More in Pre-Holiday 5-on-5 Basketball

Register for Pre-Holiday 5-on-5 Basketball


Fee: $40/team
Location of Games: FitRec, 4-Court Gym
Entry/Roster Deadline: October 24 – 5pm
Captains’ Meeting: October 29 – 5:30pm, Room 222

Registration for Fall sports is open on MyFitrec.

Anyone planning on registering multiple teams for the same sport must have different people submit payment for each team. The registration system will not allow the same person to be enrolled multiple times.

More Information

  • Pre-Holiday 5-on-5 Basketball Rules
  • Pre-Holiday 5-on-5 Basketball Roster
  • This annual tournament takes place between the end of the 3-on-3 season and the Thanksgiving Break.
  • Teams are scheduled into a pool with two to three other teams, with the top two advancing to a single elimination bracket.
  • The men’s “A” playoff bracket will be seeded based on rankings of the teams who are advancing.  The rankings will be based on win percentage and average point differential. This process will be explained in detail at the captains meeting.
  • Any team who forfeits a game will be removed from the tournament
  • Although a limited number of pinnies will be provided, teams are encouraged to provide their own matching shirts with numbers.
  • In the Co-Rec Division, a team must have a minimum male-to-female ratio of 2:3 on the court at all times.
  • Make sure to arrive 15 minutes prior to game time to sign in.
  • Teams and players are responsible for knowing and abiding by league rules, policies, and sportsmanship guidelines.
  • Please report any issues or errors in scores/standings to IMSports@bu.edu.

 

Fall 2014 Pre-Holiday Playoff Brackets

*Please note that unlike during our regular BUIM leagues, the seedings for the Men’s “A” playoffs for this tournament will be based on the overall rankings of advancing teams. All #1 seeds will be ranked based on win percentage and average point differential and assigned to their proper spot in the bracket. The same will be done for the #2 seeds.

Men’s “A” 1 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) Allen Iverson’s Practice Squad – forfeited out 0 0 0
2) BUSM (#1 seed) 1 0 +34
3) Ballin’ Nash Clements (#2 seed) 0 1 -34

 

Date Time Matchup
Mon. 11/10 10:00 PM 2 def. 3 (57-23)
Wed. 11/12 6:00PM Scarlet Scrimmage

Men’s “A” 2 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) The Wolves of Ball Street (#2 seed) 2 1 -5
2) Victorious Secret 0 3 -55
3) Team of Men (#1 seed) 3 0 +126
4) Seirin High 1 2 -12

 

Date Time Matchup
Mon. 11/3 10:00 PM 1 def. 2 (49-29)
Tues. 11/4 7:00 PM 3 def. 4 (61-21)
Wed. 11/5 6:00 PM 1 def. 4 (41-34)
Wed. 11/5 10:00 PM 3 def. 2 (64-10)
Tues. 11/11 6:00 PM 3 def. 1 (64-32)
Tues. 11/11 7:00 PM 4 def. 2 (56-21)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Men’s “A” 3 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) SigEp 0 2 -10
2) Peja Vu (#2 seed) 1 1 +4
3) The Bruxers (#1 seed) 2 0 +6

 

Date Time Matchup
Mon. 11/3 8:00 PM 2 def. 1 (44-38)
Tues. 11/4 10:00 PM 3 def. 1 (50-46)
Tues. 11/11 9:00 PM 3 def. 2 (56-54)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Men’s “A” 4 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) Ooh Kill Em (#2 seed) 1 1 -3
2) Harold Meets Kumar 0 2 -17
3) Kappa Sigma (#1 seed) 2 0 +20

 

Date Time Matchup
Mon. 11/3 7:00 PM 1 def. 2 (37-34)
Wed. 11/5 9:00 PM 3 def. 1 (50-44)
Tues. 11/11 10:00 PM 3 def. 2 (58-40)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Men’s “A” 5 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) Shenzhen OP (#1 seed) 1 0 +7
2) Xiang 5.0 – forfeited out 0 0 0
3) SAGE (#2 seed) 0 1 -7

 

Date Time Matchup
Wed. 11/5 7:00 PM 1 def. 3 (37-30)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Men’s “A” 6 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) The Speedy Mountains Awakening 0 2 -39
2) Mao’s Children (#1 seed) 2 0 +57
3) Lambda Phi Epsilon (#2 seed) 1 1 -18

 

Date Time Matchup
Mon. 11/3 6:00 PM 2 def. 1 (68-42)
Wed. 11/5 8:00 PM 3 def. 1 (43-30)
Mon. 11/10 8:00 PM 2 def. 3 (50-29)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Co-Rec 1 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) Team Nightmatres (#1 seed) 2 0 +22
2) Tune Squad (#2 seed) 1 1 +22
3) The Allstarrs (#3 seed) 1 1 -3
4) The Wedjets 0 2 -41

 

Date Time Matchup
Sun. 11/2 5:00 PM 1 def. 2 (40-39)
Tues. 11/4 8:00 PM 3 def. 4 (53-35)
Sun. 11/9 5:00 PM 1 def. 3 (41-20)
Tues. 11/11 8:00 PM 2 def. 4 (56-33)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Co-Rec 2 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) BUSM Co-Rec – forfeited out 0 0 0
2) Ball Is Life – forfeited out 0 0 0
3) Hoops I Did It Again (#2 seed) 0 1 -35
4) Team Barstool (#1 seed) 1 0 +35

 

Date Time Matchup
Sun. 11/2 6:00 PM 4 def. 3 (66-31)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Men’s “AA” 1 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) Team Steal Yo Girl Part 3 (The Return) (#1 seed) 2 0 +45
2) Bompton Terriers (#3 seed) 0 2 -18
3) TWB 0 2 -56
4) Beantown Blowouts (#2 seed) 2 0 +29

 

Date Time Matchup
Sun. 11/2 8:00 PM 4 def. 3 (57-44)
Tues. 11/4 9:00 PM 1 def. 2 (54-52)
Sun. 11/9 8:00 PM 4 def. 2 (55-39)
Sun. 11/9 9:00 PM 1 def. 3 (83-40)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

Men’s “AA” 2 Standing and Schedule

 

Team Name Wins Losses Differential
1) #51G (#2 seed) 1 1 -3
2) Chi Phi (#3 seed) 0 2 -38
3) Penthouse – forfeited out 0 0 0
4) Red Pups (#1 seed) 2 0 +41

 

Date Time Matchup
Mon. 11/3 9:00 PM 1 def. 2 (53-48)
Mon. 11/10 6:00 PM 4 def. 2 (66-33)
Mon. 11/10 7:00 PM 4 def. 1 (63-55)
Wed. 11/12 6:00 PM Scarlet Scrimmage

 

Updates direct to your inbox

Connect with us on: