2010 Marching Band

The Music

Show Title: “Rhett Hot”

Selections include:
Infernal Dance of King Kashchei, Berceuse and Finale from Firebird – Igor Stravinsky
Fire – The Ohio Players
The Heat is On – Gloria Gaynor
Great Balls of Fire – Jerry Lee Lewis
Hells Bells – AC/DC
Highway to Hell – AC/DC

The Season

Friday, August 27 – New Student Orientation 8 Performance
Monday, August 30 – Splash
Saturday, September 11 – 10am American Heart Association Standstill
Sunday, September 12 – Allston Brighton Parade
Saturday, September 25 – NESBA Weymouth, MA
Sunday, October 3 – MICCA Chelmsford
Saturday, October 9 – USSBA Lindenhurst, NY
Sunday, October 10 – USSBA Bergenfield, NJ
Saturday, October 23 – MIH v Providence – BU Band on Ice
Saturday, October 30 – MIH v Lowell – BU Band on Ice

The Band

Drum Majors:
Michael Hedges
Jonathon (JD) Roger

Rhett-Hot

Flute/Piccolo:
Chloe Tuck*
Ryan Swain
Danielle LeFebvre
Emily Laughren
Chirag Rathod
Christine Chong
Rebecca Ault
Ashley Lantigua
Jordana Churchill

Clarinets:
Natalie Sifuentes*
Lyndsey McKay
Sam Flaxman
Amanda Ranttila
Brittany Shepard
Elizabeth Garcia
Randall Strat

Alto Saxophones:
Matthew Lonergan*
Jess Stewart
Chelsey Eccleston
Laura Brown
Katherine Ruiz-Diaz
Dexter McCoy
Lindsey Lamarche
Emily Anstey
Feodor Skira
Harrison Smith

Tenor Saxophones:
Eva Gach*
Fallon Kiehl
James Kang

Trumpets:
Gregory Andrews*
Mike Miller
Luke Coughlan
Nicole Mallia
Steph Braman
Danielle Chudolij
Conor McCarron
Nicholas Arthofer

Mellophones:
Emma Gottschall*
Christian Gasparro
Jessica Stellman
Samantha Baum

Trombones/Baritones:
Amanda Hunt*
Katherine Keegan
Ryan Pope
Katie Black
Dennis Yu
Tom Patten
Emily Walsh

Tubas:
Shoshana Levine*
Kathleen Hong
Mark Orr
Ernesto Botello
Erin McLean

Drumline:
Patrick Brandenburg*
Chris Szala*
Jesse Dalton
Ryan Hershowitz
Grace Tom
Christina Finkel
Daniel Carrozzi
Anthony Popple
Jonathon Bailey
Josh Tammaro
Andrew Cardenas
Eric Connors

Front Ensemble:
Hale Ozemek*
Doug Durando
Sylvia Lewin
Chas Manning
Trey Wenger
Meredith White
Ervin Rivera
Brian Gaffney
Daniel Mainardi
Cristie Siegele
Beth Whatley
Emily Cardenas
Erik Lindgren
Derek Scolaro
Julia Hines
Edward Rivera
Annie Frantel
Michael Tom
Justin Easley
Sarah Healy

Color Guard:
Alan Schultz*
Rebecca Jong
Ellen Song
Ashley Wright
Audrey Santo
Stephanie Solis

Staff

Zachary deVries, Director of Athletic Bands
Michael Barsano, Director of BU Bands/Music Organizations
Grant MacElhiney, Program Administrator
Phil Perry, Program Coordinator/Visual Caption Head
Mike Wasielewski, Director of Percussion
Bill Solari, Music/Visual Tech
Gerry Finerty, Bass Tech
Kenny Kominic, Front Ensemble Tech
Lisa Brown, Color Guard Tech

Awards

Most Outstanding Performer Drum Line: Patrick Brandenburg
Most Outstanding Performer Front Ensemble: Justin Easley
Most Outstanding Performer Color Guard: Audrey Jo Santos
Most Outstanding Performer Woodwinds: Matt Lonergan
Most Outstanding Performer Brass: Amanda Hunt

Most Improved Member Percussion: Josh Tommaro
Most Improved Member Front Ensemble: Sylvia Lewin
Most Improved Member Color Guard: Ashley Wright
Most Improved Member Woodwinds: Feodor Skira
Most Improved Member Brass: Tom Patten

Outstanding Rookie Percussion: Jonathan Bailey
Outstanding Rookie Front Ensemble: Derek Scolaro
Outstanding Rookie Color Guard: Stephanie Solis
Outstanding Rookie Woodwinds: Dexter McCoy
Outstanding Rookie Brass: Nick Arthofer

Rookie of the year: Emily Anstey

Veteran of the year: Hale Özemek

Section of the Year: Baritones