More in Fall Volleyball

Register for Fall Volleyball

Fee: $55/team Location of Games: Fitrec, 4-Court Gym Entry/Roster Deadline: September 19 – 5pm Captains’ Meeting: September 24 – 5:30pm, room 222

More Information

  • Volleyball Rules
  • Volleyball Roster
  • Game is played six on six, sub either individually or through the back line.
  • Games on Sundays, Mondays, and Wednesdays are played on Court 4.
  • Games on Tuesdays and Thursdays are played on Court 3.
  • Co-Rec games include a rule where a player of each sex must contact the ball at least once prior to volleying the ball back over the net.
  • Balls are provided; bring knee pads if you choose.
  • Make sure to arrive 15 minutes prior to game time to sign in.
  • Teams and players are responsible for knowing and abiding by league rules, policies, and sportsmanship guidelines.
  • Please report any issues or errors in scores/standings to IMSports@bu.edu.

 

Fall 2014 Volleyball Playoff Brackets

 

Co-Rec “A” 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Detention (#2 seed) 9 3
2) Pennoyer v. Net: Notice, you’ve been served! 2 10
3) Swag Bag 8 4
4) E Z Pass (#1 seed) 10 2
5) We Showed Up. 1 11

 

Date Time/Location Matchup
Sun. 9/28 8:00 PM – Court 4 4 def. 1 (25-22, 18-25, 15-10)
Sun. 9/28 9:00 PM – Court 4 3 def. 2 (25-18, 25-22, 15-10)
Sun. 10/5 8:00 PM – Court 4 1 def. 3 (15-25, 25-14, 25-4)
Sun. 10/5 9:00 PM – Court 4 4 def. 5 (25-19, 25-18, 25-17)
Sun. 10/19 6:00 PM – Court 4 1 def. 2 (25-12, 25-13, 25-22)
Sun. 10/19 8:00 PM – Court 4 3 def. 5 (25-13, 25-21, 25-23)
Mon. 10/27 8:00 PM – Court 4 2 def. 5 (14-25, 26-24, 25-18)
Mon. 10/27 9:00 PM – Court 4 4 def. 3 (25-19, 20-25, 25-13)
Sun. 11/2 8:00 PM – Court 4 4 def. 2 (25-13, 25-12, 25-11)
Sun. 11/2 9:00 PM – Court 4 1 def. 5 (25-16, 27-25, 15-11)

Co-Rec “A” 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Shields 5C 3 9
2) The Plastics 4 8
3) The Lee Marinko (#2 seed) 9 3
4) Alpha Fly Omega 3 9
5) Serve-Ivors (#1 seed) 11 1

 

Date Time/Location Matchup
Sun. 9/28 6:00 PM – Court 4 4 def. 1 (25-20, 25-20, 21-25)
Sun. 9/28 7:00 PM – Court 4 3 def. 2 (25-6, 25-21, 25-21)
Sun. 10/5 7:00 PM – Court 4 2 def. 1 (25-8, 15-25, 25-12)
Thurs. 10/9 10:00 PM – Court 3 5 def. 3 (23-25, 25-19, 21-19)
Tues. 10/14 10:00 PM – Court 3 5 def. 4 (25-11, 25-13, 25-15)
Sun. 10/19 7:00 PM – Court 4 3 def. 4 (25-9, 25-12, 25-19)
Sun. 10/19 9:00 PM – Court 4 5 def. 2 (25-8, 25-10, 25-15)
Sun. 11/2 5:00 PM – Court 4 3 def. 1 (25-12, 25-15, 12-15)
Sun. 11/2 6:00 PM – Court 4 2 def. 4 (25-20, 20-25, 25-20)
Sun. 11/2 7:00 PM – Court 4 5 def. 1 (26-24, 25-22, 25-21)

Co-Rec “A” 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Big Dig (#1 seed) 11 1
2) The Limit Does Not Exist 2 10
3) Delta Sigma Spike 1 11
4) Sets on the Beach 7 5
5) Hong Kong (#2 seed) 9 3

 

Date Time/Location Matchup
Sun. 9/28 4:30 PM – Court 4 1 def. 4 (25-12, 25-17, 25-21)
Mon. 9/29 7:00 PM – Court 4 1 def. 5 (25-15, 25-19, 23-25)
Mon. 10/6 6:00 PM – Court 4 1 def. 3 (25-19, 25-23, 25-16)
Mon. 10/6 7:00 PM – Court 4 5 def. 4 (25-14, 23-25, 25-12)
Mon. 10/13 6:00 PM – Court 4 5 def. 3 (25-16, 25-14, 25-15)
Mon. 10/13 7:00 PM – Court 4 1 def. 2 (25-12, 25-9, 25-12)
Mon. 10/20 6:00 PM – Court 4 5 def. 2 (25-10, 25-22, 25-21)
Mon. 10/20 7:00 PM – Court 4 4 def. 3 (25-10, 25-17, 25-6)
Mon. 11/3 6:00 PM – Court 4 4 def. 2 (25-21, 25-18, 15-12)
Mon. 11/3 7:00 PM – Court 4 2 def. 3 (25-20, 25-20, 23-25)

Co-Rec “A” 4 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Game Three All- Stars 1 8
2) Acid Rain (#1 seed) 8 1
3) Gphi/Sam – forfeited out 0 0
4) Plaid Iguanas 4 5
5) Serves You Right (#2 seed) 5 4

 

Date Time/Location Matchup
Mon. 9/29 9:00 PM – Court 4 4 def. 1 (25-22, 25-13, 25-15)
Mon. 10/6 9:00 PM – Court 4 5 def. 4 (18-25, 25-12, 25-20)
Mon. 10/13 9:00 PM – Court 4 2 def. 1 (0-25, 25-14, 25-14)
Mon. 10/20 8:00 PM – Court 4 2 def. 4 (25-10, 25-15, 25-19)
Mon. 10/20 9:00 PM – Court 4 5 def. 1 (25-20, 25-7, 25-14)
Mon. 11/3 9:00 PM – Court 4 2 def. 5 (25-19, 25-17, 15-12)

Co-Rec “A” 5 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Little Brown Filipino Warriors A (#1 seed) 7 2
2) Little Brown Filipino Warriors B 3 6
3) Kailah Murphy – forfeited out 0 0
4) Squad (#2 seed) 5 4
5) BDB 3 6

 

Date Time/Location Matchup
Wed. 10/1 9:00 PM – Court 4 1 def. 4 (25-15, 25-11, 25-15)
Wed. 10/8 8:00 PM – Court 4 4 def. 5 (25-16, 25-23, 25-22)
Wed. 10/15 10:00 PM – Court 4 1 def. 2 (25-15, 25-16, 25-23)
Wed. 10/22 9:00 PM – Court 4 2 def. 5 (28-26, 18-25, 15-12)
Wed. 10/29 9:00 PM – Court 4 4 def. 2 (17-25, 25-9, 25-18)
Wed. 10/29 10:00 PM – Court 4 5 def. 1 (24-26, 25-16, 15-8)

Co-Rec “A” 6 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Itsy Bitsy Spikers 6 6
2) Crushin’ for Christ 6 6
3) Los Caballos (#1 seed) 9 3
4) Bay Statesmen 2 10
5) SAGE-A (#2 seed) 7 5

 

Date Time/Location Matchup
Thurs. 10/2 6:00 PM – Court 3 3 def. 5 (25-4, 25-13, 21-25)
Thurs. 10/9 6:00 PM – Court 3 5 def. 4 (25-11, 25-18, 28-26)
Thurs. 10/9 7:00 PM – Court 3 3 def. 1 (25-12, 26-24, 15-14)
Thurs. 10/16 6:00 PM – Court 3 1 def. 4 (25-22, 25-21, 23-25)
Thurs. 10/16 7:00 PM – Court 3 3 def. 2 (17-25, 25-19, 25-7)
Sun. 10/19 4:00 PM – Court 4 1 def. 2 (25-20, 21-25, 25-20)
Thurs. 10/23 6:00 PM – Court 3 5 def. 2 (25-17, 25-22, 19-25)
Thurs. 10/23 7:00 PM – Court 3 3 def. 4 (25-18, 25-18, 24-26)
Thurs. 10/30 6:00 PM – Court 3 2 def. 4 (25-17, 25-13, 25-20)
Thurs. 10/30 7:00 PM – Court 3 1 def. 5 (25-12, 15-25, 25-23)

Co-Rec “A” 7 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) To the Window, To the Paul 6 6
2) The ACE Inhibitors (#1 seed) 9 3
3) Air Traffic Control (#2 seed) 8 4
4) “Comm” On Feel The Noise! 1 11

 

Date Time/Location Matchup
Tues. 9/30 6:00 PM – Court 3 1 def. 4 (25-16, 25-19, 25-13)
Tues. 9/30 7:00 PM – Court 3 2 def. 3 (25-18, 26-24, 17-15)
Tues. 10/7 6:00 PM – Court 3 2 def. 4 (25-13, 23-25, 25-10)
Tues. 10/7 7:00 PM – Court 3 3 def. 1 (25-16, 17-25, 25-15)
Tues. 10/14 6:00 PM – Court 3 1 def. 2 (22-25, 25-23, 25-22)
Tues. 10/14 7:00 PM – Court 3 3 def. 4 (wbf)
Tues. 10/21 6:00 PM – Court 3 2 def. 1 (28-26, 25-20, 15-11)
Tues. 10/21 7:00 PM – Court 3 3 def. 4 (25-20, 25-14, 15-6)

Co-Rec “A” 8 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) SigEp/KD (#1 seed) 11 1
2) Serve-ivors 4 8
3) Top Right Crew 3 9
4) Sarge in Charge (#2 seed) 6 6

 

Date Time/Location Matchup
Tues. 9/30 8:00 PM – Court 3 1 def. 2 (25-22, 25-9, 25-22)
Tues. 10/14 8:00 PM – Court 3 2 def. 4 (21-25, 28-26, 16-14)
Tues. 10/14 9:00 PM – Court 3 1 def. 3 (25-9, 25-9, 25-11)
Tues. 10/21 8:00 PM – Court 3 1 def. 4 (25-23, 19-25, 25-23)
Tues. 10/21 9:00 PM – Court 3 2 def. 3 (25-20, 21-25, 25-23)
Tues. 10/28 7:00 PM – Court 3 3 def. 4 (wbf, 25-20, 15-25)
Tues. 10/28 8:00 PM – Court 3 1 def. 2 (25-21, 25-21, 15-5)
Wed. 10/29 6:00 PM – Court 4 4 def. 3 (27-25, 25-8, 25-22)

Co-Rec “AA” Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Suck My Dig 2 4
2) Chi Phi – forfeited out 0 0
3) Flossoraptors (#1 seed) 7 2
4) Kiss My Ace (#2 seed) 3 6

 

Date Time/Location Matchup
Wed. 10/1 6:00 PM – Court 4 3 def. 4 (25-10, 25-11, 25-8)
Wed. 10/8 7:00 PM – Court 4 3 def. 1 (25-19, 25-14, 15-11)
Wed. 10/15 6:00 PM – Court 4 1 def. 4 (25-12, 23-25, 15-7)
Wed. 10/22 6:00 PM – Court 4 4 def. 3 (23-25, 25-18, 25-18)

Men’s Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) MBA team – forfeited out 0 0
2) Blue Iguanas 0 12
3) HMGSDM Volley Ball Team (#2 seed) 9 3
4) Sofa Kings (#3 seed) 7 5
5) Little Brown Filipino Warriors (#4 seed) 3 9
6) SAGE-B (#1 seed) 10 2

 

Date Time/Location Matchup
Wed. 10/1 8:00 PM – Court 4 4 def. 5 (25-14, 25-20, 27-25)
Thurs. 10/2 10:00 PM – Court 3 3 def. 6 (25-18, 25-15, 15-17)
Mon. 10/6 10:00 PM – Court 4 5 def. 2 (25-21, 25-22, 16-14)
Tues. 10/7 10:00 PM – Court 3 3 def. 4 (25-19, 25-20, 15-25)
Wed. 10/15 8:00 PM – Court 4 3 def. 2 (25-17, 25-12, 25-12)
Mon. 10/20 10:00 PM – Court 4 6 def. 2 (25-15, 25-14, 25-21)
Wed. 10/22 8:00 PM – Court 4 3 def. 5 (dbl forfeit, 25-11, 25-10)
Mon. 10/27 10:00 PM – Court 4 6 def. 5 (25-10, 25-21, 25-18)
Tues. 10/28 10:00 PM – Court 3 4 def. 2 (25-15, 25-11, 15-8)
Mon. 11/3 8:00 PM – Court 4 6 def. 4 (wbf)

Women’s “A” Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Red Iguanas 3 12
2) Jet Setters (#4 seed) 6 9
3) Hong Kong (#3 seed) 10 5
4) Little Brown Filipino Warriors 2 13
5) Six Pak (#1 seed) 13 2
6) Kiss My Ace (#2 seed) 11 4

 

Date Time/Location Matchup
Tues. 9/30 9:00 PM- Court 3 2 def. 1 (25-7, 25-19, 25-21)
Tues. 9/30 10:00 PM – Court 3 6 def. 3 (25-24, 25-17, 18-20)
Thurs. 10/2 7:00 PM – Court 3 5 def. 4 (25-18, 25-11, 15-9)
Tues. 10/7 8:00 PM- Court 3 6 def. 2 (25-9, 25-13, 25-11)
Tues. 10/7 9:00 PM- Court 3 1 def. 4 (25-16, 25-12, 25-19)
Thurs. 10/9 9:00 PM – Court 3 5 def. 3 (25-12, 23-25, 15-13)
Wed. 10/15 9:00 PM – Court 4 6 def. 1 (25-14, 25-11, 26-24)
Thurs. 10/16 10:00 PM – Court 3 5 def. 2 (25-15, 25-13, 14-11)
Tues. 10/21 10:00 PM – Court 3 3 def. 4 (25-15, 25-15, 15-6)
Thurs. 10/23 10:00 PM – Court 3 2 def. 4 (25-12, 21-25, 25-11)
Mon. 10/27 6:00 PM – Court 4 3 def. 1 (25-9, 25-21, 25-6)
Mon. 10/27 7:00 PM – Court 4 5 def. 6 (23-25, 25-20, 15-12)
Tues. 10/28 9:00 PM- Court 3 6 def. 4 (25-14, 23-25, 15-8)
Wed. 10/29 8:00 PM – Court 4 5 def. 1 (25-14, 25-12, 25-12)
Thurs. 10/30 8:00 PM – Court 3 3 def. 2 (25-14, 29-27, 25-12)

Women’s “AA” Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Some Team (#4 seed) 0 12
2) We’re Setsy and We Know It (#2 seed) 10 2
3) Scoregasms (#3 seed) 4 8
4) Setsy as Yonce (#1 seed) 10 2

 

Date Time/Location Matchup
Thurs. 10/2 8:00 PM – Court 3 3 def. 1 (25-20, 25-24, 15-19)
Thurs. 10/2 9:00 PM – Court 3 4 def. 2 (23-25, 25-21, 15-9)
Wed. 10/8 10:00 PM – Court 4 2 def. 1 (25-21, 25-11, 25-15)
Thurs. 10/9 8:00 PM – Court 3 4 def. 3 (25-17, 25-13, 12-15)
Thurs. 10/16 8:00 PM – Court 3 4 def. 1 (25-13, 25-8, 25-17)
Thurs. 10/16 9:00 PM – Court 3 2 def. 3 (25-6, 25-14, 14-5)
Thurs. 10/23 8:00 PM – Court 3 4 def. 3 (25-20, 25-16, 25-18)
Thurs. 10/23 9:00 PM – Court 3 2 def. 1 (25-20, 25-16, 25-18)

Updates direct to your inbox

Connect with us on: