skip navigation

Honors and Awards

2014 Recipients

The Richard J. Scheuer Medal: Timothy P. Harrison
The Charles U. Harris Service Award: Norma Kershaw
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Carol L. Meyers
The W. F. Albright Service Award (Baghdad Committee): Piotr Michalowski
The W. F. Albright Service Award (CAARI): Raymond C. Ewing
The W. F. Albright Service Award (ACOR): Christopher A. Tuttle
The ASOR Membership Service Award: Gary P. Arbino
The ASOR Membership Service Award: Oystein LaBianca
The G. Ernest Wright Publications Award:  Benjamin W. Porter for the book Complex Communities: The Archaeology of Early Iron Age West-Central Jordan, University of Arizona Press, 2013
The Frank Moore Cross Award: Nicholas Postgate for the book Bronze Age Bureaucracy: Writing and the Practice of Government in Assyria, Cambridge University Press, 2013
The ASOR Popular Book Award: Eric H. Cline for the book 1177 B.C.: The Year Civilization Collapsed, Princeton University Press, 2014
The ASOR Annual Meeting Poster Award: Blair Heidkamp, Gabrielle Borenstein, and Joyce Fountain for the poster The Final Season: Marj Rabba 2014

2013 Recipients

The Richard J. Scheuer Medal: Seymour Gitin
The Charles U. Harris Service Award: Jennie Ebeling
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award: Amihai Mazar
The W. F. Albright Service Award: Joan Branham
The ASOR Special Service Award: Jim Weinstein
The ASOR Membership Service Award: Elise Friedland and Andrew M. Smith II
The ASOR Membership Service Award: Beth Alpert Nakhai
The G. Ernest Wright Publications Award:  Phillip C. Edwards for the book Wadi Hammeh 27, an Early Natufian Settlement at Pella in Jordan, Brill, 2013.
The Frank Moore Cross Award: Frederick J. Murphy for the book Apocalypticism in the Bible and Its World: A Comprehensive Introduction, Baker Academic, 2012.

2012 Recipients

W.F. Albright Award: J. Edward Wright.
G. Ernest Wright Publication Award: Oded Lipshitz and David Vanderhooft for the book The Yehud Stamp Impressions: A Corpus of Inscribed Impressions from the Persian and Hellenistic Periods in Judah.
Frank Moore Cross Award: James C. VanderKam for the book The Dead Sea Scrolls and the Bible.

2011 Recipients

Ten Years of Service to ASOR - Selma Omerefendic
The Charles U. Harris Service Award - Sheldon Fox
G. Ernest Wright Publication Award - Aaron Burke, Martin Peilstöker and Aren Maeir
The Richard J. Scheuer Medal - Lydie Shufro
The Frank Moore Cross Award
- Christopher Rollston

2010 Recipients

Membership Service Award - Michael Homan
W.F. Albright Award (CAARI) - Nan Frederick
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award - Edgar Peltenberg
G. Ernest Wright Publication Award -Aharon Sasson, Animal Husbandry in Ancient Israel: A Zooarchaeological Perspective on Livestock Exploitation, Herd Management and Economic Strategies (Equinox Publishing 2010)
The Frank Moore Cross Award
- Seth Sanders

2009 Recipients

Membership Service Awards - Tammi Schneider and Ann Killebrew
Charles U. Harris Service Award - Orlyn Nelson
G. Ernest Wright Publication Award - Alan Simmons
W.F. Albright Award (CAARI) - Gus Feissel
The P. E. MacAllister Field Archaeology Award - Seymour Gitin
The Frank Moore Cross Award - Ron E. Tappy and P. Kyle McCarter, Jr., Editors
Literate Culture and Tenth-Century Canaan, The Tel Zayit Abecedary in Context, Eisenbrauns (Winona Lake, IN) 2008

2008 Recipients

G. Ernest Wright Publication Award - Avraham Faust, Israel’s Ethnogenesis
Charles U. Harris Service Award - Robert J. Bull
W.F. Albright Award (CAARI) - Stuart Swiny
W.F. Albright Award (AIAR) - Lydie Shufro
Membership Service Award - Jeffrey Blakely

2007 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - Eric M. Meyers
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Alan H. Simmons
G. Ernest Wright Publication Award - Amihai Mazar – Tel Beth Shean Excavation Reports
Frank Moore Cross Publication Award - Bruce Lincoln – Religion, Empire and Torture
Charles U. Harris Service Award - B. W. Ruffner
W.F. Albright Award (ACOR) - Bert DeVries
Membership Service Award - Morag Kersel

2006 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - Joe Seger
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Kenneth Holum
G. Ernest Wright Publication Award - Ann E. Killebrew
Frank Moore Cross Publication Award - Gordon Hamilton
W.F. Albright Award (AIAR) - Sidnie White Crawford
Charles U. Harris Service Award - James Strange
Membership Service Award - Albert Leonard, Jr.
Special Service Award - James P. Joseph, Esq.
Special Service Award - Arnold & Porter, LLP

2005 Recipients

Richard J. Scheuer Medals - Pierre and Patricia Bikai
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Roger Boraas
G. Ernest Wright Publication Award - Burton MacDonald
Frank Moore Cross Publication Award - Mark Smith
Charles U. Harris Service Award - David Rosenstein
W.F. Albright Award (CAARI) - David Detrich
W.F. Albright Award (AIAR) - Daniel Wolk
Membership Service Award - Piotr Michalowski
Membership Service Award - Sharon Steadman
Membership Service Award - Gloria London

2004 Recipients

P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Gary Rollefson
G. Ernest Wright Publication Award - Larry Herr
Frank Moore Cross Publication Award - Ziony Zevit
W.F. Albright Award (CAARI) - Vathoulla Moustoukki
W.F. Albright Award (ACOR) - S. Thomas Parker
Membership Service Award - Jonathan Tubb
Membership Service Award - Albert Leonard, Jr.
Special Recognition Award - Elizabeth Stone
Special Recognition Award - Dick Ballou

2003 Recipients

P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Thomas Levy
G. Ernest Wright Publication Award - Beth Alpert Nakhai
Frank Moore Cross Publication Award - Michael Homan
W.F. Albright Award (AIAR) - Norma Dever
W.F. Albright Award (CAARI) - Ellen Herscher
W.F. Albright Award (ACOR) - David McCreery
Membership Service Award - Rudolph Dornemann
Membership Service Award - Ann E. Killebrew
Membership Service Award - Victor Matthews

2002 Recipients

Richard Scheuer Medal - Walter Rast
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Elizabeth C. Stone
G. Ernest Wright Publication Award - Edward F. Campbell, Jr.
Frank Moore Cross Publication Award - Ehud Netzer
W.F. Albright Award (AIAR) - Robert Haak
W.F. Albright Award (CAARI) - Andrew Oliver
Membership Service Award - Harold O. Forshey

2001 Recipients

Charles U. Harris Service Award - William G. Dever
G. Ernest Wright Publication Award - Michel Fortin
Frank Moore Cross Publication Award - Baruch Halpern
W.F. Albright Award (ACOR) - Patricia Bikai
W.F. Albright Award (AIAR) - John Spencer
W.F. Albright Award (CAARI) - Nancy Serwint
Membership Service Award - Nancy Frederick
Membership Service Award - Jodi Magness

2000 Recipients

Charles U. Harris Service Award - Philip J. King
P.E. MacAllister Field Archaeology Award -
Lawrence Geraty
W. F. Albright Award (ACOR) - Pierre Bikai
W.F. Albright Award (AIAR) - Sy Gitin
Membership Service Award - Billie Jean Collins
Membership Service Award - Lydie Shufro
Membership Service Award - Robert J. Bull

1999 Recipients

Charles U. Harris Service Award - Robert Hohlfelder
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Martha Sharp Joukowsky
W. F. Albright Award (AIAR) - Patty Gerstenblith
Membership Service Award - James Weinstein
Membership Service Award - Norma Dever

1998 Recipients

Charles U. Harris Award - Walter E. Rast
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - Lawrence E. Toombs
G. Ernest Wright Publication Award - Steven A. Rosen
Frank Moore Cross Publication Award - Ronald S. Hendel
W. F. Albright Award (ACOR) - Nancy L. Lapp
W. F. Albright Award (CAARI) - Giraud V. Foster
W. F. Albright Award (AIAR) - James F. Ross
Membership Service Award - Anne Ogilvy
Membership Service Award - David C. Hopkins
Membership Service Award - Jonathan N. Tubb

1997 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - Norma Kershaw
Charles U. Harris Service Award - Ernest S. Frerichs
P.E. MacAllister Field Archaeology Award - William G. Dever
G. Ernest Wright Publication Award - Eric M. Meyers
Frank Moore Cross Publication Award - James H. Charlesworth
W. F. Albright Award (ACOR) - Artemis A. W. Joukowsky
W. F. Albright Award (CAARI) - Stuart Swiny
Membership Service Award - Carolyn Draper Rivers
Membership Service Award - R. Thomas Schaub

1996 Recipients

Richard J. Scheuer Medal - P.E. MacAllister

Previous Recipients

1994 Richard J. Scheuer Medal - Charles Harris and Joy Ungerleider Mayerson

1989 Richard J. Scheuer Medal - Richard J. Scheuer

About the Honors and Awards

The Richard J. Scheuer Medal: This is the most prestigious award which honors an individual who has provided truly outstanding, long term support and service contributions to ASOR. (given only as appropriate)

The Charles U. Harris Service Award. This award is given in recognition of long term and/or special service as an ASOR officer or Trustee. (one annual award)

The P. E. MacAllister Field Archaeology Award. This award honors an archaeologist who, during his/her career, has made outstanding contributions to ancient Near Eastern and Eastern Mediterranean archaeology. (one annual award)

The G. Ernest Wright Award. This award is given to the editor/author of the most substantial volume(s) dealing with archaeological material, excavation reports and material culture from the ancient Near East and eastern Mediterranean. This work must be the result of original research published within the past two years. (one annual award)

The Frank Moore Cross Award. This award is presented to the editor/author of the most substantial volume(s) related to one of the following categories:  a) the history and/or religion of ancient Israel; b) ancient Near Eastern and eastern Mediterranean epigraphy; c) textual studies on the Hebrew Bible; or d) comparative studies of the Hebrew Bible and ancient Near Eastern literature. This work must be the result of original research published during the past two years. (one annual award)

The W. F. Albright Award. This award honors an individual who has shown special support or made outstanding service contributions to one of the overseas centers ACOR, AIAR, CAARI, or to one of the overseas committees - the Baghdad committee and the Damascus committee. (given as appropriate)

ASOR Membership Service Award. This award recognizes individuals who have made special contributions on behalf of the ASOR membership, through committee, editorial, or office services. (maximum three annual awards)