1994 Marching Band

The Music

    Jesus Christ Superstar
    Arranged by Joe Wright
    Drill by Jim Vitagliano

  • Overture
  • Heaven On Their Minds
  • Hossana
  • Superstar
  • Finale/I Don’t Know How to Love Him

The Season

  • September 11: President’s Convocation
  • September 18: Allston/Brighton Parade
  • October 1: James Madison @ B.U.
  • October 2: Hockey Midnight Madness
  • October 9: Columbus Day Parade
  • October 15: Northeastern @ B.U.
  • October 22: Richmond @ B.U. (Homecoming)
  • October 29: B.U. @ UMass
  • October 30: Woburn Halloween Parade
  • November 5: UConn @ B.U.
  • November 6: NESBA Finals
  • November 12: B.U. @ Army
  • November 19: Boston Sleigh Bell Parade
  • December 4: UConn @ B.U.

The Staff

  • Joseph Wright, Director
  • Tony Uglialoro, Assistant Director, Copyist
  • Bill Drury, Music Assistant
  • Gregg Thaller, Percussion Instructor
  • Chuck Collins, Percussion Assistant
  • Jim Vitagliano, Visual Coordinator
  • Toni Ann Scotti, Colorguard Instructor
  • Jonathan Fox, Percussion Arranger

Student Leaders

  • Jennifer Dyer, Drum Major
  • Mark Malmquist, Drum Major
  • Kim Roenicke, Drum Major
  • Chris Miller, Brass Captain
  • Christine Kunze, Woodwind Captain
  • Todd Ginsberg, Percussion Captain
  • Scott Snell, Color Guard Captain
  • Han Han, Upper Woodwind Section Leader
  • Joe Dupre, Alto Sax Section Leader
  • Julie Bach, Tenor Sax Section Leader
  • Dan Schwartz, Trumpet Section Leader
  • Sarah LeMieux, Mellophone Section Leader
  • Andy Dondis, Trombone Section Leader
  • Barbara Stricos, Baritone Section Leader
  • Steven Dale, Bass Section Leader

Awards

  • Outstanding Freshman: Michael Caruso
  • Outstanding Sophomore: Leslie McGann
  • Outstanding Junior: Matt Valentine
  • Outstanding Senior: A. Mark Mento
  • Outstanding Rookie Marcher: Meredith Johnson
  • Outstanding Veteran Marcher: Christine Kunze
  • Outstanding Rookie Musician: Anne Carlson
  • Outstanding Veteran Musician: Barbara Stricos
  • Most Improved Member: Daniel Rosmarin
  • Service: Matthew Croft
  • Eprit de Corps: Todd Ginsberg, Andy Dondis
  • Performer of the Year: Scott Snell
  • Most Improved Section: Sousaphones
  • Section of the Year: Alto Saxophones