2001 Marching Band

The Music
    Arranged by Tony Uglialoro, George Lam and Joe Wright
    Percussion by Tony Uglialoro, George Lam, and Rob Hammerton

  • Santa Cruz/Hannibal
  • Lost Souls of (Southern)
  • Louisiana
  • Gemini Rising
  • Don’t Drive Drunk

The Season

  • September 5: Women’s Soccer (full band)
  • September 9: Women’s Soccer (full band)
  • September 14: Men’s Soccer (full band)
  • September 16: Allston/Brighton Parade
  • September 21: Women’s Soccer (full band)
  • September 22-23: Allentown Trip
  • September 29: Men’s Soccer (small band)
  • October 2: Men’s Soccer (full band)
  • October 6: MICCA Gardner
  • October 7: Columbus Day Parade
  • October 10: Women’s Soccer (small band)
  • October 12: Men’s Soccer (small band)
  • October 13: Homecoming Parade
  • October 14: Men’s Soccer (full band)
  • October 19: Shrewsbury HS
  • October 20: Uxbridge/MICCA Wakefield
  • October 21: Men’s Soccer (small band)
  • October 26: Women’s Soccer (full band)
  • October 27: Music by the Sea, Wells, ME
  • October 28: Woburn Parade
  • November 2: Men’s Soccer (small band)
  • November 4: Men’s Soccer (small band)

The Band

    Drum Majors

  • Carl Foss
  • Christina Grandy

    Piccolo/Flute

  • Jennifer Baylor
  • Katie Etre
  • Melissa Meloy
  • Crystal Morales
  • Rhonda Moyer
  • Susan O’Sullivan
  • Lisa Tornatore
  • Mairead Wagner

    Clarinet

  • Juliette Croteau
  • Katrina Farias
  • Colleen Hufford
  • David O’Grady
  • Matthew Windsor

    Alto Sax

  • Michael Broberg
  • Meredith Butulis
  • Maria Petzold
  • Shaun Thompson
  • Roberto Trevino

    Tenor Sax

  • Mary Kirifides

    Bari Sax

  • Tricia Kimball

    Trumpet

  • Michael Fazio
  • Elizabeth Loye
  • Roger Lussier
  • Leah Nicholls
  • Jason Pacheco
  • Jamie Teot
  • Peter Zabierek

    Mellophone

  • Jessica Mason
  • Melissa McDonough
  • Elizabeth Szczepaniak
  • Steven White

    Baritone

  • Phillip Bell
  • Stephanie Cobb
  • John Ebrecht
  • Patrick Sexton

    Trombone

  • Andrew Matthias
  • Ian Menzies
  • Michelle Wassenaar

    Tuba

  • Naomi Halasz
  • Stephen Jensen
  • John Manna
  • Matthew Prince

    Drum Line

  • Nathan Cox
  • Laura Degelmann
  • Devon Donohue
  • Katherine Haines
  • George Lam
  • Stephanie Lee
  • Nicholas Quintanilla
  • Kimberly Rescigno
  • Joanna Upton
  • Andrew Wright
  • Kenichi Yamada

    Pit

  • Nicole Egidio
  • Kelly Exley
  • Amanda Freed
  • Eileen Graham
  • Rebecca Taylor
  • Katherine VanAkin
  • Jessica Woods

    Color Guard

  • Nadja Allmann
  • Sonja Andersen
  • Melissa Brassil
  • Karolina Buzniak
  • Christine Dziuba
  • Heather Hodsdon
  • Christine Tolfree
  • Jennifer Wittkofske

The Staff

  • Chris Parks, Director
  • Anthony Uglialoro, Assistant Director, Percussion Coordinator
  • Robert Hammerton, Front Percussion Instructor, Drum Major Coach
  • Chuck Collins, Percussion Instructor
  • Jon Bisesi, Percussion Graduate Assistant
  • Elysha Schwach, Color Guard Instructor
  • Jennifer Dyer, Drill Instructor
  • Kevin Witherell, Drill Instructor
  • Seth Pritikin, Drill Designer and Instructor, Event Coordinator
  • Frank Busso, Music/Drill Instructor
  • Greg Spiridopoulos, Low Brass Graduate Assistant

Student Leaders

  • Carl Foss, Drum Major
  • Christina Grandy, Drum Major
  • Lisa Tornatore, Piccolo/Flute Section Leader
  • Julie Croteau, Clarinet Section Leader
  • Jason Pacheco, Trumpet Section Leader
  • Pat Sexton, Baritone/Trombone Section Leader
  • John Manna, Tuba Section Leader
  • Jess Woods, Pit Section Leader
  • Ken Yamada, Drum Line Section Leader
  • Jennifer Wittkofske, Color Guard Captain
  • Mary Kirifides, Band Manager
  • Pat Sexton, Band Manager