More in Spring Indoor Soccer

Register for Spring Indoor Soccer

****Registration for this sport has closed. To join the waitlist, please submit your completed roster form (available below) to IMRoster@bu.edu ASAP. Any teams making it off of the waitlist will be contacted about submitting payment.

Fee: $70/team
Divisions: Men’s, Women’s, Co-Rec (A = Average, AA = Above Average)
Days of Play: Sunday through Thursday (see roster form below)
Entry/Roster Deadline: January 23 – 5:00pm (will fill well before deadline)
Captains Meeting: January 29 – 7:00pm, FitRec Center Room MU7 (located on 2nd floor)
Location of Games: FitRec, 3-Court Gym


More Information

  • Indoor Soccer Roster Form
  • Indoor Soccer Rules 2015
  • Register early, this league always fills before the deadline and has a waiting list.
  • Teams must have a minimum of 6 players to register, 10 or more players is recommended.
    *In the Co-Rec division teams must have a minimum of 3 men and 3 women.
  • Game balls and pinnies are provided.
  • Make sure to arrive 15 minutes prior to game time to sign in.
  • Teams and players are responsible for knowing and abiding by league rules, policies, and sportsmanship guidelines.
  • Any team that forfeits two games will be removed from the league, along with their results and standings.
  • Please report any errors in scores or standings to IMSports@bu.edu.

 

Indoor Soccer Playoff Brackets

 

Men’s “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) AC Mu-Psi (#2 seed) 3 1
2) MAMSchester United 0 4
3) International All-Stars 1 3
4) DMD FC 3 1
5) INTER DE LAWYERS (#1 seed) 3 1

 

Date Time Matchup
Sun. 2/8 2:00pm 5 def. 2 (wbf 7-0)
Sun. 2/8 3:00pm 4 def. 3 (2-0)
Sun. 2/22 2:00pm 5 def. 3 (4-1)
 Sun. 2/22 3:00pm 1 def. 2 (6-2)
Sun. 3/1 2:00pm 1 def. 4 (3-0)
Sun. 3/1 3:00pm 3 def. 2 (7-0)
Sun. 3/22 2:00pm 4 def. 2 (10-6)
Sun. 3/22 3:00pm 5 def. 1 (5-1)
Sun. 3/29 2:00pm 1(3) def. 3(3) (3-1)
Sun. 3/29 3:00pm 4 def. 5 (5-4)

 

Men’s “A” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) THE BALL BURNISHERS – forfeited out 0 0
2) Enemas of the State 0 3
3) Sunkar KZ 1 2
4) JSA (#1 seed) 3 0
5) Pohang Red Catatadiamonds (#2 seed) 2 1

 

Date Time Matchup
Sun. 2/8 9:00pm 3 def. 2 (2-1)
Mon. 2/23 9:00pm 5 def. 2 (7-0)
Mon. 2/23 10:00pm 4 def. 3 (5-0)
Wed. 3/4 10:00pm 4 def. 5 (3-1)
Mon. 3/16 9:00pm 5 def. 3 (6-3)
Mon. 3/23 9:00pm 4 def. 2 (6-0)

 

Men’s “A” 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Super Joden 1 3
2) CMI 1 3
3) Steph FC (#2 seed) 2 2
4) Victorious Secret (#1 seed) 4 0

 

Date Time Matchup
Tues. 2/17 7:00pm 4 def. 2 (7-0)
Tues. 2/17 8:00pm 3 def. 1 (4-3)
Tues. 2/24 7:00pm 4 def. 1 (5-0)
Tues. 2/24 8:00pm 3 def. 2 (10-3)
Tues. 3/3 6:00pm 4 def. 3 (4-1)
Tues. 3/3 8:00pm 1 def. 2 (4-3)
Tues. 3/17 6:00pm 2 def. 1 (9-5)
Tues. 3/17 8:00pm 4 def. 3 (4-0)

 

Men’s “A” 4 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Ballsagna 0 4
2) HKSA (#1 seed) 4 0
3) Up Your Arsenal FC 2 2
4) Atletico Perron 1 3
5) wenger’s granulomatosis (#2 seed) 3 1

 

Date Time Matchup
Wed. 2/4 9:00pm 4 def. 1 (7-1)
Wed. 2/4 10:00pm 2 def. 3 (3-2)
Wed. 2/11 9:00pm 3 def. 1 (5-2)
Wed. 2/11 10:00pm 5 def. 4 (2-0)
Wed. 2/18 9:00pm 2 def. 5 (3-2)
Wed. 2/18 10:00pm 3 def. 4 (3-2)
Wed. 2/25 9:00pm 5 def. 3 (4-1)
Wed. 2/25 10:00pm 2 def. 1 (9-2)
Wed. 3/25 9:00pm 2 def. 4 (7-0)
Wed. 3/25 10:00pm 5 def. 1 (8-1)

 

Men’s “A” 5 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) International Love F.C. (#1 seed) 4 0
2) Murder on Zidane’s Floor 2 2
3) Non Pizza Lunch 1 3
4) BU Life Winners (#2 seed) 3 1
5) Hung Jurists 0 4

 

Date Time Matchup
Thurs. 2/5 8:00pm 2 def. 3 (2-1)
Thurs. 2/5 9:00pm 1 def. 4 (3-2)
Thurs. 2/12 8:00pm 4 def. 5 (4-1)
Thurs. 2/12 9:00pm 1 def. 3 (2-1)
Thurs. 2/19 8:00pm 3 def. 5 (5-3)
Thurs. 2/19 9:00pm 1 def. 2 (4-1)
Thurs. 3/19 8:00pm 2 def. 5 (3-2)
Thurs. 3/19 9:00pm 4 def. 3 (3-1)
Thurs. 3/26 8:00pm 4 def. 2 (3-0)
Thurs. 3/26 9:00pm 1 def. 5 (7-0)

 

Men’s “A” 6 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Bazookas 1 3
2) SAGE-B (#2 seed) 3 1
3) Fake Madrid (#1 seed) 3 1
4) SigEp 1 3

 

Date Time Matchup
Wed. 2/18 7:00pm 2 def. 4 (7-2)
Wed. 2/18 8:00pm 1 def. 3 (2-1)
Thurs. 2/26 8:00pm 2 def. 1 (3-0)
Mon. 3/2 9:00pm 4 def. 1 (3-2)
Mon. 3/2 10:00pm 3 def. 2 (4-1)
Tues. 3/3 7:00pm 3 def. 4 (2-0)
Mon. 3/16 8:00pm 3 def. 4 (3-2)
Tues. 3/17 7:00pm 2 def. 1 (1-0)

 

CoRec 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) The French Fries 1 3
2) Taco Squad (#2 seed) 3 1
3) Narcs 1 3
4) Detention (#1 seed) 4 0
5) The Social Determinants 1 3

 

Date Time Matchup
Sun. 2/8 4:00pm 4 def. 1 (9-2)
Sun. 2/8 5:00pm 2 def. 3 (5-1)
Sun. 2/22 4:00pm 3 def. 5 (5-3)
Sun. 2/22 5:00pm 2 def. 1 (4-2)
Sun. 3/1 4:00pm 1 def. 3 (wbf 7-0)
Sun. 3/1 5:00pm 4 def. 5 (6-3)
Sun. 3/22 4:00pm 4 def. 2 (5-3)
Sun. 3/22 5:00pm 5 def. 1 (5-4)
Sun. 3/29 4:00pm 2 def. 5 (7-3)
Sun. 3/29 5:00pm 4 def. 3 (6-3)

 

CoRec 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Bye Week (#1 seed) 3 0
2) Marshmallow United 0 3
3) Edentulous Hooligans 1 2
4) AEPhi and AC Mu-Psi – forfeited out 0 0
5) DPT (#2 seed) 2 1

 

Date Time Matchup
Tues. 2/3 10:00pm 3 def. 2 (3-2)
Tues. 2/24 9:00pm 5 def. 3 (3-0)
Tues. 2/24 10:00pm 1 def. 2 (7-1)
Tues. 3/3 9:00pm 1 def. 3 (4-3)
Tues. 3/17 9:00pm 5 def. 2 (4-0)
Tues. 3/24 10:00pm 1 def. 5 (4-2)

 

CoRec 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) United Nations (#1 seed) 4 0
2) Traffic Control 2 2
3) Mammillary Bodies (#2 seed) 3 1
4) Eminent Domination 1 3
5) Super Weenie Hut Juniors 0 4

 

Date Time Matchup
Wed. 2/4 7:00pm 1 def. 4 (7-0)
Wed. 2/4 8:00pm 3 def. 2 (2-1)
Wed. 2/11 7:00pm 1 def. 3 (8-1)
Wed. 2/11 8:00pm 4 def. 5 (3-2)
Wed. 2/25 7:00pm 1 def. 2 (3-2)
Wed. 2/25 8:00pm 3 def. 5 (4-3)
Wed. 3/18 7:00pm 3 def. 4 (4-1)
Wed. 3/18 8:00pm 2 def. 5 (5-2)
Wed. 3/25 7:00pm 2 def. 4 (6-2)
Wed. 3/25 8:00pm 1 def. 5 (3-2)

 

CoRec 4 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) BU MBA 1 2
2) Little Brown Filipino Warriors 1 2
3) SigEp/Theta – forfeited out 0 0
4) FC Dangles (#2 seed) 1 2
5) Manchesthair United (#1 seed) 3 0

 

Date Time Matchup
Thurs. 2/5 6:00pm 4 def. 1 (wbf 7-0)
Thurs. 2/19 7:00pm 5 def. 4 (7-0)
Thurs. 2/26 7:00pm 1 def. 2 (5-2)
Thurs. 3/19 7:00pm 5 def. 2 (8-1)
Thurs. 3/26 6:00pm 5 def. 1 (7-3)
Thurs. 3/26 7:00pm 2 def. 4 (4-3)

 

CoRec 5 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Suarez Ate My Baby 2 2
2) N&G 1 3
3) TAMID 0 4
4) SAGE-A (#1 seed) 4 0
5) Last Minute Picks (#2 seed) 3 1

 

Date Time Matchup
Tues. 2/3 6:00pm 2 def. 3 (7-0)
Tues. 2/3 8:00pm 4 def. 1 (5-3)
Thurs. 2/12 6:00pm 1 def. 3 (7-0)
Tues. 2/17 9:00pm 1 def. 2 (6-5)
Tues. 2/17 10:00pm 5 def. 3 (wbf 7-0)
Wed. 3/4 8:00pm 4 def. 5 (7-1)
Mon. 3/16 6:00pm 5 def. 2 (5-2)
Mon. 3/16 7:00pm 4 def. 3 (4-1)
Tues. 3/24 7:00pm 5 def. 1 (4-2)
Tues. 3/24 8:00pm 4 def. 2 (5-4)

 

Men’s “AA” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) CELOP A 0 5
2) PATAPOUFES 2 3
3) Not that sick, but still pretty sweet 1 4
4) The Nation (#2 seed) 4 1
5) Dirty Alexis Sanchez (#1 seed) 5 0
6) Pike (#3 seed) 3 2

 

Date Time Matchup
Sun. 2/8 6:00pm 2 def. 1 (7-3)
Sun. 2/8 7:00pm 6(3) def. 3(3) (6-3)
Sun. 2/8 8:00pm 5 def. 4 (8-3)
Tues. 2/17 6:00pm 4 def. 3 (wbf 7-0)
Sun. 2/22 6:00pm 4 def. 6 (4-1)
Sun. 2/22 7:00pm 2 def. 3 (5-3)
Sun. 2/22 8:00pm 5 def. 1 (6-2)
Sun. 3/1 6:00pm 5 def. 3 (9-2)
Sun. 3/1 7:00pm 6 def. 2 (4-3)
Sun. 3/1 8:00pm 4(3) def. 1(2) (4-3)
Sun. 3/22 6:00pm 5 def. 6 (7-3)
Sun. 3/22 7:00pm 3 def. 1 (6-5)
Sun. 3/22 8:00pm 4 def. 2 (5-3)
Sun. 3/29 7:00pm 6 def. 1 (wbf 7-0)
Sun. 3/29 8:00pm 5 def. 2 (5-4)

 

Men’s “AA” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Los Encendidos (#3 seed) 3 1
2) HK Beautiful Men (#4 seed) 2 2
3) Don Miguelos (#2 seed) 3 1
4) CELOP B 1 3
5) SABIC 0 4
6) Wax City FC 1 3
7) If You Like Pina Coladas (#1 seed) 4 0

 

Date Time Matchup
Mon. 2/16 6:00pm 3 def. 4 (8-3)
Mon. 2/16 7:00pm 7 def. 6 (7-0)
Mon. 2/16 8:00pm 2 def. 5 (wbf 7-0)
Sun. 2/22 1:00pm 3 def. 6 (7-2)
Mon. 2/23 6:00pm 6 def. 4 (7-0)
Mon. 2/23 7:00pm 7 def. 3 (5-2)
Mon. 2/23 8:00pm 1 def. 5 (8-7)
Mon. 3/2 6:00pm 7 def. 5 (9-2)
Mon. 3/2 7:00pm 2 def. 6 (3-2)
Mon. 3/2 8:00pm 1 def. 4 (7-1)
Wed. 3/4 7:00pm 1 def. 2 (4-2)
Wed. 3/4 9:00pm 4 def. 5 (6-3)
Mon. 3/23 7:00pm 3 def. 1 (7-0)
Mon. 3/23 8:00pm 7 def. 2 (4-3)

 

Women’s Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Trail Mix – forfeited out 0 0
2) Victorious Secret – forfeited out 0 0
3) BUFC Ladies (#1 seed) 2 0
4) Diablas (#2 seed) 1 1
5) U-Dogs (#3 seed) 0 2

 

Date Time Matchup
Thurs. 2/5 10:00pm 3 def. 4 (7-0)
Thurs. 2/12 7:00pm 3 def. 5 (7-0)
Wed. 3/18 10:00pm 4 def. 5 (6-1)

Updates direct to your inbox

Connect with us on: