Summer 2024 Faculty
The Summer 2024 faculty roster will be updated throughout the winter, and is subject to change.
Two-Week Workshops
- Linda Toote • Flute Workshop, Co-Director
- Robert Sheena • Oboe Workshop, Co-Director
- John Ferrillo • Oboe Workshop, Co-Director
- Ben Fox • Oboe Workshop, Assistant
- David Martins • Clarinet Workshop, Director
- Kenneth Radnofsky • Saxophone Workshop, Co-Director
- Jennifer Bill • Saxophone Workshop, Co-Director
- Margaret Phillips • Bassoon Workshop, Director
- Vincent LaMonica • Bassoon Workshop, Assistant
- Michael Thornton • Horn Workshop, Director
- Karin Bliznik • Trumpet Workshop, Co-Director
- Terry Everson • Trumpet Workshop, Co-Director
- Don Lucas • Trombone Workshop, Director
- Elisabeth Shafer – Trombone Workshop, Co-Director
- James Jenkins • Tuba & Euphonium Workshop, Director
- Conrad Shaw • Tuba & Euphonium Workshop, Assistant
- Jonathan Bisesi • Percussion Workshop, Director
- Gregory LaRosa • Percussion Workshop, Assistant Director
- Michelle LaCourse • Viola Workshop, Director
- Rayna Chou • Viola Workshop, Assistant
- Allison Yoshie Eldredge • Cello Workshop, Director
- Ira Gold • Double Bass Workshop, Director
- Carl Anderson • Double Bass Workshop, Assistant Director
- Peter Zazofsky • String Quartet Workshop, Co-Director
- Daniel Doña • String Quartet Workshop, Co-Director
- Jennifer Wang • String Quartet Workshop, Assistant
- Valerie Coleman • Woodwind Quintet Workshop, Director
- Megan Riccio • Woodwind Quintet Workshop, Assistant Director
- Pilar Boucher • Woodwind Quintet Workshop, Teaching Fellow
- Justin Casinghino • Electroacoustic Composition Workshop, Director
- Martin Amlin • Composition Fundamentals Workshop, Director
- Len Tetta • Composition Fundamentals Workshop, Assistant
Young Artists Orchestra & Wind Ensemble
Senior Faculty
- Jennifer Bill • Director, Young Artists Wind Ensemble
- David Martins • Conductor, Young Artists Wind Ensemble
- H. Robert Reynolds • Conductor, Young Artists Wind Ensemble
- Mallory Thompson • Conductor, Young Artists Wind Ensemble
Strings
- Samantha Bennett, violin
- Miguel Pérez-Espejo Cárdenas, violin
- Caroline Pliszka, violin
- Hsin-Lin Tsai, violin
- Daniel Doña, viola
- Patrice Jackson, cello
- Hyun Min Lee, cello
- Brian Perry, double bass
- Ira Gold, double bass
Woodwinds
- Linda Toote, flute
- Ona Jonaityte, flute
- Elizabeth England, oboe
- Andrew Price, oboe
- Robert Sheena, oboe
- Danby Cho, clarinet
- Juliet Lai, clarinet
- Kai-Yun Lu, clarinet
- Margaret Phillips, bassoon
- Jennifer Bill, saxophone
Brass
- Shelagh Abate, horn
- Anne Howarth, horn
- Courtney Jones, trumpet
- Toby Oft, trombone
- Mike Roylance, tuba
- Benjamin Vasko, tuba
Percussion
- George Nickson, percussion
Young Artists Vocal Program
Senior Faculty
- Penelope Bitzas • Director
Core Faculty
- Michelle Johnson, soprano
- Brian Major, baritone
- Jacquelyn Matava, mezzo-soprano
- Deborah Selig, soprano
- Mark Tempesta, tenor
- Greg Zavracky, tenor
Coaching Faculty
- Andreea Mut, vocal coach
- Richard Rivale, vocal coach
- Reese Revak, vocal coach
Young Artists Piano Program
- Victor Cayres • Co-Director
- Heeyeon Chi • Coaching Faculty
- Melinda Lee Masur • Co-Director and Director of Piano Chamber Music
Young Artists Composition Program
- Martin Amlin • Senior Director
- Justin Casinghino • Director
Young Artists Harp Program
- Franziska Huhn • Director