1996 Marching Band

The Music

    Guys & Dolls

  • Guys & Dolls Medley, Arr. Joe Wright
  • Sit Down You’re Rockin’ the Boat, Arr. Rob Hammerton
  • Civil War Show

  • Ashokan Farewell, Arr. Rob Hammerton
  • Gettysburg, Arr. Joe Wright
  • Battle Hymn/When Johnny Comes Marching Home, Arr. Hammerton
  • Flashback: Drum Line Cadence, Arr. Chuck Collins

The Band

    Drum Majors

  • Mike Chipolone
  • Laura Meola
  • Tanya Thomas

    Piccolo/Flute

  • Jen Konigsberg
  • Erin Ahearn
  • Jen Croft
  • Lori Drown
  • Kirsten Enoch
  • Megan Huron
  • Amy Thomas
  • Meredyth Waterman

    Clarinet

  • Kristy Staley
  • Betsy Baumgartner
  • Adelita Bejarano
  • Jill Bordeleau
  • Barbara Finkemeyer
  • Kelly Hayes
  • Amanda Hutchinson
  • Beth Marchello
  • Betsy Morgan
  • Regina Rusheford
  • Neal Young

    Saxophone

  • David Nazer
  • Katrina Fuller
  • Shane Migliore
  • Colleen Nestlen
  • Megan Newcomer

    Trumpet

  • Heather Burden
  • Samuel Huang
  • Sarah Hyman
  • Meredith Johnson
  • Stephen Peckham
  • Seth Pritikin
  • Stephanie Ryerson
  • Suzanne Smith
  • Kevin Witherell
  • Jenny Wu

    Mellophone

  • Trevor Shaw
  • Mike Alber
  • Geri Barrison

    Baritone

  • Joe Harrington
  • Jen Miller
  • Scott Patterson
  • Sara Raap

    Trombone

  • Adam Holtz
  • Matt Dawson
  • Ryan Heller
  • Danielle Khoury
  • Elaine Leskowski
  • Allana Ng
  • Tom Potter

    Tuba

  • Jim St. Pierre
  • Mark Malmquist
  • Tom Wall
  • Wendy Watkin

    Drum Line

  • Greg Ferrisi
  • Paul Lombardi
  • Greg Robinson
  • Nabila Yousaf
  • Mike Hunn
  • Dale Edwards
  • Jim Casey
  • Lindsay Crozier
  • Rachel Goldenberg
  • Gloria King
  • Krista McCann
  • Sara Roncarati

    Pit

  • Stacy Chriswell
  • Anne Carlson
  • Jennifer Dykons
  • Stacey Kresser
  • Cara Mistal
  • Stephanie Romero

    Color Guard

  • Elysha Schwach
  • Emily Auer
  • Jeanne Casey
  • Meredith Croft
  • Piper Dollerhide
  • Kate Donovan
  • Michelle Elbin
  • Tracy Erb
  • Angela Frechette
  • Michelle Jeffrey
  • Amanda Jose
  • April Killingsworth
  • Conweila Livingston
  • Jami Pigeon
  • Kelly Quinn
  • Erica Richards
  • Andrea Russeb
  • Yuko Sakurabayashi
  • Becki Stopherd
  • Kristen Taffe

Student Leaders

  • Mike Chipolone, Drum Major
  • Laura Meola, Drum Major
  • Tanya Thomas, Drum Major
  • Jen Konigsberg, Flute Section Leader
  • Kristy Staley, Clarinet Section Leader
  • David Nazer, Saxophone Sectoin Leader
  • Heather Burden, Trumpet Section Leader
  • Trevor Shaw, Mellophone Section Leader
  • Adam Holtz, Trombone Section Leader
  • Joe Harrington, Baritone Section Leader
  • Jim St. Pierre, Sousaphone Section Leader
  • Mike Hunn, Drum Line Section Leader
  • Stacy Chriswell, Pit Section Leader
  • Elysha Schwach, Color Guard Captain
  • Sean Jones, Student Crew
  • Kim Roenicke, Student Crew
  • Joe Harrington, Band Manager

Awards

  • Outstanding Freshman: Stacey Kresser
  • Outstanding Sophomore: Krista McCann
  • Outstanding Junior: Anne Carlson
  • Outstanding Senior: Michael Hunn
  • Outstanding Rookie Marcher: Scott Patterson
  • Outstanding Veteran Marcher: Rebecca Stopherd
  • Outstanding Rookie Musician: Thomas Wall
  • Outstanding Veteran Musician: Trevor Shaw
  • Most Improved Member: Stephanie Romero
  • Service: Amanda Jose
  • Eprit de Corps: Dale Edwards
  • Performer of the Year: Mark Malmquist
  • Most Improved Section: Bass Drums
  • Section of the Year: Trumpets