Undergraduate Student Awards

Recent Award Winners

2009 Harold C. Case Scholarship awardees Andrew LeGendre (l) and Kevin Page (r)

2009 Harold C. Case Scholarship awardees Andrew LeGendre (l) and Kevin Ryan (r)

Kevin Ryan and Andrew LeGendre are the latest recipients in the Mechanical Engineering Department of Harold C. Case Scholarship Awards. This award was established in 1967 in honor of the Boston University president Harold C. Case (1951-1967.) The winners were “judged on their scholarly accomplishments and potential, and their participation in extracurricular activities that contribute to the University.”

Clare Boothe Luce Fellow Roxanna Walker

Clare Boothe Luce Fellow Roxanna Walker

Roxanna Walker was awarded the prestigious Clare Booth Luce fellowship. This fellowship was established by the Clare Boothe Luce Foundation to encourage women in science, mathematics and engineering. It covers full tuition for two years, and an additional stipend to cover other academic costs.

Walker was nominated for the award by Assistant Professor Sean Andersson (ME). Upon graduation, she hopes to pursue a career in robotics, in either roller coaster design or to follow in the footsteps of her mother, Lela Walker, a chemist and quality assurance officer at NASA-contracted Wyle Laboratories.

2009-2010 Award Winners

Student Leader Alumni Award

  • Jordan Cumper
Student Advisor Service Award
  • Jordan Cumper, Meghan Daigle, Samantha Fishman, Tracey Lantz, Andrew Menard, Erica Squillacioti, and Patrick Steiger

Center for Space Physics Undergraduate Research Award

  • Matthew Knoll

Scarlett Key Award

  • Brett Meyer and Sam Minkoff
Outstanding Capstone Design Project in Aerospace Engineering
  • Wayfarer 1: Martian Unmanned Reusable ISRU Aircraft for Research and Exploration” Jeffrey Hand, Seth McKeen, Rimal Patel, Tashfiq Salam and Jake Woloschin
Outstanding Capstone Design Project in Manufacturing Engineering
  • Cell Capacity Analysis and Value Stream Mapping of Mass Flow Controller Manufacturing” Andrew Bangert, Ravi Heugle, and Andrew LeGendre
Outstanding Capstone Design Project in Mechanical Engineering
  • Spinal Fracture Loading Device” Matthew Galica, Martin Gomez, Victor Liu and Christian Rivera

2008-2009 Award Winners

Student Leader Alumni Award

  • Nicholas Doucette and Jonah Zimmerman
Earle and Mildred Bailey Memorial Award
  • Jennifer Harris
Anita Cuadrado Memorial Award
  • Julia Delogu
Harold C. Case Scholarship
  • Andrew LeGendre and Kevin Ryan
Student Advisor Service Award
  • Ashley Alfs, Tina Bourgeois, Julia Delogu, Adam Detwiler, Vadim Gurevich, Dionte Henderson, Ann Shedd and Kyle Winters
Outstanding Dean’s Host Award
  • Vadim Gurevich and Amy Jones
Outstanding Capstone Design Project in Aerospace Engineering
  • Mach A: Next Generation Rocket Racer” Kyle Bridgeo, Nicholas Doucette, Vadim Gurevich, Roshan Kalhatgi and Jonah Zimmerman
Outstanding Capstone Design Project in Manufacturing Engineering
  • Harpoon Brewery Team: Automated Packaging of Assorted Cases” Patrick Crawford, Humberto Garza, Ann Shedd and Nicole Wiart
Outstanding Capstone Design Project in Mechanical Engineering
  • Wave-in-a-Box” Melissa Bowler, Lawrence Johnston, Steven Marsh, Jeffrey Norell and Eugenia Romantseva

2007-2008 Award Winners

Student Leader Alumni Award

  • Jenna Grapensteter, Christine Reinders, and Lauren Varona
Ging S. Lee Community Service Award
  • Christopher Spring
Harold C. Case Scholarship
  • Nicholas Doucette
Student Advisor Service Award
  • Vitality Glotov, Jenna Grapensteter, Cameron Hurst, Mitchell King, Matthew Krill, Daniel Malerbo, Christine Reinders, Megan Smith, Chris Vandevoordt, and Lauren Varona
Outstanding Dean’s Host Award
  • Amy Fritz, Cameron hurst, Stephanie Prager, and Megan Smith
Outstanding Capstone Design Project in Aerospace Engineering
  • “Zenith: Affordable Space Tourism Aircraft”  Amy Fritz, ANnie Lum, Aleksey Trubitsyn, Edward Walton, and Daniel Waters
Outstanding Capstone Design Project in Manufacturing Engineering
  • “Engineering Design and Manufacturing of Schneider Linear Hydro Engine” Stephen Farawell, Matthew Krill and Jordan Steinhart
Outstanding Capstone Design Project in Mechanical Engineering
  • “Runner Optimization for a Skeleton Sled”  Stuart Calder, Steve Chen, David Christman, Katie Fenyak, and Jonathan Shipp