People

 

 

 

 

Vladimir Spidla

Vladimir Spidla was Prime Minister of the Czech Republic from July 2002 until June 2004. In November 2004 he was appointed European Union Commissioner for Employment, Social Affairs, and Equal Opportunities. Since 1976, Mr. Spidla has held a number of jobs, including a worker in the field of preservation of historical monuments and nature conservation; an archaeologist, a saw mill worker, and an employee in a dairy and a building materials warehouse. In 1990, he became Vice-Chairman of the Jindrichuv Hradec District National Committee responsible for education, health care, social affairs and culture. From 1991 - 1996, he served as director of the local job centre. In 1992, he became a member of the Presidium of the Czech Social Democratic Party (CSSD), in March 1997 its statutory Vice-Chairman, and in April 2001 its Chairman. In the Chamber of Deputies, to which he was elected in 1996, he served as Chairman of the Parliamentary Social Policy and Health Care Committee. From July 22, 1998 to July 12 2002, he held the post of the First Deputy Prime Minister and Minister of Labour and Social Affairs authorised by the Government to co-ordinate the departments of labour and social affairs, health care, education, youth and physical training, the environment, and culture. He was appointed as Prime Minister on July 12, 2002.

 

 

 

 

 

 



IHS Speaker  
IHS Event IHS Event
IHS Speaker