People

 

 

 

 

Franco Frattini

Franco Frattini was appointed Vice-President of the European Commission and Commissioner for Freedom, Security, and Justice on November 22, 2004. His Commission is responsible for, among other issues, the fight against terrorism, integration of immigrants, and the harmonization of national laws in the area of civil and criminal law. Previously he served as Italian Minister for Foreign Affairs (2002-2004) and Minister for Civil Service and for Coordination of Intelligence and Security Services (2001-2002). A lawyer by trade and Tuscan by origin, he was a member of the Italian Parliament and President of the Parliamentary Committee for Intelligence and Security Services and State Secrets from April 1996 to November 2004. He was Rome City Counselor from November 1997 to August 2000. (2005)

 

 

 

 

 

 

 

 

 



IHS Speaker  
IHS Event IHS Event
IHS Speaker