-2008
Lauren Freeman
Iskra Fileva

2006-2007
Andy German
Jamie Kelly
Alice MacLachlan
Kirsten McKillop
Abdur-Rahman Syed
William Wood

2005-2006
Andy German
Kirsten McKillop
Justin Steinberg
Abdur-Rahman Syed
Ingvild Torsen
William Wood

2004-2005
Silvia Carli
Jason McCullough
James Wood

2003-2004
Martin Black
Jason McCullough

2002-2003
Martin Black
Keren Gorodeisky

2001-2002
Keren Gorodeisky

2000-2001
Franco Trivigno

1999-2000
Franco Trivigno

1998-1999
Brian Carney

1997-1998
Brian Carney
Justin Good

1996-1997
Thornton Lockwood

1995-1996
Thorton Lockwood

1994-1995
Joseph McCoy
Matthew Ostrow

Back to Top


Edgar Sheffield Brightman Fellowship

2010
Benjamin Sherman

2009
Josh Wood

2008
Iskra Fileva
Orla Richardson

2007
Anthony Reeves

2005
Khalil Habib
Mahon O’Brien

2002
Mathew Caswell
Bernard Prusak

2001
Franco Cirulli
Anna Lannstrom
Alexander DiPippo

2000
Aaron Szymkowiak
Montgomery Link

1999
Bruce Fraser
Joseph McCoy
Montgomery Link

1998
Robert McCarthy

1997
Maureen Finnigan
Lawrence Horsburgh

Back to Top


Fulbright Fellowship

2009
Julia Ackerman

2001
Ingvild Torsen

1998
Mirja Hartimo

1991
Tomoko Iwasawa

Back to Top


Humanities Foundation Award

2006
Jamie Kelly
Timothy Brownlee

2003-2004
Maria Granik
Mary Troxell

Back to Top


Humanities Foundation Fellowship

2004-2005
Ingvild Torsen
Justin Steinberg

2003-2004
Nir Eisikovitz
James Woods

2002-2003
Robert Briscoe
Bernard Prusak

2001-2002
Matthew Caswell
Anna Lannstrom

1999-2000
James Davis

1998-1999
John Symons
Nicholas DeWarren

1997-1998
Gabriela Martinez
Matthew Ostrow

1996-1997
Bruce Fraser

1995-1996
Rosalind Carey

1994-1995
James Dodd
Wanda Torres-Gregory

Back to Top


Humboldt Fellowship

(German Humboldt Foundation)

1999
James Dodd

Back to Top


Institut für die Wissenschaften vom Menschen Junior Visiting Fellows

www.iwm.at

2011
Benjamin Roth
Elizabeth Robinson

2010
Ian Blaustein

2009
Brian Marrin

2006
Alice MacLachlan
Ingvild Torsen

2003
Silvia Carli
Mahon O’Brien
James Wood

2002
Dimitri Constant

2001
Colin Heydt

2000
No Candidate

1999
Alexander DiPippo
Craig Nichols
David Shikiar
Matthew Simpson

1998
Franco Cirulli
Maureen Finnigan
Stefan Kalt

1997
Barry Gilbert
Jonathan Hanen
Stephanie Rocknak
John Symons

1996
Barry Gilbert
Charles Lowney
Joseph McCoy
Vallega Alejandro

1995
Jack Weinstein

1994
Chuck Bonner
Jack Weinstein

1993
George Blackwell
Michael Donovan
David Kern
Lawrence Pasternak
Kevin Stoehr

1991
Charles Bonner
James Dodd
Charles Kasdon
Maria Leao
Hilary Thalman

Back to Top


Javitz Foundation Fellowship

1994
James Dodd
Gabriela Martinez

1993
James Dodd

Back to Top


Lawrence Blackmon Book Collection Competition

1997
Nicholas DeWarren

Back to Top


Lawrence Blackmon Book Collection Competition

1997
Nicholas DeWarren

Back to Top


Matchette Prize

Awarded annually for the best graduate student paper.
Nominations are submitted to the Director of Graduate Studies by department faculty members.

2008
Chris Suprenant

2005
Elizabeta Sarca

2004
Dimitri Constant
“The Transcendental Ground of Truth in Frege and Heidegger”
Anthony Reeves

2003
Justin Steinberg
“Two Forms of Identification Required: Locke, Kripke and Hintikka on Substance Identification”

2002
Tyler Wunder
“Warranted Christian Belief: A Critical Review”

2001
Franco Trivigno
“Intution in Plato’s Theaetetus”

1997
John Symons
“I Could Pretend that I Had No Body: Imagination, Mathematics and Subjectivity for Descartes”

1996
Stephanie Rochnak
“A Road Map of the Distinction between Mathematics and Philosophy in Kant’s First Critique”

1995
(Tie)
Stephanie Rochnak
“Hume’s Method in Book I of the Treatise; a Preview to Quine”

1995
(Tie)
Jonathan Hanen
“Soul as Subjective Multiplicity: the Concept of the Word as will to Power in the Nachlass of Nietzsche’s Der Wille Zur Macht”

1994
James Dodd
“The Body as ‘Sign and Tool’ in Hegel’s Encyclopedia”

1994
Matthew Ostrow
“The Second Analogy: Kant vs. Hume”

Back to Top


National Science Foundation Grant

(with Professor Abner Shimony as P.I.)

1994
Evangelos Geronicolas

Back to Top


Peter A. Bertocci Fellowship

2010-2011
Benjamin Sherman

2009-2010
Josh Wood
Hege Finholt

2008-2009
Lauren Freeman

2007-2008
Anthony Reeves

2006-2007
William Wood
Regan Penaluna

2004-2005
Khalil Habib
Montgomery Link
Asa Soderman

2003-2004
Maria Granik
David Jennings
Matthew Shaffer

2002-2003
Jeremy Ryan

2001-2002
Montgomery Link

2000-2001
Anna Lannstrom

1999-2000
Robert McCarthy

1998-1999
Gabriela Martinez

1996-1997
John Symons

1995-1996
Rosalind Carey

1994-1995
Marina McCoy

Back to Top


Quadrille Ball Committee of the Germanic Society of America

1991
Yvonne Unna

Back to Top


Shimony Prize

2010
Carolyn Suchy-Dicey
For her paper entitled: “Inductive Skepticism and the Methodological Argument.”

2007
Irina Meketa
For her paper entitled: “Value-explicit Demarcation Criteria: Is There a Difference between Bad Science and Pseudoscience?”

2006
Laurie Pohl
For her paper entitled: “Having it Both Ways: Can Science be Both Interested and Disinterested and Still be Science?”

Back to Top


Social Science and Humanities Research Council of Canada

2004-2006
Alice MacLachlan
Doctoral Fellowship

2000-2003
Mark Nyvlt