Fall 2018

CourseStartEnd
A/A1: 8:30 am - 10:30 am
Corporate Finance (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am
Intellectual Property (Michael J. Meurer)8:30 am10:30 am
C/C1: 10:40 am - 12:40 pm
Advanced Constitutional Law: Current Issues in Constitutional Law (Hugh W. Baxter)11:00 am12:25 pm
Affordable Housing Law (S) (Peter L. Freeman)10:40 am12:40 pm
Evidence (Gary S. Lawson)10:40 am12:40 pm
Immigration Law (Sarah R. Sherman-Stokes)11:00 am12:30 pm
International Business Agreements: Negotiating, Structuring and Drafting (S) (Virginia Greiman)10:40 am12:40 pm
Introduction to Risk Management and Compliance (Babak Boghraty)10:45 am12:10 pm
Trademark and Unfair Competition (Stacey Dogan)10:40 am12:05 pm
F/F1: 2:10 pm - 4:10 pm
Conflict of Laws (William W. Park)2:15 pm3:40 pm
Corporations (Scott Hirst)2:10 pm4:10 pm
Criminal Procedure: Comprehensive (David Rossman)2:10 pm4:10 pm
Cybersecurity Law (Ahmed Ghappour)2:15 pm3:40 pm
Financial Regulation (Rory Van Loo)2:45 pm4:10 pm
International Criminal Law (Robert D. Sloane)2:15 pm3:40 pm
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Professional Responsibility (Stephen M. Donweber)2:15 pm3:40 pm
Regulation of the Immigrant Experience (S) (Karen Pita Loor)2:10 pm4:10 pm
H/H1: 4:20 pm - 6:20 pm
Financial Reporting for Lawyers (Donald Andrade)4:20 pm6:20 pm
Gender, Law and Policy (S) (Linda C. McClain)4:20 pm6:20 pm
Law & Economics Workshop (S) (Michael J. Meurer)4:20 pm6:20 pm
Local Government Law (Robert A. DiAdamo)4:20 pm6:20 pm
Tax Aspects of International Business & Finance (William W. Park)4:20 pm6:20 pm
K/K1: 6:30 pm - 8:30 pm
Legal Writing for Civil Litigation (S) (Edward J. DeAngelo)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEnd
B/B1: 8:30 am - 10:30 am
Corporations (David I. Walker)8:30 am10:30 am
Criminal Procedure: Investigatory Process (Tracey Maclin)9:15 am10:30 am
D/D1: 10:40 am - 12:40 pm
Administrative Law II (Jack M. Beermann)10:45 am12:10 pm
Construction Law (Kenneth Rubinstein)10:40 am12:40 pm
Copyright Law (Wendy J. Gordon)10:40 am12:00 pm
Corporations (Stephen G. Marks)10:40 am12:40 pm
English Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm
Evidence (Rosanna Cavallaro)10:40 am12:40 pm
Federal Courts (Larry Yackle)11:00 am12:15 pm
Financial Institutions Self-Regulation (S) (Staff)10:40 am12:40 pm
Introduction to Federal Income Taxation (Alan L. Feld)10:40 am12:40 pm
E: 12:50 pm - 2:00 pm
Environmental Law (Jay D. Wexler)12:50 pm2:00 pm
G/G1: 2:10 pm - 4:10 pm
Administrative Law (Guy Seidman)2:10 pm4:10 pm
Advanced Constitutional Law: The Fourteenth Amendment (Khiara M. Bridges)2:30 pm3:55 pm
Economics of Intellectual Property Law (S) (Keith N. Hylton)2:10 pm4:10 pm
Entrepreneurship & IP Clinic (C) (Jim Wheaton, Samuel Taylor)2:10 pm4:10 pm
Family Law (Linda C. McClain)2:10 pm4:10 pm
International Law (Rebecca Ingber)2:10 pm4:10 pm
Mergers and Acquisitions (Stephen G. Marks)2:10 pm3:35 pm
Negotiation (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm
Technology & Cyberlaw Clinic: Seminar 1 (Andrew Sellars)2:10 pm4:10 pm
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (David J. Seipp)2:10 pm4:10 pm
Wrongful Convictions Clinic (C) (Ruth Greenberg)2:10 pm3:10 pm
J/J1: 4:20 pm - 6:20 pm
Advanced Legal Research (Brian Flaherty)4:20 pm6:20 pm
Civil Litigation Program/Pretrial Advocacy (Robert G. Burdick, Constance A. Browne)4:20 pm7:20 pm
Civil Rights Litigation (Jack M. Beermann, Staff)4:20 pm6:20 pm
Contract Drafting (Yael D. DeCapo)4:20 pm6:20 pm
Corporate Counsel Externship Seminar (Cecily Banks)4:45 pm6:15 pm
Criminal Trial Practice I (C) (David Rossman, Brian A. Wilson)4:20 pm6:20 pm
Health Law (Kathryn Zeiler)4:20 pm6:20 pm
Reproductive Justice (S) (Khiara M. Bridges)4:20 pm6:20 pm
Wrongful Convictions Clinic (C) (Ruth Greenberg)4:20 pm5:20 pm
L/L1: 6:30 pm - 8:30 pm
Contract Drafting (Marc Angelone)6:30 pm8:30 pm
Criminal Motion Practice and Advocacy (Michael Vitali)6:30 pm9:00 pm
Wrongful Convictions Clinic (C) (Ruth Greenberg)6:30 pm7:30 pm

CourseStartEnd
A/A2: 8:30 am - 10:30 am
Administrative Law Research (Ellen Frentzen)8:30 am10:30 am
Corporate Finance (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am
Intellectual Property (Michael J. Meurer)8:30 am10:30 am
C/C2: 10:40 am - 12:40 pm
Advanced Constitutional Law: Current Issues in Constitutional Law (Hugh W. Baxter)11:00 am12:25 pm
Advanced Trial Practice (S) (William G. Young)12:00 pm2:00 pm
Criminal Justice (S) (Gerald F. Leonard)10:40 am12:40 pm
Evidence (Gary S. Lawson)10:40 am12:40 pm
Immigration Law (Sarah R. Sherman-Stokes)11:00 am12:30 pm
Introduction to Risk Management and Compliance (Babak Boghraty)10:45 am12:10 pm
Military Law (S) (Guy Seidman)10:40 am12:40 pm
Trademark and Unfair Competition (Stacey Dogan)10:40 am12:05 pm
E: 12:50 pm - 2:00 pm
Environmental Law (Jay D. Wexler)12:50 pm2:00 pm
F/F2: 2:10 pm - 4:10 pm
Conflict of Laws (William W. Park)2:15 pm3:40 pm
Corporations (Scott Hirst)2:10 pm4:10 pm
Criminal Procedure: Comprehensive (David Rossman)2:10 pm4:10 pm
Cybersecurity Law (Ahmed Ghappour)2:15 pm3:40 pm
Energy Law & Policy (S) (Alan L. Feld)2:10 pm4:10 pm
Financial Regulation (Rory Van Loo)2:45 pm4:10 pm
Immigrants' Rights and Human Trafficking Program: Core Lawyering Skills (C) (Julie A. Dahlstrom, Sarah R. Sherman-Stokes)2:10 pm4:10 pm
International Criminal Law (Robert D. Sloane)2:15 pm3:40 pm
International Human Rights Clinic (C) (Susan M. Akram, Staff)2:10 pm4:10 pm
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Professional Responsibility (Stephen M. Donweber)2:15 pm3:40 pm
Prosecutorial Ethics (S) (Brian A. Wilson)2:10 pm4:10 pm
The Color Line, Resistance & Reparations (S) (David B. Lyons)2:10 pm4:10 pm
Transaction Simulation: Sale of a Family Business and Related Real Estate (Richard Blankstein, Richard H. Goldman)2:10 pm4:10 pm
H/H2: 4:20 pm - 6:20 pm
Climate Change Law and Policy (S) (Pamela A. Hill)4:20 pm6:20 pm
Contract Drafting (Christina R. Schaper)4:20 pm6:20 pm
Contract Drafting (Thomas P. Harrison)4:20 pm6:20 pm
Criminal Trial Practice/Professional Responsibility (Stuart Hurowitz)5:00 pm7:00 pm
Globalization & The Constitution (S) (Peter Spiro)4:20 pm6:20 pm
Law and War: Contemporary Issues (S) (Rebecca Ingber)4:20 pm6:20 pm
Legal Externship Program: Legal Ethics (Peggy Maisel, Adrienne N. Smith)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (Angel Kelley Brown)6:00 pm8:50 pm
K/K2: 6:30 pm - 8:30 pm
Contract Drafting (William J. Squires, III)6:30 pm8:30 pm
Sex Crimes (S) (Eric Tennen)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEnd
B/B2: 8:30 am - 10:30 am
Corporations (David I. Walker)8:30 am10:30 am
Criminal Procedure: Investigatory Process (Tracey Maclin)9:15 am10:30 am
D/D2: 10:40 am - 12:40 pm
Administrative Law II (Jack M. Beermann)10:45 am12:10 pm
Contract Drafting (Cecily Banks)10:40 am12:40 pm
Copyright Law (Wendy J. Gordon)10:40 am12:00 pm
Corporations (Stephen G. Marks)10:40 am12:40 pm
English Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm
Evidence (Rosanna Cavallaro)10:40 am12:40 pm
Federal Courts (Larry Yackle)11:00 am12:15 pm
Health Care Fraud and Abuse (S) (Robert M. Thomas)10:40 am12:40 pm
Introduction to Federal Income Taxation (Alan L. Feld)10:40 am12:40 pm
Juvenile Delinquency (S) (Wendy Kaplan)10:40 am12:40 pm
G/G2: 2:10 pm - 4:10 pm
Administrative Law (Guy Seidman)2:10 pm4:10 pm
Advanced Constitutional Law: The Fourteenth Amendment (Khiara M. Bridges)2:30 pm3:55 pm
Advanced Legal Writing (S) (Constance A. Browne, Staff)2:10 pm4:10 pm
Corporate Governance Trends: The Board, The Shareholder & The Lawyer (Susan Permut)2:10 pm4:10 pm
Family Law (Linda C. McClain)2:10 pm4:10 pm
Food, Drug and Cosmetic Law (S) (Frances H. Miller)2:10 pm4:10 pm
International Human Rights (S) (Susan M. Akram)2:10 pm4:10 pm
International Law (Rebecca Ingber)2:10 pm4:10 pm
Introduction to Financial Restructuring Practice (S) (Zachary H. Smith)2:10 pm4:10 pm
Mergers and Acquisitions (Stephen G. Marks)2:10 pm3:35 pm
Negotiation (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (David J. Seipp)2:10 pm4:10 pm
J/J2: 4:20 pm - 6:20 pm
Alternative Dispute Resolution (Kenneth A. Reich)4:20 pm7:20 pm
Appellate Advocacy (Andrew Grainger)4:20 pm6:20 pm
Civil Rights Litigation (Jack M. Beermann, Staff)4:20 pm6:20 pm
Comparative Law (S) (Anna di Robilant)4:20 pm6:20 pm
Disability Law (S) (Robyn Powell)4:20 pm6:20 pm
Entertainment Law (S) (Jerrold G. Neeff)4:20 pm6:20 pm
Health Law (Kathryn Zeiler)4:20 pm6:20 pm
Judicial Externship Seminar (Staff)4:20 pm6:20 pm
Public Interest Law (S) (Julie A. Dahlstrom, Carolyn G. Goodwin)4:20 pm6:20 pm
L/L2: 6:30 pm - 8:30 pm
Transaction Simulation: Follow-On Venture Capital Financing (Staff, Staff)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEnd
B: 9:00 am - 10:20 am
Criminal Procedure: Investigatory Process (Tracey Maclin)9:00 am10:15 am
D3: 10:30 am - 11:50 am
Copyright Law (Wendy J. Gordon)10:30 am11:50 am
Criminal Trial Practice II/Defenders (C) (Wendy Kaplan, David Rossman)10:30 am12:30 pm
Criminal Trial Practice II/Prosecutors (C) (David Rossman, Brian A. Wilson)10:30 am12:30 pm
Federal Courts (Larry Yackle)10:30 am11:45 am
E: 12:00 pm - 1:20 pm
Environmental Law (Jay D. Wexler)12:00 pm1:20 pm
M1: 1:30 pm - 2:50 pm
Lawyering Fellows (Robert Volk)1:30 pm2:30 pm

Spring 2019

CourseStartEnd
A/A1: 8:30 am - 10:30 am
Patent Law (Michael J. Meurer)9:00 am10:25 am
C/C1: 10:40 am - 12:40 pm
Criminal Procedure: Adjudicatory Process (Gerald F. Leonard)10:45 am12:10 pm
Election Law (Hugh W. Baxter)11:00 am12:25 pm
Evidence (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Federal Courts (Kristin Collins)10:45 am12:10 pm
Intellectual Property and the Internet (S) (Stacey Dogan)10:40 am12:40 pm
International Development and Project Finance (S) (Virginia Greiman)10:40 am12:40 pm
Mutual Funds (Investment Companies) (Staff)10:45 am12:10 pm
Persuasive Writing (S) (Holly Jane Caldwell)10:40 am12:40 pm
F/F1: 2:10 pm - 4:10 pm
Corporate Finance (Kathryn Griner)2:10 pm3:40 pm
Effective & Ethical Depositions (S) (Constance A. Browne)2:10 pm4:10 pm
Employment Discrimination (Michael C. Harper)2:30 pm3:55 pm
European Union Law (Daniela Caruso)2:10 pm4:10 pm
First Amendment (Jay D. Wexler)2:30 pm3:55 pm
International Business Arbitration (S) (William W. Park)2:10 pm4:10 pm
Internet & Telecommunications Law (Colin S. Diver)2:10 pm3:35 pm
Legislative Externship: Seminar (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Professional Responsibility (Stephen M. Donweber)2:15 pm3:40 pm
H/H1: 4:20 pm - 6:20 pm
Contract Drafting (Carla Moynihan)4:20 pm6:20 pm
Effective & Ethical Depositions (S) (Constance A. Browne)4:20 pm6:20 pm
Health Care Transactions (S) (Dianne McCarthy, Michael Lampert)4:20 pm6:20 pm
Historical Perspectives on Law, Constitutions and Culture (S) (Anna di Robilant)4:20 pm6:20 pm
Privacy (S) (Kenneth P. Mortensen)4:20 pm6:20 pm
K/K1: 6:30 pm - 8:30 pm
Bankruptcy & Creditors' Rights (Mark Berman)6:30 pm8:30 pm
Business Immigration (Douglas Hauer)6:30 pm7:55 pm
Private Equity and Venture Capital Transactions (S) (Michael J. Kendall, William D. Collins)6:30 pm8:30 pm
Restorative Justice: Principles and Practices (Porter, Staff)6:30 pm9:15 pm
Trade Secrets and Restrictive Covenants (Russell Beck)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEnd
B/B1: 8:30 am - 10:30 am
Introduction to Federal Income Taxation (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am
Secured Transactions (Stephen McJohn)9:00 am10:30 am
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (Ilana Hurwitz)8:30 am10:30 am
D/D1: 10:40 am - 12:40 pm
American Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm
Antitrust Law (Keith N. Hylton)10:40 am12:40 pm
Compliance and Risk Management in Global Commerce (Babak Boghraty)10:40 am12:40 pm
Corporations (David I. Walker)11:00 am12:30 pm
Democracy & the Rule of Law (S) (Robert D. Sloane)10:40 am12:40 pm
Evidence (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Insurance Law (Maria O’Brien Hylton)10:40 am12:05 pm
Intellectual Property (Paul R. Gugliuzza)10:45 am12:10 pm
Securities Regulation (David H. Webber)10:40 am12:40 pm
G/G1: 2:10 pm - 4:10 pm
Alternative Dispute Resolution (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm
Client Counseling (S) (Catherine Mondell)2:10 pm4:10 pm
Criminal Trial Advocacy (Wendy Kaplan, Brian A. Wilson)2:10 pm4:10 pm
Criminal Trial Practice I (C) (Wendy Kaplan, Brian A. Wilson)2:10 pm4:10 pm
Entrepreneurship & IP Clinic (C) (Jim Wheaton, Samuel Taylor)2:10 pm4:10 pm
Human Trafficking Clinic: Adv. Advocacy Seminar (S) (Julie A. Dahlstrom)2:10 pm4:10 pm
International Business Transactions (Christopher Gibson)2:10 pm3:35 pm
Law and Sports (S) (Michael C. Harper)2:10 pm4:10 pm
National Security Law (Robert D. Sloane)2:15 pm3:40 pm
Professional Responsibility (Nancy J. Moore)2:30 pm3:55 pm
Shareholder Activism (S) (David H. Webber)2:10 pm4:10 pm
Taxation of Corporations and Shareholders (Alan L. Feld)2:15 pm3:45 pm
Technology & Cyberlaw Clinic: Seminar 2 (Andrew Sellars)2:10 pm4:10 pm
Wrongful Convictions Clinic (C) (Ruth Greenberg, Staff)2:10 pm3:10 pm
J/J1: 4:20 pm - 6:20 pm
Civil Litigation Program/Trial Advocacy (Robert G. Burdick, Constance A. Browne)4:20 pm6:20 pm
Contract Drafting (Neal S. Winneg)4:20 pm6:20 pm
Corporate Counsel Externship Seminar (Cecily Banks)4:45 pm6:15 pm
Homicide Investigations and Trials: Theory and Practice (S) (David Meier)4:20 pm6:20 pm
International & Comparative Legal Research (Carlos Andrés Pagán)4:20 pm6:20 pm
Judicial Externship Seminar (Selena Fitanides)5:30 pm7:30 pm
Trial Advocacy (Fred Wyshak)5:00 pm7:50 pm
White Collar Crime (David D’Addio, Zachary Hafer)4:30 pm7:30 pm
Wrongful Convictions Clinic (C) (Ruth Greenberg)4:20 pm5:20 pm
L/L1: 6:30 pm - 8:30 pm
Contract Drafting (John F. Cohan)6:30 pm8:30 pm
Land Use (Robert Foster)6:30 pm9:30 pm
Wrongful Convictions Clinic (C) (Ruth Greenberg)6:30 pm7:30 pm
Wrongful Convictions and the US Criminal Justice System (S) (Radha Natarajan, Staff)6:30 pm9:30 pm

CourseStartEnd
A/A2: 8:30 am - 10:30 am
Critical Race Theory (S) (Ronald E. Wheeler)8:30 am10:30 am
Patent Law (Michael J. Meurer)9:00 am10:25 am
C/C2: 10:40 am - 12:40 pm
Criminal Procedure: Adjudicatory Process (Gerald F. Leonard)10:45 am12:10 pm
Education Law and Policy (S) (Katharine B. Silbaugh)10:40 am12:40 pm
Election Law (Hugh W. Baxter)11:00 am12:25 pm
Evidence (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Federal Courts (Kristin Collins)10:45 am12:10 pm
Intellectual Property Workshop (S) (Wendy J. Gordon)10:40 am12:40 pm
Mediation: Theory & Practice (S) (Bette Roth)10:40 am1:40 pm
Mutual Funds (Investment Companies) (Staff)10:45 am12:10 pm
F/F2: 2:10 pm - 4:10 pm
Corporate Finance (Kathryn Griner)2:10 pm3:40 pm
Employment Discrimination (Michael C. Harper)2:30 pm3:55 pm
First Amendment (Jay D. Wexler)2:30 pm3:55 pm
Immigrants' Rights Clinic: Adv. Advocacy & Trial Theory (C) (Sarah R. Sherman-Stokes)2:10 pm4:10 pm
Int'l Human Rights Clinic: Human Rights Advocacy (S) (Susan M. Akram, Staff)2:10 pm4:10 pm
Internet & Telecommunications Law (Colin S. Diver)2:10 pm3:35 pm
Judging in the American Legal System (S) (William G. Young)2:10 pm4:10 pm
Legislative Externship: Seminar (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Legislative Policy & Drafting: Clinic Option (C) (Sean J. Kealy)2:10 pm4:10 pm
Professional Responsibility in Business Law Practice (S) (Nancy J. Moore)2:10 pm4:10 pm
Professional Responsibility (Stephen M. Donweber)2:15 pm3:40 pm
Transaction Simulation: Auction and Sale of a Private Company (Kent A. Coit, Alan MacEwan)2:10 pm4:10 pm
H/H2: 4:20 pm - 6:20 pm
Health Law Research (Jenna Fegreus)4:20 pm6:20 pm
Intellectual Property Law Research (Shira Megerman)4:20 pm6:20 pm
Judicial Writing (S) (Leslie F. Su)4:20 pm6:20 pm
Learning From Practice (S) (Jennifer Serafyn)5:30 pm6:30 pm
Legal Externship Program: Legal Ethics (Peggy Maisel)4:20 pm6:20 pm
Representing Life Sciences Companies: Biotechnology, Pharmaceuticals and Medical Devices (S) (Staff)4:20 pm6:20 pm
Supreme Court 2018 Term: Criminal Law, Criminal Procedure and Habeas Cases (S) (Tracey Maclin)4:20 pm6:20 pm
Transaction Simulation: Acquisition of Urban Real Estate for Major Commercial Re-Development (Lawrence Uchill, Robert Fishman)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (F. Dennis Saylor)4:30 pm7:20 pm
K/K2: 6:30 pm - 8:30 pm
Bankruptcy & Creditors' Rights (Mark Berman)6:30 pm8:30 pm
Business Immigration (Douglas Hauer)6:30 pm7:55 pm

CourseStartEnd
B/B2: 8:30 am - 10:30 am
Introduction to Federal Income Taxation (Theodore S. Sims)9:00 am10:30 am
Secured Transactions (Stephen McJohn)9:00 am10:30 am
Trusts, Wills & Basic Estate Planning (Ilana Hurwitz)8:30 am10:30 am
D/D2: 10:40 am - 12:40 pm
American Legal History (David J. Seipp)11:00 am12:25 pm
Antitrust Law (Keith N. Hylton)10:40 am12:40 pm
Compliance and Risk Management in Global Commerce (Babak Boghraty)10:40 am12:40 pm
Contract Drafting (Cecily Banks)10:40 am12:40 pm
Corporations (David I. Walker)11:00 am12:30 pm
Evidence (Stephen M. Donweber)10:40 am12:40 pm
Family Law (Katharine B. Silbaugh)11:00 am12:30 pm
Insurance Law (Maria O’Brien Hylton)10:40 am12:05 pm
Intellectual Property (Paul R. Gugliuzza)10:45 am12:10 pm
Securities Regulation (David H. Webber)10:40 am12:40 pm
G/G2: 2:10 pm - 4:10 pm
Alternative Dispute Resolution (Mark Bamford)2:15 pm3:45 pm
Corporate Governance (S) (Scott Hirst)2:10 pm4:10 pm
Gender, Violence & The Law (S) (Julie A. Dahlstrom)2:10 pm4:10 pm
International Business Transactions (Christopher Gibson)2:10 pm3:35 pm
Jurisprudence: Contemporary Controversies Over Law & Morality (S) (James E. Fleming)2:10 pm4:10 pm
Law & Regulation of Cannabis (S) (Jay D. Wexler)2:10 pm4:10 pm
National Security Law (Robert D. Sloane)2:15 pm3:40 pm
Professional Responsibility (Nancy J. Moore)2:30 pm3:55 pm
Taxation of Corporations and Shareholders (Alan L. Feld)2:15 pm3:45 pm
J/J2: 4:20 pm - 6:20 pm
Advanced Constitutional Law: Citizenship, Immigration & the Constitution (S) (Kristin Collins)4:20 pm6:20 pm
Criminal Trial Practice II/Defenders (C) (Karen Pita Loor, Wendy Kaplan)4:20 pm6:20 pm
Criminal Trial Practice II/Prosecutors (C) (Brian A. Wilson, Staff)4:20 pm6:20 pm
Environmental Law Topics: Current Hot Button Issues (S) (Kenneth A. Reich)4:20 pm6:20 pm
Law of Consumer Markets (S) (Rory Van Loo)4:20 pm6:20 pm
Transaction Simulation: Int'l Business Collaboration (Stephen J. Doyle, Claudia J. Gilman)4:20 pm6:20 pm
Trial Advocacy (Advanced) (Elizabeth M. Fahey)4:30 pm7:20 pm
L/L2: 6:30 pm - 8:30 pm
Privacy, Security & Technology (S) (Ahmed Ghappour, Staff)6:30 pm8:30 pm
Transaction Simulation: Forming & Financing a Start-Up Business (Daniel P. White, Jay Sullivan)6:30 pm8:30 pm

CourseStartEnd
B: 9:00 am - 10:20 am
Introduction to Federal Income Taxation (Theodore S. Sims)9:00 am10:20 am
D3: 10:30 am - 11:50 am
Corporations (David I. Walker)10:30 am11:50 am
Criminal Trial Advocacy (Wendy Kaplan, Brian A. Wilson)10:30 am1:30 pm
Criminal Trial Practice I (C) (Wendy Kaplan, Brian A. Wilson)10:30 am1:30 pm
Family Law (Katharine B. Silbaugh)10:30 am11:50 am
M1: 1:30 pm - 2:50 pm
Lawyering Fellows (Robert Volk)1:30 pm2:30 pm