Impactx2 Logo and Photo

Impact x2 Qais

Impactx2 Content

How can we work together to promote better cultural understanding worldwide?

Qais Akbar Omar (GRS’16), a graduate student in the Creative Writing Program, has published a much-praised memoir, A Fort of Nine Towers: An Afghan Family Story. He recalls how the violence and tumult of civil war jolted his family, who, despite losing relatives, their home, and possessions, continued to nurture his wish to attend a university.

Impactx2 Call to Action

With your help, students like Qais gain the skills they need to tell their story and give us a broader understanding of the world.

Will you support CAS?

Standing Committees

The authority and constitution of the Arts & Sciences standing committees are prescribed in the CAS/GRS Bylaws (revised 4/19/2017). To protect the confidentiality of committee discussions and to ensure the efficiency of their operation, faculty members are asked not to contact individual committee members about matters before their committee. Faculty members wishing to bring any matter to the attention of a committee should do so in writing to the appropriate dean, as noted below, for the attention of the committee chair.

You can find the standing committees meetings calendar here.

Joseph Bizup

Associate Dean

2017/2018 Academic Policy Committee

Name Term
Betty Anderson
Department of History
2016-19
Kimberly Arkin
Department of Anthropology
2015-18
David Glick
Department of Political Science
2015-18
Alan Marscher
Department of Astronomy
2017-20
Christopher Maurer
Department of Romance Studies
Fall 2017
Pinghua Liu
Department of Chemistry
2017-20
Alexander Nikolaev
Department of Classical Studies
2015-18
Wayne Snyder
Department of Computer Science
2017-20
CAS Student 2017-18
CAS Student 2017-18
GRS Student 2017-18
GRS Student 2017-18

Ex Officio

Ann E. Cudd, Dean of Arts & Sciences
Joseph Bizup, Associate Dean of Undergraduate Academic Programs and Policies
Emily Barman, Associate Dean of the Graduate School of Arts & Sciences

Administrative Support: Peter Law, Sr. Academic Administrator, Undergraduate Academic Program Office

Alex Lundsted

Tenure & Promotion Coordinator
lundsted@bu.edu

2016/17 APT Committee Members

Daniel Bullock
Department of Psychological & Brain Sciences

Archibald Burnett
Editorial Institute

Jodi Cranston
Department of History of Art & Architecture

David Fried
Department of Mathematics & Statistics

Julian Go
Department of Sociology

Akihiro Kanamori
Department of Mathematics & Statistics

Abraham Matta
Department of Computer Science

John Matthews
Department of English

James McCann
Department of History

So-Young Pi
Department of Physics

Jon Roberts
Department of History

Guido Salvucci (Chair)
Department of Earth & Environment

Helen Tager-Flusberg
Department of Psychological & Brain Sciences

2017/18 APT Committee Members

Mary Beaudry
Department of Archaeology

Thomas Berger
Pardee School of Global Studies, International Studies

Archibald Burnett
Editorial Institute/Department of English

David Fried
Department of Mathematics & Statistics

Charles Griswold
Department of Philosophy

Akihiro Kanamori (Chair)
Department of Mathematics & Statistics

Albert Ma
Department of Economics

John Matthews
Department of English

Anita Patterson
Department of English

Anatoli Polkovnikov
Department of Physics

Björn Reinhard
Department of Chemistry

Helen Tager-Flusberg
Department of Psychological & Brain Sciences

Diana Wylie
Department of History

Joseph Bizup

Associate Dean of Undergraduate Academic Programs and Policies

2017/2018 Curriculum Committees

Humanities Curriculum (HUCC) Term
Carl Ruck
Department of Classical Studies
2017-20
Laurence Breiner
Department of English
2016-19
Ross Barrett
Department of History & Architecture
2017-20
Daniel Starr
Department of Philosophy
2015-18
April Hughes
Department of Religion
2017-20
James Iffland
Department of Romance Studies
2017/20
Yoon Sun Yang
Department of World Languages & Literatures
2015-18
CAS Student 2017-18
GRS Student 2017-18
Natural Sciences Curriculum Committee (NSCC) Term
Meers Oppenheim
Department of Astronomy
2017-20
Jeffrey Gavornik
Department of Biology
2017-20
Rosina Georgiadis
Department of Chemistry
2017-20
Hongwei Xi
Department of Computer Science
2015-18
Michael Dietze
Department of Earth & Environment
2015-18
Mark Kon
Department of Mathematics & Statistics
2017-20
Liam Fitzpatrick
Department of Physics
2016-19
Joseph McGuire
Department of Psychological & Brain Sciences
2017-20
CAS Student 2017-18
GRS Student 2017-18
Social Sciences Curriculum Committee (SSCC) Term
Shahla Haeri
Department of Anthropology
2016-19
Catherine West
Department of Archaeology
2015-18
Stephen Terry
Department of Economics
2017-20
Robert Kaufmann
Department of Earth & Environment
2016-19
Andrew Robichaud
Department of History
2016-19
William Keylor
Division of International Studies, Pardee School of Global Studies
2017-20
Neta Crawford
Department of Political Science
2017-20
Melissa Kibbe
Department of Psychological & Brain Sciences
2017-20
Stephen Kalberg
Department of Sociology
2017-20
CAS Student 2017-18
GRS Student 2017-18

Administrative Support

Joseph Bizup
Associate Dean, CAS
Room 102
725 Commonwealth Ave.
Emily Barman
Associate Dean, GRS
Room 112
705 Commonwealth Ave.
Peter Law
Senior Academic Administrator
Room 102
725 Commonwealth Ave.

Jeffrey Hughes

Associate Dean of the Graduate School of Arts & Sciences (GRS)

2016/17 Graduate Academic Affairs Committee

Emily Barman
Department of Sociology

David Carballo
Department of Archaeology

Hunt Howell
AMNESP and Department of English

Irit Kleiman
Department of Romance Studies

Andrew Kurtz
Department of Earth & Environment

Scott Schaut
Department of Chemistry

Susanne Sreedhar
Department of Philosophy

Karen Warkentin
Department of Biology

Robert Weller, committee chair
Department of Anthropology

Alex Lundsted

Tenure and Promotion Coordinator
lundsted@bu.edu

2017 Lecturer Promotion Committee

Neal Becker
Department of Economics

Deborah Belle
Department of Psychological & Brain Sciences

Mary Anne Boelcskevy
African American Studies Program

Sarah Frederick
Department of World Languages & Literatures

James Iffland
Department of Romance Studies

Mark Kon
Department of Mathematics & Statistics

Laura Korobkin (Chair)
Department of English

Nathan Phillips
Department of Earth & Environment

Anthony Wallace
CAS Writing Program

Steve Jarvi

Associate Dean for Undergraduate Programs

Spring 2016 Undergraduate Academic Conduct Committee

Lawford Anderson
Department of Earth & Environment

David Glick
Department of Political Science

Giselle Khoury
Department of World Languages & Literature

Cheryl Knott
Department of Anthropology

Jim Panek
Department of Chemistry

Jason Prentice
Writing Program

Ben Seigel
Department of History