More in Broomball

Register for Broomball

**Registration has closed. To join the waitlist, please send your completed roster form (available below) to IMRoster@bu.edu ASAP

Fee: $120/team
Divisions: Co-Rec Only
Days of Play: All but Fridays (see roster form below for important league info)
Entry/Roster Deadline: January 30 – 5:00pm
Captains Meeting: February 4 – 6:30pm, FitRec Center Room 222
Location of Games: Walter Brown Arena

More Information

  • Ice Broomball Roster Form
  • Ice Broomball Rules 2015
  • This is BU’s signature Intramural sport so sign up early as the league typically fills before the deadline!
  • Teams must have a minimum of 6 players to register: 3 men and 3 women.
  • Attire required includes sneakers and an ice hockey helmet.
  • Helmets, sticks, pinnies, and balls are provided.
  • Be prepared to laugh, fall down, and have a blast.
  • Make sure to arrive 15 minutes prior to game time to sign in.
  • Teams and players are responsible for knowing and abiding by league rules, policies, and sportsmanship guidelines.
  • Any team that forfeits two games will be removed from the league, along with their results and standings.
  • The top two teams from each league will advance to the playoffs. Spots in the bracket will be decided by a lottery system.
  • Please report any issues or errors in scores/standings to IMSports@bu.edu.

 

Broomball Playoff Bracket 2015

Top 2 teams from each league will be invited to the Broomball Playoff Lottery Meeting taking place on Thursday, April 16 at 5:30pm in FitRec Center room 222. Team will NOT be notified individually of their qualification for playoffs, however their standings below will reflect the seedings once all regular season games end.

 

League 1 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) SAGE 0 2
2) BUPT II 2 0
3) Supa Hot Fire 1 2
4) It’s All Part of the Plan 2 1
5) Daily Free Domination 1 1

 

Date Time Matchup
Sun. 2/8 4:00pm 4 def. 1 (4-3)
Sun. 2/8 5:00pm 2 def. 3 (7-0)
Sun. 2/22 4:00pm 3 def. 1 (2-0)
Sun. 2/22 5:00pm 5 def. 4 (3-1)
Sun. 3/1 4:00pm 2 def. 5 (4-2)
Sun. 3/1 5:00pm 4 def. 3 (2-1)
Sun. 3/29 4:00pm 1 vs. 2
Sun. 3/29 5:00pm 5 vs. 3
Sun. 4/12 4:00pm 4 vs. 2
Sun. 4/12 5:00pm 5 vs. 1

 

League 2 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Nimbus 2000’s 0 3
2) Wicked Witch Taxi Service 0 2
3) Broom Roasted 2 0
4) Screamin’ Seamen 2 1
5) Broomballers 2 0

 

Date Time Matchup
Mon. 2/23 9:00pm 4 def. 1 (wbf 7-0)
Mon. 2/23 10:00pm 3 def. 2 (7-0)
Thurs. 2/26 11:00pm 3 def. 1 (7-0)
Thurs. 2/26 Midnight* 5 def. 4 (6-1)
Mon. 3/16 9:00pm 4 def. 2 (7-0)
Mon. 3/16 10:00pm 5 def. 1 (7-0)
Thurs. 4/2 Midnight 3 vs. 4
Sat. 4/11 4:00pm 2 vs. 5
Sat. 4/11 5:00pm 5 vs. 3
Sun. 4/12 11:30pm 1 vs. 2

 

League 3 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Sore Competencies 1 1
2) Read Em and Sweep – forfeited out
3) Everything Bagel 1 1
4) How Sweep It Is 2 0
5) MBA Team 0 2

 

Date Time Matchup
Tues. 2/24 10:00pm 1 def. 3 (6-1)
Tues. 2/24 11:00pm 4 def. 5 (3-0)
Thurs. 3/5 11:00pm 4 def. 1 (wbf 7-0)
Tues. 3/17 10:00pm 3 def. 5 (3-1)
Tues. 3/31 11:00pm 3 vs. 4
Tues. 4/14 11:00pm 5 vs. 1

 

League 4 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Broom-Shakalaka 1 2
2) The Womb Raiders 1 1
3) Slammin’ Salmon 3 0
4) Legion of Broom 0 2
5) EX KD 1 1

 

Date Time Matchup
Tues. 2/17 10:00pm 1 def. 4 (7-0)
Tues. 2/17 11:00pm 3 def. 2 (7-0)
Tues. 3/3 10:00pm 3 def. 1 (3-0)
Tues. 3/3 11:00pm 5 def. 4 (7-1)
Tues. 3/24 10:00pm 3 def. 5 (6-3)
Tues. 3/24 11:00pm 2 def. 1 (wbf 7-0)
Sun. 3/29 10:30pm 4 vs. 2
Wed. 4/1 10:00pm 5 vs. 1
Tues. 4/7 10:00pm 2 vs. 5
Tues. 4/7 11:00pm 3 vs. 4

 

League 5 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Broominati 1 1
2) Walking on Water 1 1
3) Red Reign 0 1
4) Biddy Hunters 1 0
5) Reign Red 1 1

 

Date Time Matchup
Mon. 2/23 11:00pm 1 def. 5 (wbf 7-0)
Sat. 2/28 7:00pm 5 def. 2 (wbf 7-0)
Sat. 2/28 8:00pm 4 def. 3 (7-0)
Sun. 3/22 11:30pm 2 def. 1 (2-1)
Thurs. 3/26 11:00pm 3 vs. 1
Thurs. 3/26 Midnight* 4 vs. 5
Thurs. 4/9 Midnight* 4 vs. 2
Sat. 4/11 12:00pm 1 vs. 4
Sat. 4/11 1:00pm 2 vs. 3
Sun. 4/12 10:30pm 5 vs. 3

 

League 6 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Daniel’s Team 3 0
2) Fruit of the Broom 1 1
3) Frozone Pilots 0 2
4) Allston Children’s Choir 0 1
5) Team Pizza – forfeited out 0 0

 

Date Time Matchup
Wed. 2/11 9:00pm 1 def. 4 (7-0)
Wed. 2/11 10:00pm 2 def. 3 (3-0)
Wed. 2/25 9:00pm 1 def. 3 (7-0)
Wed. 3/18 11:00pm 1 def. 2 (7-1)
Wed. 4/1 11:00pm 3 vs. 4
Wed. 4/15 10:00pm 4 vs. 2

 

League 7 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Little Brown Filipino Warriors 0 1
2) Chi Phi and Sigma Kappa 1 0
3) Clean Up Crew – forfeited out 0 0
4) Asian Invasion 2 0
5) International Love 0 2

 

Date Time Matchup
Wed. 3/4 9:00pm 4 def. 1 (4-2)
Sun. 3/22 10:30pm 2 def. 5 (7-0)
Wed. 3/25 11:00pm 4 def. 5 (wbf 7-0)
Wed. 4/8 10:00pm 4 vs. 2
Wed. 4/8 11:00pm 5 vs. 1
Wed. 4/15 11:00pm 1 vs. 2

 

League 8 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Unicorns of Friendship 1 0
2) The Jejes 1 1
3) The Mighty Ducks 3 0
4) The Pillsbury Throwboys 0 1
5) The Delshads 2.0 0 1
6) LCA/Tri Delta Ducks 0 2

 

Date Time Matchup
Mon. 2/16 Midnight 3 def. 6 (7-0)
Mon. 3/2 9:00pm 2 def. 5 (3-1)
Mon. 3/2 10:00pm 1 def. 6 (6-1)
Mon. 3/2 11:00pm 3 def. 4 (7-0)
Mon. 3/23 10:00pm 3 def. 2 (8-1)
Mon. 3/30 11:00pm 2 vs. 1
Thurs. 4/2 10:00pm 6 vs. 4
Thurs. 4/2 11:00pm 1 vs. 5
Mon. 4/6 9:00pm 5 vs. 3
Mon. 4/6 10:00pm 6 vs. 2
Mon. 4/6 11:00pm 4 vs. 1
Mon. 4/13 9:00pm 1 vs. 3
Mon. 4/13 10:00pm 5 vs. 6
Mon. 4/13 11:00pm 4 vs. 2
Tues. 4/14 10:00pm 4 vs. 5

 

League 9 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Detention 2 1
2) Birds and Bees 0 2
3) KVWN Channel 4 1 1
4) The Sweeping Generalizations 2 1
5) Average Joe’s 1 1

 

Date Time Matchup
Sat. 2/28 9:00pm 4 def. 1 (2-1)
Sat. 2/28 10:00pm 3 def. 2 (7-1)
Thurs. 3/19 11:00pm 4 def. 2 (2-0)
Thurs. 3/19 Midnight* 1 def. 5 (7-0)
Mon. 3/23 9:00pm 1 def. 3 (wbf 7-0)
Mon. 3/23 11:00pm 5 def. 4 (2-1)
Mon. 3/30 9:00pm 5 vs. 3
Mon. 3/30 10:00pm 1 vs. 2
Sat. 4/11 2:00pm 2 vs. 5
Sat. 4/11 3:00pm 3 vs. 4

 

League 10 Standing and Schedule

Team Name Wins Losses
1) Badabroom 2 1
2) Off In Church 2 0
3) The Dukes 0 2
4) Delta Sigma Pi 1 2
5) Goon Squad 1 1

 

Date Time Matchup
Thurs. 2/19 11:00pm 4 def. 1 (8-2)
Thurs. 2/19 Midnight* 2 def. 3 (5-1)
Wed. 2/25 11:00pm 5 def. 4 (4-2)
Sat. 2/28 11:00pm 1 def. 3 (wbf 7-0)
Wed. 3/4 11:00pm 2 def. 4 (5-3)
Mon. 3/16 11:00pm 1 def. 5 (wbf 7-0)
Tues. 3/31 10:00pm 1 vs. 2
Thurs. 4/9 10:00pm 2 vs. 5
Thurs. 4/9 11:00pm 3 vs. 4
Sat. 4/11 6:00pm 5 vs. 3

Updates direct to your inbox

Connect with us on: